'Aşık Oldum Mu Bilmiyorum'

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Aşık Oldum Mu Bilmiyorum

Aşık Oldum Mu Bilmiyorum

Dünyanın tek beden perküsyonu festivali olan Beden Müziği Festivali, bu yıl ilk kez Ezo Sunal’ın organizatörlüğünde İstanbul’da yapılıyor. KeKeÇa (Kendin Kendini Çal) isimli beden perküsyonu grubunun üyesi olan Sunal, Seninle dergisinin sorularını yanıtladı.

Beden müziği nedir?

  • Beden müziği, bedenin enstrüman olarak kullanıldığı, eller ve ayakların vurmalı bir çalgıya dönüştüğü, sesin de kullanılabildiği bir alan.

KeKeÇa grubuna nasıl katıldınız?

  • 2005’te Salzburg’da keşfettim beden perküsyonunu... Sonra Türkiye’de bu işi yapan Tugay Başar’ı buldum. KeKeÇa adlı 4 kişilik bir ekibi vardı, benimle 5 oldu.

Festival sonrası nerelerde performans yapacaksınız KeKeça olarak? - Cemal Reşit Rey’de 9-14 Ekim’de yapacağımız açılış performansımızın ardından Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde mini bir festivalimiz olacak. Daha sonra Notre Dame de Sion, Fransız Kültür Merkezi ve Beşiktaş Kültür Merkezleri’ndeyiz. Takiben, Akbank Caz Festivali’nde Elif Çağlar Muslu’nun da solist olarak eşliğiyle bir performans daha sergileyeceğiz.

Festival, İstanbul’a ilk kez geliyor, değil mi?

  • Evet. İlk dört festival, San Francisco ve Brezilya’da yapıldı. Beşinci festival İstanbul’un ev sahipliğinde olacağı için çok sevinçliyiz.

ETRAFTAN TUHAF TUHAF BAKIYORLAR * Sizin yaşamınızda ne kadar önemli beden müziği?

  • Altı yıldır kendimi bu işe çok kaptırmış durumdayım. Yolda yürürken bile çalışıyorum. Etrafta beni gören insanlar tuhaf tuhaf bu kız ne yapıyor diye baksalar da ben çok eğleniyorum. Beni çok rahatlatan, içime döndüren, değişime uğratan bir şey bu. Beden müziği yapmaya başladıktan sonra özgüvenim arttı, daha sosyal biri haline geldim. Yürüyüşüm bile değişti. Yere bastığımı, ayaklarımın varlığını fark ettim. Workshop’larımıza katılanlardan da bunu çok duyuyorum.

Atölyeye daha çok kimler geliyor?

  • Her alandan insan gelebiliyor. Hepsinin bir platformda buluşma amacı ise eğlenmek.

ÇOCUK SAHİBİ OLMAK İÇİN ACELEM YOK

Çocukları çok seviyorsunuz herhalde. Aldığınız eğitim de bu yöndeydi...

  • Doğru. Londra’da Erken Çocukluk Dönemi ve Film okudum. Anaokulumuz var (Özel Gül Sunal Anaokulu). Çocuklara minnettarım, beni çok geliştiriyorlar. Büyüklerden tek farkları deneyimlerinin olmaması. Çocukların kendi olma isteklerini ve bir şey için tüm güçleriyle diretmelerini çok etkileyici buluyorum.

Çocuk sahibi olmak istiyor musunuz bir gün?

  • Düşünmekle olmuyor. Çocuk sahibi olmak için hiç acelem yok ama bir gün olursa çok güzel olur tabii...

Özel hayatınızda evlilik ihtimalini düşündüren biri var mı? - Her şeyin bir ihtimali var elbette ama şu an yok diyelim. Ama bu işler belli olmuyor.

Aşk hakkında ne düşünüyorsunuz?

  • Vallahi bilmiyorum.

Nasıl yani? Hiç aşık olmadınız mı hayatta?

  • Aşık oldum mu bilmiyorum. Aşk, o duyguyu yaşadığınız kişi ile şekilleniyor. O yüzden herkesin aşk üstüne yaptığı tarifler birbirinden farklı.

MACERAYI TEHLİKELİ BULUYORSANIZ RUTİNİ DENEYİN, ÖLDÜRÜCÜDÜR!* Nasıl bir karakteriniz var?

  • Tam bir Oğlak burcuyum, kararlarımı çok fazla duygularımla almam. Ama bazen ne istiyorsanız olması gereken odur. Geçenlerde biri bana “Hayattan ne bekliyorsun?” diye sordu. Yanıt veremedim. Çünkü hayattan bir beklentim yok. Beklentileri önüme konulmuş bariyerlere benzetiyorum. Amaçsız olsak belki o hedeften çok daha yukarı çıkacağız. Beklentiler güzel fırsatları görmemizi engelleyebiliyor. Fırsatları kaçırmamak için amaçsız yaşamayı tercih ediyorum. Paulo Coelho’nun yaşama bakışımı özetleyen bir sözü var: “Macerayı tehlikeli buluyorsanız rutini deneyin, öldürücüdür!”
Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AşkBeşiktaş Jimnastik KulübüBrezilyaEskişehirEvlilikFestivalİstanbulTercihaşk
Görüş Bildir