Aşırı Saf ve İyi Oldukları İçin İnsanın Asabını Bozan 13 Kadın Dizi Karakteri

-
Abone ol

Yeşilçam'ın yarattığı pasif, sessiz, adeta bir kanatsız melek figüründeki kadın karakterlerinin miadı dolmasına rağmen, ekranlarımızdaki izleri hala sıkça görülebiliyor.

Özellikle televizyon dizilerinde karşımıza sıkça çıkan bu karakterler; iyi kalpli olacağım derken kendilerini ezdirmeleri, hiçbir kötülüğe tepkilerini koymamaları, insan üstü bir şekilde adeta bir azize gibi asla hırslara ve hedeflere sahip olmamaları ile saç baş yolduruyorlar!

İşte sinir bozucu saflıkları ile, "yaşasın kötülük!" diye bağırmak isteyeceğiniz kadın dizi karakterlerimiz!

1. Birinci sırada elbette ki saftiriklerin prensesi, iflah olmayan bir şaşkaloz var: Nihal Ziyagil!

İşine gelmeyen her olayda ayılıp bayılan, bir eli yağda bir eli balda olmasına rağmen sanki dünyanın yükünü omuzlarında taşıyormuş gibi sürekli en ufak şeylere dertlenen Nihal, dizi boyunca sinirlerimizi yıprattı. Sen koca kız olmuşsun, kardeşinle odalarınız ayrıldı diye bu kadar olay yaratılır mı ya?

Ayrıca çok da saftı! Herkesin farkında olduğu şey kafasına dank edene kadar illa Bihter'in ölmesi gerekti!

2. Çektiği çilelere hiç isyan etmemesi ile Aliye!

Dizi boyunca Aliye'nin derdi adeta bizim derdimiz oldu. Büyük haksızlıklar edildi kendisine; fakat bir insan bunca olaya karşılık hiç mi delirmez? Hiç mi sesini yükseltip yakıp yıkmaz? Bu ne sabırdı! Ah be Aliye, keşke biraz öfkeni gösterseydin!

3. Korkunç karakterlerin arasında yaşayıp, asla ağzını bile bozmayan, ağlamaktan başka tepki vermeyen Lamia!

Üvey Baba dizisinde çekmediği çile kalmadı. Lakin böyle bir ortam içinde, bir insan azıcık da olsa tepki vermez, öfkesini göstermez mi? Kendisine türlü kötülükler yapan babasına bile saygıda kusur etmedi. Dizi boyunca Lamia'ya hem üzüldük, hem de kızdık!

4. Hatırla Sevgili dizisinin masum ve saf prensesi Yasemin!

Beren Saat yıllar sonra Bihter rolüyle ekranlarımıza gelince kendisini yadırgamamızın sebebi zamanında canlandırdığı Yasemin karakteri olmuştu. Bir insanın bu kadar saf, bu kadar prenses, bu kadar mıymıy olabilmesi mümkün değildi!

5. Haziran Gecesi'nin çilekeş güzeli Havin!

Havin'in yanmış bedenini tedavi etmemekle tehdit ettiler, doğmamış bebeğini karnından çaldılar! Bu kıza etmediklerini bırakmadılar! Bir kere de çıkıp o koca aileyi rezil etmedi, yasal yollardan hakkını aramadı! Hep sabretti!

Dizinin sonunda ise kendisine her kötülüğü yapan insanları affetti. Pes diyoruz!

6. Acı Hayat dizisinin ağlamaktan gözünde yaş kalmayan Nermin'i!

Nermin fakir bir genç kız olarak, zengin ve kötü kalpli kişilerin oyununa getirilip sevdiğinden ayrı düşürülür. Zorla birisiyle evlendirilir; cinsel, fiziksel ve psikolojik şiddeti her türlü yaşar. Ama dizi boyunca ağlamaktan başka tepki vermez! 

Kendisine üzülürken, bir taraftan da kötü kalpli zenginlere bir kere bile bir Osmanlı tokadı patlatmamasına çok içerledik!

7. Binbir Gece dizisinin masalsı derecede saftirik Şehrazat'ı!

Çocuğu hastaydı, paraya ihtiyacı vardı. Patronu olacak leş adam ise, Şehrazat'ı kendince bir teste tabi tuttu ve bunun üzerinden onu aşağıladı. Şehrazat, "Dilenci muamelesi görmektense, seks işçisi olurum daha iyi" diye düşünecek kadar gururlu bir kadındı; fakat bu gururlu kadın, ilk başta kendisine böyle bir harekette bulunan adama nasıl aşık oldu anlayamadık!

Dizi boyunca da zaten adeta bir iyilik perisi gibi dolaştı ortalıkta. İnsan dediğin biraz kin tutar!

8. Gelmiş geçmiş en sıkıcı peri; Betüş!

Sihirli Annem dizisinin en sıkıcı karakteriydi! Sürekli ders vermek, iyilik, anlayış, kibarlık... Nereye kadar? Kendisine kötülük yapanlara verdiği tepki "üzülmek" oldu her zaman. Keşke biraz annesine çekseydi, diziyi şenlikli bir hale getirirdi!

9. O Hayat Benim dizisinin dilsiz esas kızı: Bahar!

Bu kadar donuk, sessiz, pasif bir karakter sanki dizinin kötü kızı Efsun'u parlatmak için yaratılmış diye düşünebilirsiniz! Bahar o kadar sıkıcı ve pasif bir karakter ki; dizide istemeden de olsa Efsun'un kötü tarafını tutuyorsunuz.

10. Kara Sevda dizisinin kara bahtlı Nihan'ı!

Nihan çok tatlı, çok şirin fakat aşırı derecede saf olması ile pek sinir bozucu! Fedakarlık yapacağım derken kendi hayatını ziyan etmekle kalmadı, üstüne bir de o cehennem hayatının kurallarını tıpış tıpış yerine getiriyor. Biraz öfke, biraz mücadele be Nihan!

11. İffet dizisinin İffet'i!

Deniz Çakır gibi vamp bir kadının canlandırdığı bu karakter, mücadeleci ve sert olmaktan oldukça uzaktı. "Yeterince sabırlı ve affedici olursanız, muradınıza erersiniz" mesajı veren dizi, gerçekçilikten kopuktu. 

Korkunç tecavüz olayını sanki flört döneminin bir parçasıymış gibi yansıttılar ve "tecavüzcüsüne aşık kadın" mitini yeniden ekranlara getirdiler. Sinirden saç baş yoldurttu!

12. Muhteşem Yüzyıl'ın, yüzyılda bir gelecek saflıkta prensesi; Hatice Sultan!

Adeta yılan gibi, kaplan gibi yırtıcı ve zeki karakterlerle dolu haremde nasıl bu kadar saf ve temiz kalmayı başarabildi, şaşırdık! Dizinin başında asla taraf tutmadı. O da Nihal Ziyagil gibi üzülünce ayılıp bayılan ve istediklerini almak için mücadele etmek yerine kendine acındırmayı tercih eden bir karakterdi.

Dizinin sonuna doğru kötü biri olmaya çalıştı fakat onu da eline yüzüne bulaştırdı!

13. En güncel saftiriğimiz; Hayat Şarkısı'nın Melek'i!

Ömrünü fedakarlık yaparak harcayacağı belli olan bu karakterimiz, aza kanaat eden, kişisel hiçbir arzusu ya da amacı olmayan bir çizgide ilerliyor maalesef. Bu kadar erdemli olmak neyse de, azıcık kendini de düşün be Melek, senin de en az herkes kadar mutlu olma hakkın var!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
deniz-usta2

Bu yüzden en sevdiğim dizi karakteri Hanımın Çiftliği'nin Güllü'sü idi, kendisine yapılan'ı unutmayıp günü gelince layiği ile ödetiyordu bedel'ini evlenince zorla kendisini sevdiğinden ayıran babasının burnundan fitil fitil getirdi sırf miras kardeşlerine kalsın diye evlendiği kocasını ağabey'i öldüğünde zerre gözyaşı döküp acımaması layiğini buldu beter olsun demesi çiftliğe ayak bastığı günden beri kendisine yapmadığı kötülük olmayan Halide'nin yaptıklarını burnundan fitil fitil getirmesi ve Halide ile babasının son'unun ölüme denk gelmesi,zamanında kendisini şiddet'le ve yoksullukla yetiştiren annesini de döven babasını hanım olduğunda çiftliğin orta yerinde ibret'i alem olsun diye öyle baba'ya ne yapılır diye halk'a öğretircesine ibret olsun diye babasını kırbaçlaması Halide bile ürkmüştü,ee iyiler kazanır kötüler kaybeder diye birşey yok işte ancak iyiler kazanır kötüler kaybettirir sen kötü olursan sana kötülük eden bin misli'ni senden görür ve kaybeden o olur sen değil,o biçer anca ektiğini (.)

tanju-birkan

la bu saftirikler size netti? çok saftiriksin keşke ölsen diyen çıkmamdı mı daha?

musikisinas-don-vito

Lisedeydim Acı Hayat yayınlandığında... Arkadaş çevremde popülerdi ve beraber izlerdik. Sıkılıp sonuna kadar izlemedim diziyi ama koskoca dizi zihnimde tek bir sahneyle kaldı. Nermin o zengin ailenin evine gider elbise provası için, hizmetçi yanından ayrıldığında "hanımağa" gelene kadar evi ağzı açık bir şekilde hayran hayran süzer. Evin oğlu geldiğinde onun arabasına da aşık olur ve gece bir yerlere gitme teklifini reddedemez, sarhoş olunca da... O zaman çok sorgulamıştım, hayatı ben mi çok idealize düşünüyorum yoksa gerçekten insanlar maddi şeylere tapıyorlar mı diye... Aradan geçen 10 yıl sonunda karar verdim ki ikincisi doğruymuş. Benim gözümde Nermin o kadar iyi ve saf bir karakter değildi çünkü paraya tapıyordu. Paraya tapan biri nasıl iyi olabilir ki?

busra-ayaz1

#13 Meleğe o çocuğu kim yamadı bende hala soru işareti bilen varsa beri gelsin

sevgi.dogan.35

hülya diyolar ben de izlemedim hatta hülya nın da bundan haberi yokmuş.hatta da o yüzden hülya nın başka çocuğu da olmıcakmışmış.

magica

Melek`e o çocuğu Hülya yamadı.Hülya ile Cem`in çocuğu o.

bayan.sa.18

türk yapımlarının çoğunda bu var ki kötü çok kötü iyi çok iyi çok açma :/

Görüş Bildir