2012 Da14 Adlı Asteroid Dünyanın Çok Yakınından Geçti

 > -

Asteroit 2012 DA14 Dünyayı Teğet Geçecek

Asteroit 2012 DA14 Dünyayı Teğet Geçecek

2012 DA14’ün bu kadar yakından geçecek olması, gök bilimciler için eşi benzeri bulunmaz bir gözlem bir fırsatı sunacak. Asteorit, Türkiye’den de gözlemlenebilecek.

Asteroit, bugün TSİ 19.24’te Hint Okyanusu ile Endonezya’nın açıklarındaki Sumatra adasının üzerinden geçecek.

Batı yarım kürede ve Hawaii veya Yeni Zelanda’da yaşayanlar gündüz vakti asteroiti görme şansını bulamayacak.

Güney Yarı Küre’de yaşayanlar, TSİ 20.00’dan önce çıplak gözle asteroiti gözlemleme şansına erişecek.

Dünyaya çok yakın geçecek olan astreoidin 200 milyar dolarlık değerli madene sahip olduğu tahmin ediliyor.

Yaklaşık 45-50 metre çapındaki 2012 DA14 adlı asteroid yarın dünyanın yaklaşık 27 bin kilometre yakınından geçecek.

Bu mesafe dünya üzerindeki birçok uydudan bile daha yakın bir geçişi ifade ediyor.

2012 DA14'ün, emekli olan bir NASA uzay mekiğiyle karşılaştırılması.

2012 DA14'in dünyaya çarpma ihtimali bulunmuyor. Asteroidin dünyaya yaklaştığında dünyanın çekim gücü ile yörüngesinde sapmalar olabileceği ifade ediliyor.

Uzayda maden çıkarma işlerine yönelik çalışmalar yapan şirketler, yanlarından büyük bir fırsatın geçtiğini düşünüyor.

Derin Uzay Endüstrisi isimli firma yetkili Rick Tumlison, astreoidin 195 milyar dolar civarında maden taşıdığını tahmin ediyor.

Tumlison, bu kez önemli bir fırtası kaçırdıklarını fakat daha astreoidlerden maden elde etmeyi plandıklarını belirtiyor.

2012 DA14, 15 Şubat'ın ilk saatlerinde Türkiye'de dahil olmak üzere Avrupa ile Afrika, Asya ve Avustralya'nın birçok noktasndan gözlemlenebilecek.

2012 DA14 adlı asteroid için yapılan parasal değer tahmini kuşkusuz. Astreoidler için kıymet tahmini yaparken parlaklık ve büyüklüklerine bakılıyor.

Derin Uzay Endüstrisi isimli şirket, uzayda maden arama ve çıkarma için büyük planlar yapıyor. Uzay taşlarından yakıt elde ederek uzay gemileriyle yolculuk planları yapan şirket, gezegenlere gitmeyi de hedefliyor.

Astreoidler nikel ve demir açısından zengin biliniyor fakat şu an 1 ton madeni uzaydan Dünya’ya getirmenin maliyeti 10 milyar dolar civarında.

opsiyonhaber

Haberin Tamamı İçin:

Bir Asteroid Daha Geçip Gidecek

Dünyanın gözü bugün gökyüzünde olacak. ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından yapılan açıklamada yarım futbol sahası büyüklüğündeki ''2012-DA14'' asteroidin, Dünya'nın 28 bin kilometre uzaklığından geçeceği bildirildi.

Şimdiye kadar Dünya'nın en yakınından geçen en büyük asteroid olan "2012-DA14" insanlığa zarar vermeyecek. Dünya'ya Ay'ın 13'te 1'i kadar yakınlaşacak olan asteroid, çıplak gözle görülmeyecek. NASA uzmanları, "2012-DA14"ün Dünya'ya çarpmayacağı garantisini verse de bazı uzmanlara göre haberleşme ağlarında bazı aksaklıklara neden olabilir. Meteorun Dünya'ya en yakın olduğu sırada, en iyi görülebileceği yer Endonezya olacak.

Fransız basını ise bir astreodin çapına göre Dünya'ya çarpma ihtimali gerçekleşirse oluşabilecek en kötü 5 senaryoyu sıraladı:

1.) Çapı 10 metreden küçükse: Bu astreoidler normalde Dünya'ya ulaşmadan parçalanıyor ama bir ev, yol ya da insanlar gibi üzerlerine düştükleri şeylere hasar verebilirler.

2.) Çapı 10 ile 100 metre çapındaysa: Düşmeleri halinde bir şehri yerle bir edebilir ya da dev dalgalara yol açabilirler.

3.) Çapı 100 metre ile 1 kilometreyse: Yaşanılan yerin nüfusuna göre, 5 ila 100 milyon kişinin ölümüne yol açabilir. Örneğin Belçika gibi bir ülkenin üzerine düşerse, ülkenin tamamı haritadan silinebilir.

4.) Çapı 5 kilometrenin üzerindeyse: dünyanın bir toz tabakasıyla kaplanmasına yol açabilir. Böylesi bir durum da güneş sistemini alt üst eder. Hava sıcaklığı her yerde eksi 10'larda seyir eder. Dolayısıyla oluşacak yiyecek sıkıntısı nedeniyle insanlık yavaş yavaş yok olur.

5.) Çapı 100 ila 200 kilometre arasındaysa: En basit anlatımıyla bu çaptaki bir astreodin Dünya'ya çarpması halinde okyanuslar buharlaşır ve bütün yaşam formaları yok olur.

(SABAH)

Haberin Tamamı İçin:

2012 Da14 Asteroidinin Geçişi NASA TV'de

2012 DA14 adlı asteroid bugün dünyanın çok yakınından geçecek. Saat 21:25 civarında dünyaya 27.600 kilometreye kadar yaklaşacak.

Asteroidin geçişini çıplak gözle izlemek pek mümkün değil. Işık kirliliğinin az olduğu bir yerden iyi bir teleskopla izlemek mümkün. Bu gözlemi yapabilmek için de oldukça iyi seviyede gözlem bilgisi gerekiyor. Asteroid çok hızlı hareket ettiği için gökyüzünde bulmak ve bulduktan sonra da kaybetmemek için uzmanlık şart.

45-50 metre büyüklüğündeki asterodin dünyaya çarpma riski bulunmuyor. Uzay madenciliği şirketlerinin de iştahını kabartan ancak yeterli teknoloji olmadığı için müdahale edilemeyen asteroid profesyonel gözlemciler ve bilim kuruluşları için eşsiz veriler sağlayacak.

Asteoridin geçişini NASA TV'den canlı olarak izlemek mümkün. Canlı yayının TSİ 21:00 itibariyle başlaması bekleniyor: http://www.nasa.gov/multimedia/nasatv/index.html

Kaynak:uzaybilim.net

Haberin Tamamı İçin:

2012 Da14 Asteroiti Dünyayı Kılpayı Sıyıracak

Astronomlarca 2012 DA14 olarak adlandırılan, olimpik yüzme havuzu büyüklüğündeki asteroit bugün dünyayı adeta yalayarak geçecek.

Yeryüzü ile arasında sadece 27 bin 500 kilometre kadar bir mesafe kalacak olan asteroit, yeryüzüne Dünya yörüngesindeki suni uydulardan bile daha çok yaklaşacak.

Planetary Society adlı bilimsel kuruluşun Üs Yöneticisi Bill Nye, CNN televizyonuna yaptığı açıklamada 27 bin 700 kilometrelik mesafenin Dünya'nın Güneş etrafındaki yörüngesinde sadece 15 dakikalık bir zaman diliminin temsil ettiğini belirterek, asteroitin 15 dakika kadar daha önce gelmiş olması durumunda çarpışmanın kaçınılmaz olacağına dikkati çekti.

Astronomlar, genişliği 45 metre olan asteroitin Dünya'ya en yakın konumuna, TSİ 21.24'te Endonezya üzerindeyken geleceğini belirtiyor. Asteroit havanın açık olması durumunda karanlıkta dürbün yardımıyla gözlenebilecek.

Asteroit 22 Şubat 2012'de, İspanya'nın güneyinde, Granada kenti yakınında bulunan, yerden 1700 metre yükseklikteki La Sagra Gökyüzü Araştırma adlı gözlemevince belirlendi.

Asteroiti gözlemleyen astronomlardan Jaime Nomen yaklaşık 1 yıl önce asteroitin bulunmasının ardından yaptığı açıklamada, ilk hesaplamaların, Güneş etrafındaki dönüşünü 366,24 günde tamamlayan astroitin yörüngesinin Dünya'nınkine çok yakın olduğunu gösterdiğini söylemişti.

Çarpma riski bulunmamasına karşın, asteroitin Dünya'ya bu kadar çok yaklaşması astronomlara, asteroiti daha yakından izleme ve Dünya ve Ay'ın çekim gücünün asteroit üzerindeki etkilerini hesaplama fırsatı verecek. ABD'nin California eyaletinde, Mojave çölündeki NASA'ya ait Goldstone radarı geçisi sırasında asteroiti izleyerek, yüzeyi, özellikleri ve yapısı hakkında bilgiler toplamaya çalışacak.

Astronomların yaptığı hesaplamalara göre Dünya'nın çekim gücünün asteroitin yörüngesini kaydırarak Güneş'e yaklaştıracak olması nedeniyle asteroit ancak bir 100 yıl kadar sonra tekrar Dünya'nın yakınından geçecek.

-Asteroit Dünya'ya çarpsaydı ne olurdu-

2012 DA14'e yakın büyüklükteki bir cismin 1908'de Rusya'nın Sibirya bölgesinde bulunan Podkamanennaya Tunguska gölüne düşmesi sonucu, yaklaşık Moskova'nın yüzölçüme denk gelen 2150 kilometre karelik bir alanda 80 milyon ağaç yok olmuştu.

Görgü tanıkları, şans eseri olarak yerleşim yerlerinden uzaktaki bir bölgeye düşen nesnenin yarattığı şok dalgasının, merkez üssünden yüzlerce kilometre mesafedeki evlerin camlarının kırılmasına yol açtığını belirtmişlerdi. Bir kuyruk yıldızın koparak atmosferde patlayan bir parçası veya bir gök cismi olduğuna inanılan nesnenin yarattığı atmosferik dalgalanmalar, düştüğü bölgeden binlerce kilometre uzaklıktaki İngiltere'den de hissedilmişti.

Asteroit ile aşağı yukarı aynı büyüklükte olan bir nikel demir karışımı bir başka gök cisminin de bundan 50 bin yıl kadar önce ABD'deki Arizona çölüne düşmesi sonucu bölgede 1,2 kilometre genişliğinde ve 170 metre derinliğinde, bugün Barringer adı verilen bir krater oluşmuştu.

-Asteroitlerin çarpması önlenebilir mi-

Shoemaker-Levy 9 adlı bir kuyruklu yıldızın 1994'te Jüpiter'e düşerek, gezegende yaklaşık Dünya genişliğinde bir alanda büyük bir tahribata yol açması dünyada bir dönüm noktası oldu. Bu olaydan sonra konunun aciliyetini kavrayan bilimadamları asteroitlerin ve kuyruklu yıldızların izlenmesi çalışmalarına yoğunluk verdi.

NASA'nın Dünya Yakınındaki Asteroit İzleme Sistemi'nin 2000 yılında açıkladığı verilere göre Dünya yakınında, çapları 1 kilometreden büyük olan 500 ila 1000 asteroit bulunuyor. Dünya'ya çarpma ihtimali bulunan asteroitlerin belirlenmesi, Dünya'ya çarpmalarının önlenmesi çalışmalarında ilk adımı oluşturuyor. Ancak Dünya'nın bu asteroitlerden nasıl korunacağı konusu zor bir sorun olarak ortaya çıkıyor.

Bu konuda yürütülen çalışmalarda ilk akla gelen nükleer bombalardan yararlanılması oluyor. Ancak Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) amacı nükleer bombalarla asteroiti daha küçük parçalar halinde, Dünya'ya tehdit oluşturacak şekilde parçalamak değil. Amaç, patlamanın yaratacağı şiddetli radyasyonla asteroitin bir yüzünü buharlaştırmak suretiyle asteroitin yüzeyindeki materyali küçük roketler gibi uzaya fırlatmasını sağlamak.

Diğer bir yöntem ise çok sayıda nükleer bombayı asteroit yakınında patlatarak bir kinetik enerji yaratmak. Bununla, asteroiti parçalamak yerine, tıpkı yuvarlanan bir bovling topuna bir başka topla vurarak yönünü değiştirmeye benzer bir etki yaratılmak isteniyor.

Bilimadamlarının hesaplamalarına göre asteroit Dünya'ya çarpmadan 20 yıl önce yaratılacak saatte bir 1,6 kilometrelik bir çarpma etkisi asteroitin yolunda 273 bin 500 kilometrelik bir sapma yaratmak için yeterli.

NASA'nın diğer bir ilginç projesi de nükleer güçle işleyen robotlar göndermeyi içeren "Modular Asteroid Deflection Mission Ejector Node" (MADMEN) adlı proje.
Bu yöntemin ana fikri, robotların asteroitin yüzeyini kazarak küçük parçalar haline getirdikten sonra bu parçaları elektromıknatıslar aracılığıyla yüksek hızlarda uzaya fırlatmak.

Bu projenin, asteroitin yüzeyine yerleştirilecek kimyasal yakıtla işleyen motorlar yardımıyla Dünya'dan uzaklaştırılmasını içeren diğer bir metoda göre avantajı ise kimyasal yakıta ihtiyaç bulunmaması.

Ancak tahmin edilebileceği gibi bu planın hayata geçirilmesi de son derece ciddi bir araştırma geliştirme çalışmasını gerektiriyor.

AA

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBelçikaBilimEndonezyaİngiltereİspanyaRusyaUzayfutbolyiyecek
Görüş Bildir