Görüş Bildir

Asistan Dr. Rümeysa Şen'in Ölümü: Hastane Açıklama, Hekimler Eylem Yaptı

Anasayfa > Gündem

Asistan Doktor Rümeysa Berin Şen’in önceki gün nöbet çıkışı trafik kazasında hayatını kaybetmesi hekimleri ayağa kaldırdı. Genç asistanın ölümü görev yaptığı hastane önünde protesto edildi. Şen için asistan hekim meslektaşları da iş bırakarak eyleme katıldı. Hekimler, 36 saatlik nöbet uygulaması ve zorlu çalışma koşullarının genç asistanın ölümüne neden olduğunu savunuyordu. 

Rümeysa Şen’in görev yaptığı hastane ise bir açıklama yaparak genç asistanın 36 saatlik değil, bir günlük normal nöbetten çıktığını duyurdu. 

Ankara Şehir Hastanesi Kadın Doğum Kliniği'nde Asistan Doktor olarak görev yapan 25 yaşındaki Rümeysa Berin Şen, önceki gün park halindeki bir kamyona arkadan çarparak hayatını kaybetmişti.

Asistanlığa başlayalı 2,5 ay olmuş

Asistanlığa başlayalı 2,5 ay olmuş

Genç asistanın cansız bedeni bugün Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde toprağa verildi.

Amca Yaşar Şen, gazetecilere, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nden mezun olan yeğeninin bir yıl Kayseri Devlet Hastanesi Acil Servis'te görev yaptığını, daha sonra Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı'nı (TUS) kazanıp Ankara Şehir Hastanesine uzmanlığa geldiğini anlattı.

Burada 2,5 aydır görev yaptığını aktaran Şen, 'Sözün bittiği yerdeyiz. Derin üzüntü içerisindeyiz. İçimiz, ciğerimiz yanıyor.' dedi.

"Uyuduğu için kaza yaptı"

"Uyuduğu için kaza yaptı"

Rümeysa Şen'in yaptığı kaza ile ilgili sosyal medyada paylaşımda bulunan hekimler, kazanın uzun ve yorucu nöbetlerden kaynaklandığını söyledi. 

Görüntüleri izleyip kazanın gerçekleşme şeklini değerlendiren pek çok kişi, genç asistanın direksiyon başında uyumuş olabileceğini belirtti.

Bu yüzden pek çok hekim, 36 saatlik nöbet uygulamasının kaldırılmasını istedi. 👇

Meslektaşları iş bıraktı

Hayatını kaybeden Rümeysa Şen için birçok kentte eylem ve basın açıklamaları düzenlenirken Ankara Tabip Odası ve Türk Tabipleri Birliği Asistan Hekim Kolu da Şen’in görev yaptığı Ankara Şehir Hastanesi Kadın Doğum Hastanesi önünde bir anma ve basın açıklaması düzenledi. 

Dr. Rümeysa Şen için asistan hekim meslektaşları da iş bıraktı.

Yapılan basın açıklamasında ise “Rümeysa Şen’in gün aşırı tuttuğu yorucu nöbetlerin ardından geçirdiği kaza görüntüleri bize bunun bir kaza değil göz göre göre gelen çalışma şartlarının sebep olduğu bir cinayet olduğunu gösterdi. Hem sağlık hizmetlerinin hastanede verilen hizmetler çerçevesine indirgenmesi hem de pandemi ile mücadelenin hastane kapılarında başlaması ise sağlık emekçilerini özellikle de asistan hekimleri ağır iş yükü altında ezilerek tükenme noktasına getirdi” denildi.

Ankara Şehir Hastanesinden açıklama: İddialar üzüntümüzü daha da artırdı

Ankara Şehir Hastanesinden açıklama: İddialar üzüntümüzü daha da artırdı

Ankara Şehir Hastanesi, iddia edildiği gibi Rümeysa Şen'in 36 saatlik nöbetten değil bir günlük nöbetten çıktığını duyurdu. 

Açıklama şu şekilde: 

'Çalışma arkadaşımızın vefatı sonrası, sosyal medyada 36 saat nöbetten dolayı olayın meydana geldiğine ilişkin iddialar üzüntümüzü daha da artırmaktadır. Doktor Rümeysa Berin Şen, cuma gecesi normal nöbetini tutmuş ve cumartesi sabah nöbet bitiminde hastaneden ayrılıp evine giderken bu acı olay meydana gelmiştir.

Vatandaşlarımızın her türlü sağlık ihtiyacını karşılamak için bütün camiamız gayretle çalışmaktadır. Özellikle salgın döneminde olağanüstü bir özveriyle çalışan biz sağlık çalışanlarının yükünün daha da katlandığı bir gerçektir. Elbette çalışma arkadaşlarımızla birlikte en önemli görevimiz, vatandaşlarımızın ihtiyaç duyduğu sağlık hizmetini insanımıza yakışır şekilde sunmaktır. İnsanımızı daha da sağlıklı kılma mücadelemizin ana unsuru olan hekimlerimizin çalışma şartlarını daha da iyileştirmek için dün olduğu gibi bugün de azimle çalışmaktayız. Bu vesileyle fedakarca çalışan tüm sağlık çalışanlarımıza bir kez daha şükranlarımızı sunuyoruz. Mesai arkadaşımıza Allah'tan rahmet, ailesine ve sevdiklerine sabır diliyoruz. Hepimizin başı sağ olsun.'

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
12
8
2
1
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Hazreti Deist

36 saat nöbet mi olur ? Mental olarak ne duruma gelir o hekim,acil bir hasta gelse o yorgunlukla nasıl doğru düzgün müdahale edebilir 😐

sensizsinema

Hiç abartmıyorum, öldüğü için Rümeysa'yı suçlayacak bir kesim var ülkede. Bölücükle falan suçlarlar, başörtüsü vardı diye manken derler. Hükümete karşı kompl... Devamını Gör

Mete Han

Bir de doktorlara laf ediyor yumuşakçalar.