Asaletini Bozmadan Üzülmenin Kitabını Yazan Candan Erçetin’in 15 Şarkısı

1PAYLAŞIM

Türk müziğinin kızıl tanrıçası Candan Erçetin, ilk kaset kayıtlarını Galatasaray Lisesi'nde müzik öğretmenliği yaparken çıkardı. Başarılı şarkı seçimleri ve güçlü yorumuyla çıkardığı her albümde bizi derinden etkileyen şarkılara sahip. Türkçe şarkılarının yanında seslendirdiği Fransızca ve Yunanca şarkılarla da muhteşem sesini Türkiye sınırları dışında duyurmayı başardı.

Bazıları sözlerindeki pozitiflik ile neşelendiren, bazıları ise hüzünlenmenize yol açacak sözlere sahip Candan Erçetin şarkıları bugünkü listemizde!

1. Candan Erçetin - Meğer

“Meğer” Candan Erçetin’in 2004 yılında yayımladığı beşinci stüdyo albümü "Melek"ten kendi yazıp bestelediği bir şarkı. Erçetin şarkının klibinde sadece bakışlarıyla oynayarak söylemek istediğini en güzel biçimde anlatıyor.

2. Candan Erçetin - Gamsız Hayat

Bir başka Candan Erçetin bestesi olan "Gamsız Hayat" dördüncü stüdyo albümü "Neden"den bir parça. Sözleri ile depresyona sürüklerken ritminin bir türlü izin vermediği, insanı ikilemde bırakan bir şarkı olmuş.

3. Candan Erçetin - Sevdim Sevilmedim

"Sevdim, Sevilmedim" Candan Erçetin'in ilk remix EP albümüdür. Bundan sonra her albümden sonra bir remix albüm daha çıkarmaya başlayarak Türk müziğinde bir ilk olmuştur. Şarkı "Sevdim sevilmedim, seveni sevemedim" sözleriyle kaç kişinin ilişki hayatının özeti niteliğindedir bilmem ama şarkı ritmi ile insanı dansa davet ediyor.

4. Candan Erçetin - Yalan

"Yalan" Candan Erçetin'in 1997 yılında çıkardığı ikinci stüdyo albümü "Çapkın"da yer alan bir şarkı. Erçetin bu albümle Türk pop müziğinde yerini sağlamlaştırırken, "Yalan" şarkısı ile birden fazla müzik ödülüne layık görüldü. Ayrıca şarkının en çok dikkat çeken detaylarıdan biri de klibinde Erçetin bir otobüs yolculuğu yapıyor. Bu yolculuk şarkının sözlerine uygun olarak hayatı temsil ediyor.

5. Candan Erçetin - Git

"Git", Candan Erçetin'in 2009 yılında yayımladığı "Kırık Kalpler Durağında" albümünün en çok sevilen şarkılarından biri.

6. Candan Erçetin - Bahar

Bahar geldiğinde mi ben böyle olurum?
Yoksa böyle olduğumda mı gelir bahar?
Ayrıca bunun seninle ne ilgisi var?
Tabii ki ben böyle oldugum için bahar

7. Candan Erçetin - Umrumda Değil

90'lar şarkı listelerinin en başında görülmeyi hak eden bir Candan Erçetin parçası. Tek çekim, tek sahne, tek kişilik bir klip... Erçetin dönemin cesur elbisesi ve duruşu ile gerçekten umrunda olmadığını anlatmış.

8. Candan Erçetin - Onlar Yanlış Biliyor

Bu şarkı da "Yalan" ile birlikte "Çapkın" albümünde yer alıyor. Erçetin bu albümü 1997'de yayımladığında henüz 34 yaşındaydı.

9. Candan Erçetin - Elbette

Candan Erçetin'in 2000 yılında yayımlanan albümüyle aynı adı taşıyan parça, şarkı sözleriyle hayatın inişli çıkışlı olduğunu ve yarına umutla bakmamız gerektiğini naif bir biçimde anlatıyor. Hala en çok sevdiğimiz ve dinlediğimiz Candan Erçetin parçalarından biri.

10. Candan Erçetin - Kırık Kalpler Durağında

Candan Erçetin, 2009 yılında yayımladığı bu şarkıyla aynı adı taşıyan "Kırık Kalpler Durağında" albümünü çıkardı. Albümde yer alan on şarkının sözlerini tek başına yazarak bu on şarkıdan altısını da tek başına besteledi.

11. Candan Erçetin - Söz Vermiştin

Candan Erçetin hitlerinden biri olan şarkının farklı bir yorumu Ebru Gündeş tarafından da seslendirildi.

12. Candan Erçetin - Milyonlarca Kuştuk

Biz milyonlarca kuştuk, Kaf Dağı'na kanat açtık
Acı çektik yaralandık, bilmiyorduk aldandık
Kimimiz yollarda kaldık, dünya malına kandık
Kimimiz sebat ettik, yedi vadiyi aştık

13. Candan Erçetin - Sessiz Gemi (Sans Toi Je Suis Seul)

Candan Erçetin, 2011'de yayımladığı dokuzuncu albümü "Aranjman"da dönemin popüler şarkılarını Fransızca ve Türkçe sözlerle yorumluyor. 

Erçetin'in seslendirdiği diğer popüler Fransızca şarkıları da sizin için aşağıya bıraktık. İyi dinlemeler!

14. Candan Erçetin - Deniz Ve Mehtap (Les Mouettes De Mikonos)

15. Candan Erçetin - La Vie En Rose

Evde ya da sokakta ol fark etmez, müzik ve müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarıyla senin yanında!

instagram.com/yuzdeyuzonline

twitter.com/yuzdeyuzonline

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sero45

Bütün şarkılarıni ezbere biliyorum Sezen Aksu'dan sonra bu kadın gelir net.👌

kurtali1983

Yani kaliteden anlarım diyorsun... Sezen Aksu başka birşey onu sınıflandırmak yorumlamak veya başka birşey yapmak bile küstahlık veya hadsizlik olur bence. Ama Sezeni mi Candanı mı dinlemeyi seviyorsun diye sorulsa ben Candan diyenlerdenim.

Görüş Bildir