Askeri Kargo Uçağı 'Koca Yusuf' 42 Yolcusuyla Vuhan'dan Ayrıldı: '6 Kişi Dönmekten Kendi Rızasıyla Vazgeçti'

 > 
232PAYLAŞIM

Koronavirüs salgınının ortaya çıktığı Çin'in Vuhan kentindeki Türk vatandaşlarını Türkiye'ye getirecek kargo uçağı 'Koca Yusuf', 1 Şubat saat 01:00'da Vuhan'a ulaştı. Hem Milli Savunma Bakanlığı hem de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tahliye işleminin tamamlandığını ve uçağın Vuhan'dan ayrıldığını duyurdu. Sağlık kontrollerinde hiçbir yolcuda hastalık belirtisine rastlanmadığını belirten Fahrettin Koca 6 kişinin kendi rızasıyla Türkiye'ye dönmekten vazgeçtiğini, toplamda 42 yolcunun uçağa alındığını açıkladı. 

Ambulansa dönüştürülen askeri kargo uçağı 'Koca Yusuf, Vuhan'da yaşayan ve Türkiye'ye dönme taleplerini ileten 34 Türk vatandaşı ile 7 Azerbaycan Türkü, 7 Gürcü ve 1 Arnavut vatandaşını Türkiye'ye getirecek.

Sağlık kontrollerinin ardından uçağa alınacak yolcular özel kıyafet giyecek ve belli aralıklarla kontrolleri yapılacak.

Bu 48 kişi Türkiye'ye geldikten sonra Ankara'da hazırlanan bir hastanedeki karantina odasına alınacak.

Vuhan Havalimanındaki yolculardan Burcu Öner yaşadıklarını NTV'ye anlattı 🎥

Tahliye bekleyen yolculardan Burcu Öner Vuhan'da herkesin büyük bir tedirginlik içinde olduğunu belirterek şunları söyledi: 

"Virüs çok tehlikeli. Sadece nefes yoluyla mı bulaşıyor yoksa deriye de mi nüfuz ediyor bilinmediği için insanlar tedirginlik yaşıyor. Kontrollerden geçerken ateş ölçümüne çok dikkat ediyorlar. Biraz bile yüksek olsa geçişlere izin vermiyorlar."

Vuhan Havalimanı'nda farklı uyruklardan çok sayıda insanın olduğunu belirten Öner; "Herkes uçaklarının gelmesini bekliyor. Tekrar tekrar kontollerden geçiyorlar." dedi.

Vuhan'da son günlerde durumun daha da ciddileştiğini ve güvenlik tedbirlerinin artırıldığını söyleyen Öner; "Maske temini konusunda çok büyük bir sıkıntı var Vuhan'da. Bazı maskeler karaborsaya düşmüş durumda. Maske kıtlığı yaşanıyor." dedi.

Bir başka yolcu ise havalimanında dolaşarak bu görüntüleri kaydetti 🎥

Anadolu Ajansı tahliye edilmeyi bekleyen yolcuların fotoğraflarını paylaştı 📸

Milli Savunma Bakanlığı 01:00 itibariyle Vuhan'a ulaşıldığını, tahliye işleminin başlayacağını duyurdu 👇

Sağlık Bakanı: 48 kişi sağlık kontrolünden sonra uçağa alınacak

Uçağın içinden görüntüler paylaşıldı 🎥

Tahliye işlemi tamamlandı, uçak Vuhan'ndan ayrıldı

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, "Türk ve dost ülke vatandaşlarını Sağlık Bakanlığı personelinin gözetiminde güvenli şekilde teslim alan uçağımız dönüş için Çin'in Vuhan kentinden havalandı." ifadeleri kullanıldı.

Koca: 6 kişi dönmekten kendi rızasıyla vazgeçti

Uçağın Vuhan'dan havalandığını bildiren Sağlık Bakanı Fatrettin Koca şunları kaydetti:

"Yolu açık olsun. 6 kişinin Türkiye'ye dönmekten kendi rızasıyla vazgeçmesiyle toplamda 42 yolcu uçağa alındı. Sağlık kontrolünde hiçbir yolcuda hastalık belirtisine rastlanmadı."

Koca gazetecilere yaptığı açıklamada Çin'den gelenlerin 14 gün süreyle Ankara Zekai Tahir Burak Hastanesi’nde, tek kişilik odalarda takip edileceğini bildirdi.

Tahliye işleminden görüntüler 🎥

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir