Artık Karne Parası Yok

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Artık Karne Parası Yok

Artık Karne Parası Yok

2012-2013 eğitim öğretim yılında, kamuoyunda 4+4+4 olarak bilinen zorunlu kesintili eğitim sistemi kapsamında eğitim alan öğrencilerin karneleri de değişti.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), karneleri "İlköğretim ve Ortaöğretim Öğrenci Karnesi" olmak üzere 2 çeşit olarak yeniden tasarladı. 2005 yılından bu yana merkezden basılarak gönderilen öğrenci karneleri ve başarı belgeleri, 2012-2013 eğitim öğretim yılından itibaren gönderilmeyecek.

İki farklı tasarım

Karnelerin iç yüzeyinde ve öğrenci başarı belgelerinde ise herhangi bir değişiklik yapılmadı. e-Okul’da dönem yıl ve bilgileri yer alan karneleri okullar basarak öğrencilere dağıtacak. Temel Eğitim Genel Müdürlüğü’nce, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer imzasıyla yayımlanan karne genelgesine göre, okullar tarafından basılarak öğrencilere verilecek karnelerin ön kapağında okul isimleri ve diğer bilgiler için boşluk bırakıldı. İdareciler, bu boşluklara okul bilgilerini girecek. Karnenin iç yüzeyinde yer alan ve e-Okul tarafından otomatik olarak üretilen bilgilerde ise bir düzenleme yapılmayacak. Herhangi bir değişiklik yapılmayan öğrenci başarı belgeleri de okullarca bastırılacak veya kendi imkânlarıyla çoğaltacaklar. Masraflar, Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri hesabına gönderilecek. Okul yönetimleri, kesinlikle öğrencilerden veya ailelerinden karne parası talep edemeyecek.

Tepki: Okulların kendi imkanı nedir?

Bir okul müdürü ise şunları söyledi: "Eski uygulamada başarı belgeleri ve karneler öğrenci sayısına göre merkezden gönderiliyordu. Yeni uygulama bunu İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri’ne bırakıyor ve 2013 yılı için ödenek gönderileceği söyleniyor. Yerellerde bu karne ve belgelerin basımının yapılması hem maliyeti arttıracak, hem de bazı müdürlükler işi okullara, "kendiniz yapın" diye havale edecek. Okullar karnelerin iç yüzlerini bastırmakta dahi sorun yaşarken şimdi tamamının basılması nasıl mümkün olabilir? Bizim karneleri çoğaltmak için gerekli maddi imkânımız yok."

Yeni karnelerde Atatürk "Gazi" değil "Başöğretmen"

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), öğrenci karnelerinde yaptığı değişiklikle eski karnelerde "Gazi" ünvanı ile anılan Atatürk, artık "Başöğretmen" olarak karnelerde yer alacak. Daha önce karnelerde yer almayan İstiklal Marşı ve bayrak da ilk kez karnelere girdi. Eski karnelerde sadece Atatürk resmi ve gençliğe hitabe yer alıyordu. Yeni karnede Atatürk resminin altına fon olarak bayrak konuldu. Karnelerdeki mevzuat kısmı çıkarıldı. Yerine İstiklal Marşı konuldu. Türk Bayrağı ve karne arka kapağına konan İstiklal Marşı yeni bir tasarım oluşturuldu. Daha önce Atatürk "Gazi" ünvanı ile karnede yer alırken yeni karnede "başögretmen" sıfatı kondu. Atatürk’ün eğitimle ilgili olduğu için başöğretmen ünvanı öne çıkarıldı. Karneler daha yerel oldu. Önyüzünde okul isimlerinin yer alacağı bölüm ayrıldı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

4+4+4İstiklal Marşı
Görüş Bildir