ASELSAN’da Bir Ölüm Daha

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Aselsan'da Bir Şüpheli Ölüm Daha

Açıklanan bilgilere göre, Başkent Ankara’da kontrolden çıkan bir otomobilin bariyerlere çarpması sonucu meydana gelen kazada ASELSAN’da mühendis olarak çalışan Hakan Öksüz hayatını kaybetti.

Kazanın ardından olay yerinde Hakan Öksüz’ün kimliğinin, cüzdanının, hatta cep telefonunun dahi bulunmaması akıllarda soru işaretleri bıraktı.

4 ŞÜPHELİ İNTİHAR

ASELSAN mühedislerinden dört tanesinin ölümü kayıtlara intihar olarak geçmişti. Ancak aileler çocuklarının intihar etmediğini ileri sürerek, feryat etmişti.

ASELSAN’ın dört mühendisi Hüseyin Başbilen, Halim Ünsem Ünal, Evrim Yançeken ve Burhaneddin Volkan peş peşe öldü. Ölümlerin intihar mı yoksa cinayet mi olduğu konusunda bugüne kadar bir çok araştırma, inceleme ve yorum yapıldı. Ölümlerinin ardından üçü de şifre çözme konusunda uzman olduğu bildirilen bu değerli insanların, ülkemizin gelişimi için çok önemli teknoloji projelerine imza attıkları biliniyor.

2006-2007 yıllarında 6 ay içinde ASELSAN’da 4 mühendis şüpheli bir şekilde öldü. İlk ölüm 7 Ağustos 2006'da yaşanırken 16 Ocak 2007'de ikinci, 26 Ocak 2007'de üçüncü ve 7 Ekim 2007'de bir vaka daha yaşandı. Ölen Hüseyin Başbilen, Aselsan’da milli tank projesini yürütüyordu. Ali Ünal ve Evrim Yançeken F-16 savaş uçaklarının modernizasyonu, komuta kontrol ve şifreleme sistemleri üzerine çalışıyordu. Bir dönem Aselsan’da çalışan mühendis

ASELSAN’da çok önemli projolere imza atan 31 yaşındaki makine mühendisi Hüseyin Başbilen bir aracın içinde ölü bulunuyor. ODTÜ mezunu mühendisin sol el bileğinde ve boynunda kesik izleri var. Otopsi sonucu ‘intihar etmiştir’deniliyor.

ASELSAN’da çalışan ODTÜ mezunu elektrik mühendisi 30 yaşındaki Halim Ünsem Ünal aracının içinde tabancayla intihar ediyor. 3 yıldır Aselsan’da çalışan mühendis ölüyor.

26 yaşındaki ODTÜ mezunu elektrik mühendisi Evrim Yançeken evinde intihar ediyor. 2 yıldır ASELSAN’da görev yapan 26 yaşındaki Evrim Yançeken, 7. kattaki evinin pencerisinden atlıyor. Genç mühendis ölüyor. Yüksek lisans yapan genç mühendisin, uzun süredir tez için çalıştığı ve bu nedenle psikolojisinin bozulduğu iddia edildi. Bir de intihar notu bırakmış: ‘Artık *dayanamıyorum. Psikolojim çok bozuldu. Yüksek lisans tezimle ilgili büyük sıkıntılar yaşıyorum. İntiharımdan kimse sorumlu değil. Ailemin üzülmesini istemiyorum. 7 Ağustos’taki ilk intiharda şüpheler vardı. Mühendis Hüseyin Başbilen’in vücudundaki kesikler için ‘kendi yaptı’ dendi. Gölbaşı’ndaki 2. intihar da mühendis Ali Ünsem Ünal,aracının içinde başından vurulmuş bulundu. ‘İntihar etti’ dendi. Batıkent’teki 3. intiharda ise Evrim Yançeken intihar notunu yazıp 7. kattan kendini attı. Dikkat ederseniz 3 ölüm de farklı biçimde gerçekleşiyor. 3 farklı intihar metodunu uyguluyor mühendisler. İntiharlar son 6 aya sıkışmış.

Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’nde okuyan Burhaneddin Volkan 2005'te üniversiteyi bitirdiği yıl işe başladığı Aselsan’da iki yıl Komuta Kontrol ve Haberleşme Yazılım Mühendisliği’nin Uçak Komuta Kontrol Merkezi bölümünde çalıştı. Sekiz mühendis arasında en başarılı ikinci isimdi. Üç arkadaşının intihar ettiği dönemde hastalanan ve ağır psikolojik sorunlar yaşayarak ailesinin yanına dönen Volkan, sniperler tarafından öldürüleceğini belirtiyordu. Volkan görev yaptığı Bando Okullar Komutanlığı’nda 7 Ekim 2007'de nöbetçi subay odasında Vzör marka silahla intihar etti. Komutanlarının Volkan’a intihar ettiği gün izin vermediği belirtildi. Eşi ve ailesinin şikâyeti üzerine Kara Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Savcılığı soruşturma başlattı. Askeri Savcı Ömer Taha Özkan, Volkan’ın eşinin, babasının ve birlikte çalıştığı arkadaşlarının ifadelerine başvurdu.

ASELSAN Akyurt Tesisleri’nde mühendis olarak çalışan Hakan Öksüz idaresindeki 06 GGR 85 plakalı otomobil sürücüsünün direksiyon hâkimiyetini kaybetmesi sonucu Eskişehir yolu kavşağında bariyerlere çarptı. Bariyerleri parçalayan otomobil yön levhasına çarparak, yan yattı. Kazada sürücü, feci şekilde hayatını kaybetti. Otomobilin parçalarının metrelerce ileriye savrulduğu görüldü. Ölen şahsın üzerini arayan polis ekipleri, kimlik çıkmayınca şahsın telefonuna bulmak için kaza yerinde arama yaptı. Ancak telefon dahi bulunamayınca araçtaki evraklardan kimliği tespit edilebildi.(MUK)

Sözcü.com.tr

Haberin Tamamı İçin:

ASELSAN mühendisi kaza kurbanı

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

ASELSAN’da Bir Ölüm Daha

ASELSAN Akyurt Tesisleri’nde mikroelektronik güdüm ve elektro-optik grubu projelerde çalışan Hakan Öksüz (42), geçirdiği trafik kazasında yaşamını yitirdi.

Korkunç kazanın nedeni henüz belirlenemedi. Öksüz'ün kullandığı aracın kontrolden çıkarak şehir merkezi sapağında bariyerlere çarptığı ve daha sonra takla attığı ortaya çıktı.

ASELSAN, son yıllarda mühendislerin ölümleri ve bunlar üzerindeki şüpheler ile gündeme geldi. Daha önce psikolojik rahatsızlıkları nedeniyle intihar ettikleri öne sürülen mühendisler Halim Ünsem Ünal, Evrim Yançeken ve Hüseyin Başbilen’in ölümleri tartışma yarattı. Bunun üzerine ASELSAN, 16 Ocak 2007’de Halim Ünsem Ünal’ın olaydan 7 yıl önce kurumdan istifa ettiğini açıkladı. Açıklamada, mühendislerin psikolojik tedavi gördüklerini belirterek, olayların intihar olduğunun tahkikatlarla kesinleştiğini bildirmişti.
Başbakan Tayyip Erdoğan ise Başbilen’in ailesinin oğullarının intihar etmeyeceğini söylemesi üzerine olayla ilgili Başbakanlık Teftiş Kurulu’na soruşturma talimatı vermişti. Hüseyin Başbilen 7 Ağustos 2006’da Ankara’nın Pursaklar yolunda aracının içinde ölü bulunmuştu. Başbilen’in bilek ve boğazı kesilmiş haldeydi. Evrim Yançeken ise Batıkent’teki evinden atlayarak intihar etmişti. Ölümlere ilişkin soruşturma sonucu henüz açıklanmadı.

Haberdesin

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraAselsanBaşbakanEskişehirİntiharOrta Doğu Teknik ÜniversitesiPolisRecep Tayyip ErdoğanSavaşolay
Görüş Bildir