Asgari Ücret, Açlık Sınırının Altında Kaldı, Yoksulluk Sınırı ise 5 Bin 400 Lirayı Aştı...

 > -

Türk-İş'in açıkladığı rakamlara göre, 4 kişilik bir ailenin zorunlu aylık harcamasını yansıtan 'yoksulluk sınırı' bir yılda 592 lira artarak 5.415 liraya yükseldi. 

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) mart ayına ilişkin 'açlık ve yoksulluk sınırı' araştırmasını açıkladı 👇

📌 Araştırmaya göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı, yani açlık sınırı 1.662 TL oldu.

📌 Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı, yani yoksulluk sınırı ise 5.415 TL oldu.

📌 Açlık sınırı geçtiğimiz yıl mart ayına göre 182, yoksulluk sınırı ise 592 TL artış gösterdi.

📌 Geçen yıl mart ayında açlık sınırı 1.481 TL, yoksulluk sınırı 4.823 TL; bir önceki ay ise açlık sınırı 1.637 TL, yoksulluk sınırı 5.331 TL'ydi.

📌 Geçen yılın sonunda 1.989 TL olan bir kişinin yaşama maliyeti bu ay 2.055 TL'ye yükseldi.

📌 Gıda için asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 1,60 oranında arttı. Gıda enflasyonunda son on iki ay itibariyle artış oranı ise yüzde 12,29 oldu

📌 Raporda asgari ücretin 1.603 TL olduğu hatırlatıldı ve "Gelir ile yapılması gereken harcama arasındaki fark, fiyat artışlarıyla giderek açılmakta ve asgari ücretin satın alma gücü gerilemektedir" denildi.

📊📈Türk-İş verileri sosyal medyanın da gündeminde...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir