Aşırı Yemek Yiyenlerden misiniz? Bulimia Hastalığı Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Önemli Soru ve Cevabı

133PAYLAŞIM

Bir yeme bozukluğu olan bulimianın altında yatan birçok neden olabilir. Halk arasında daha çok bilinen anoreksiyadan birtakım farkılıklara sahiptir. Anoreksiya düzensiz yeme alışkanlıkları ve besin tüketiminin azaltılmasıyla açıklanır. Bulimia ise aşırı yeme ve sonrasında yiyeceği vücuttan çıkarmaya çalışma hastalığıdır. Aşağıda belirtilen durumlara sahipseniz mutlaka bir doktora görünmenizi tavsiye ederiz.

Kaynak: 1, 2, 3

1. Nedir bu bulimia?

Bulimia Nervoza, kısa zaman periyodunda anormal derecede büyük miktarlarda yiyeceğin yutulmasıyla tanımlanan psikolojik ve yaşamı tehdit eden bir yeme bozukluğudur. Bu kişiler yediklerini daha sonra temizleme eğilimindedirler.

Temizleme yöntemleri arasında, zorla kusma, aşırı müshil kullanımı veya uzun süreli egzersiz süreleri bulunur.

Çoğu zaman, bu hastalıktan muzdarip olan bir kadın ya da erkek kontrol kaybına uğrar ve fazla yediği yemeği geri döndürebilmek için çılgınca çabalara girer.

2. Bu rahatsızlığın iki tipi vardır:

1. Çıkartma olan tip: Bu tip bulimia nervoza, yeme bozukluğundan şikayetçi olanların çoğunu oluşturmaktadır. Bu formda, bireyler düzenli olarak kendiliğinden kusma veya laksatifler, diüretikler veya lavmanların yanlış yere kullanma eğilimindedirler.

2. Çıkartma olmayan tip: Bulimia nervoza'nın bu biçiminde, birey aşırı egzersiz veya oruç tutma gibi bir müddet yememe veya yediklerini yakma eğilimindedir. Bu durumlarda, kendiliğinden kusma gibi tipik temizleme yöntemleri düzenli olarak kullanılmaz.

3. Kimlerde görülür?

Bulimia (veya bulimia nervoza) aslında ciddi bir akıl hastalığıdır. Yaş ve cinsiyet farkı gözetmeksizin herkesi etkileyebilir. Fakat NIMH yeme bozukluğu istatistikleri, kadınların erkeklere göre bulimia,ve anoreksi gibi bir yeme bozukluğu geliştirme olasılığının daha yüksek olduğunu göstermektedir.

Yeme bozukluğu olmayan insanlar için bazı zamanlarda gereğinden fazla yemek normaldir.

Bu hastalık bir tıkanıklık ile karıştırılmamalıdır. Bir tıkanıklık sırasında, bulimia olan insanlar ne kadar hızlı yediklerinin farkında olmazlar. Bazı hastalar yemek yerken kendilerini kopmuş gibi hissettiklerini söylüyorlar.

5. Bulimia hastalığının sebebi nedir?

Bulimia nervoza'nın kesin nedeni şu anda bilinmemektedir. Bununla birlikte, genetik, çevresel, psikolojik ve kültürel etkiler de dahil olmak üzere bu yeme bozukluğunun gelişimine birçok faktörün katkıda bulunduğu düşünülmektedir.

Bulimianın başlıca nedenlerinin,

 • Stresli geçişler veya yaşam değişiklikleri

 • Taciz veya travma hikayesi

 • Negatif vücut görüntüsü 

 • Zayıf benlik saygısı 

 • Görünüm/performansa odaklanan meslekler veya aktiviteler olduğu düşünülmektedir.

4. Bulimianın belirtileri nelerdir?

Bu kişiler genellikle kendilerini olduğundan daha kilolu görürler. Sürekli olarak kilo vermeye çalışmaktan ve memnuniyetsizlikten bahsederler. Bulimia olan kişilerin kilo alma korkusu vardır. Bununla birlikte, bu bulimia olan herkesin zayıf olduğu anlamına gelmez. Bulimia olan bazı kişiler fazla kilolu veya obezdir. Özellikle günde birkaç kez kendiliğinden kusma, hızlı ve aşırı yemek yer ya da aşırı egzersiz yaparlar.

Ayrıca,

 • Büyük miktarlarda yiyeceklerin yok olması 

 • Gizlilik içinde yemek 

 • Yemek yerken kontrol eksikliği 

 • Yemeklerden sonra banyonun sık kullanımı da bu hastalığı gün yüzüne çıkarabilecek durumlardır.

6. Bulimia tehlikeli bir hastalık mı?

Yiyip çıkarma sıklığı, vücudunuza ciddi baskılar getirir. Ruhsal Hastalıklar Ulusal İttifakı'na göre, kalbiniz müshil kullanımı veya günlük kusmaya dayanacak şekilde inşa edilmemiştir.

Ağız sağlığını olumsuz etkiler.

Tekrarlanan kusma dişlerinizin emayesini erozyona uğratır, bu da sarı dişlere, ağız hassasiyetine ve hızlı diş çürümesine yol açar.

Ayrıca:

 • Kısırlık

 • Sabit ağırlık dalgalanmaları 

 • Kardiyak aritmi, kalp durması veya ölümle sonuçlanabilen elektrolit dengesizlikleri

 • Göz içindeki kırık kan damarları 

 • Boyunda ve çene hattının altında genişlemiş bezler

 • Tekrarlayan kusma nedeniyle ağız ya da boğazda oluşan laserasyon gibi oral travma

 • Kronik dehidrasyon 

 • Özofagus iltihabı 

 • Yemekten sonra peptik ülserler veya kronik gastrik reflü'ye neden olabilir.

7. Bulimia nasıl tedavi edilir?

Negatif beden imajı ve zayıf benlik saygısı genellikle bulimianın kökünde yatan faktörler olduğundan, tedavinin iyileşme sürecine entegre edilmesi önemlidir.

Yeme-çıkarma döngüsünü sonlandırmak:

Bulimia nervoza tedavisinin ilk aşaması, bu zararlı döngüyü kırmayı ve normal yeme davranışlarını düzeltmeyi içerir.

Olumsuz düşüncelerin iyileştirilmesi:

Bulimia tedavisinin bir sonraki aşaması, kilo, vücut şekli ve diyetle ilgili akıl dışı inançları tanımak ve değiştirmek üzerine yoğunlaşmaktadır.

Duygusal sorunları çözme:

Bulimia tedavisinin son aşaması, yeme bozukluğuna neden olabilecek duygusal sorunların iyileşmesine odaklanır. Tedavi kişiler arası ilişkileri ele alabilir ve bilişsel davranış terapisini, diyalektik davranış terapisini ve diğer ilgili terapileri içerebilir.

ONEDİO YEMEK SUNAR!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sciencesoldier

ye-kus, ye-kus, ye-kus, ye-kus, ye-kus, ye-kus, ye-kus, evet döngü böyle. daha fazla yemek için kusuluyor ardından yeniden yeniliyor. sonra tekrar kus. çok ciddi bir rahatsızlık. bende sanırım oluşan nedeni annemden dolayı. sürekli yemek ye derdi. ulan zaten az yemiyordum ki. ama ne zaman evde oturmaya başladım o kilo geldi anında. kısacası ciddiye alın bu durumu. günd 3-4 defa kustuğumu bilirim yemek için. ama kilolu görme durumundan emin misiniz zayıf olduğu halde? buna emin olamadım. çok ciddi etkileri var gerçekten de ama yavaşça bundan da kurtulucağımı umuyorum.

gizemtheballerina

Kesinlikle ailenin surekli 'yemek ye' 'neden yemedin' 'yedin mi' kaliplari cok zararli. turk toplumunun dokusuna islemis birbiriyle celisen onermeler. Anneler hem cok yesin hem de normal kiloda olsun diye baski kuruyor. 20'li yaslarin basinda kusmadan ama deli spor ve az yeme dongusuyle 42 kiloya kadar inmistim. Sac, cilt, adet duzensizlikleri hatta durmasi. Kabus gibiydi. Ama hersey duzeliyor emin ol. Alinan kilolar kararinda yemek kararinda spor ile daha saglikli ve mental olarak daha iyi hissederek gidiyor. Kendini kapanda gibi hissediyorsan yalniz olmadigini bil.Cevrendeki insanlara laf anlatmak mumkun degil. Ne zor anneler var omur torpusu. Onlar yerken yanlarinda yemek ailenin psikolojik tatmini icin bir cozum olabilir. Onerim cevrendeki guvendigin insanlarla bu durumu paylas, Psikolojik yardim al ama bu donguyu kir. Yalnizligin dar hapisanesinde kapama kendini. Bunlar cozumu olan ve tedavi ile eski haline donebildigin hastaliklar. Yapabilirsin, pek cok insan yapti ve yapiyor.

sciencesoldier

biliyorum teşekkür ederim :) gerçkten kendimce bir şeyler yapmaya çalışıyorum ama sevdiğim yemekler olunca durduramıyorum kendimi. onu da aşıcam bir şekilde. farkında olmak bile bir şeydir. depresyon denen illeti atlattım bunu da yaparım. maalesef sürekli başımda ötüyorlar babam da annem de ama kendi çabamla normal bir şekilde kilo da veriyorum. çok şükür laf dinleyen biri değilimdir :))) bende ufaktan spora başladım zatn tekrardan bakalım neler olacak.

gizemtheballerina

Cok cok tebrikler :)) birsey daha yazmak istiyorum ama kararsiz kaldim. Yazayim yine de iyi bir dille. Son uc ayda babaannemi, dedemi ve amcami kaybettim. Amcami koronadan kaybettim. Hersey o kadar ust uste geldi ki beni cildirtan dedem ve adam gibi dinlemeyen ninem burada olsa simdi sabahlara kadar cildirtsinlar raziyim. Allah uzun omur versin tum sevdiklerimize ama hayatin akisinda ayri ev ayri hayatlar derken bu gunler zaten bitecek. Birlikteyken guzel seylere de odaklanmali. Zor gunlerden geciyoruz ve hicbir sey kesin degil. Mental sagligi ve mutlulugunu da saglik recetene kat. Umarim seni uzmemisimdir. sevgiler

sciencesoldier

Yok estağfurullah. Teşekkür ederim. Bakalım her şey zamanla olacak görücez. Başınız sağ olsun çok kötü olmuş. Umarım sizin için daha iyi gider her şey artık.

justicegg

ailem şişman olduğumu söyleyip ufak şakalarla isimler taktığında ya da arkadaşlarım ben ilkokuldan beri çıkık bir kalçam vardı hep bununla dalga geçtiler. ergenlik döneminde ilk 63, sonra 65, sonra 70 oldum. spor yaptım 63 e düştüm. sonra bana yeterli gelmemeye başladı. ve buna başladım. hala hastalık olarak göremiyorum. bazen bırakıyorum bazen de kilo almışım ya da alacakmışım gibi hissedip tekrar başlıyorum. her zaman yiyipte kilo almayanlar kadınlar gibi olmak istedim. ama olmuyo işte

beyzaledger

İnsanlar o kadar garip ki. Geçen yaz 6 kilo birden vermiştim mide rahatsızlığım vardı ve insanlar bana kilo almışsın şişmişsin deyip duruyordu. Gerçekten verdiğimi bilmesem inanırdım yani lütfen insanları ailen dahi olsa takma. Kendini mutlu hissettiğin bir kiloda kalmaya çalış alıp vermeler hep olur ama bu senin psikolojini etkiliyorsa belkide daha yardımcı olacak birine anlatman iyi olacaktır.

sciencesoldier

o yiyip d kilo almayanlar sandıkları kadar yemiyorlar. maalesef ülkemizde normal yemek yemek bile aşırı görülüyor. o yüzdn üzülmemeye çalışın.

su-moore-grande

o günleri kendim atlattım berbattı gerçekten. özellikle ergenlik dönemindeki gençler zayıf olmak sizi güzel yapmayacak lütfen kendinize bu eziyeti yapmayın

sciencesoldier

nasıl yaptınız açıklar mısınız detaylıca.

doga-sakar

Hayatımda birden fazla kez yaşadığım bir olaydır fakat hiçbir zaman tehlikeli bir hal almamıştır yine de size verebileceğim en iyi tavsiye arkadaş ve aile ortamında yavaş bir şekilde sohbet ederek yemek yemeniz

sciencesoldier

sıklığı ne kadardı. bende çok fazla.

apollonia-corleone

sonunda reflü olursunuz.Boğazınız sürekli ağrır sesiniz kısılır ellerinizde yaralar oluşmaya başlar.Her kustuktan sonra gözleriniz kıpkırmızı olmuştur hatta tuvalette kustuktan hemen sonra sizi biri görürse iyi misin diye size endişeli bir şekilde sormak zorunda kalır.Tabi uzun süre yememe mevzusuna da girerseniz saçlarınızı avuçlarınızın içinde dökülmüş bulursunuz.Tedavi olsanız bile geri geliyor arada böyle bir lanet işte

Görüş Bildir