Arslanköy'ün Tiyatrocu Kadınları

-

Arslanköy'ün Tiyatrocu Kadınları

Arslanköy'ün Tiyatrocu Kadınları

Mersin’in Arslanköy beldesinde yaşayan Ümmiye Koçak, kendi kurduğu tiyatro topluluğuyla yeni oyunları 'Ozon Tabakası' için hazırlık yapıyor.

Pelin Esmer’in ‘Oyun’ adlı filmine de konu olan Arslanköy Tiyatro Topluluğu Sabancı Vakfı’nın ‘Fark Yaratanlar’ projesi kapsamında yeni bir video ile seyircisini selamlıyor. Dünya Tiyatrolar Günü kapsamında yer verilen video, kurulduğu 2001 yılından bugüne Arslanköy Tiyatro Topluluğu'nu ve kurucusu olan Ümmiye Koçak’ın öyküsünü anlatıyor.

Çoğunlukla kendi yazdıkları oyunları sahneleyen, Arslanköy’ün kadınları tarafından sahnelenen oyunların ilki Remzi Özçelik’in yazdığı ‘Taş Bademleri’ydi. Sonrasında Ümmiye Koçak kendi yazıp yönettiği oyunlarla, köy yaşamında kadınların yaşadıkları sorunları mizahi bir dille kaleme aldı ve tiyatronun kadın oyuncuları da sahneledi.

Arslanköy Tiyatro Topluluğu aynı zamanda Türkiye’de ve yurtdışında da adını duyurmaya başladıktan sonra 2006 yılında ‘Hasret Çiçekleri’ oyunu Uluslar arası Adana Tiyatro Festivali’nde sahnelendi. Ümmiye Koçak, tiyatronun ardından da narenciye bahçelerinde çalışarak kazandıkları para ile ‘Yün Bebek’ filmini çektikten sonra New York Avrasya Film Festivali’nde ‘Sinemada En İyi Avrasyalı Kadın Sanatçı’ ödülünü kazandı.

Arslanköy Tiyatro Topluluğu bu günlerde, küresel ısınmayı sahneye taşıyacağı ‘Ozon Tabakası’ adlı oyunun provalarını yapıyor.

aljazeera.com

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AdanaMersinTiyatrooyun
Görüş Bildir