Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama: "Türkiye, Avrupa'nın Güvenliği İçin Kilit Bir Ülke"

0PAYLAŞIM

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama: "Türkiye, Avrupa'nın Güvenliği İçin Kilit Bir Ülke"

TİRAN Anadolu Ajansı - Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Türkiye'nin Avrupa'nın güvenliği için kilit bir ülke olduğunu söyledi.

Rama, Yunanistan'ın başşehri Atina'da Yunan hükümeti iş birliğinde "The Economist" mecmuası tarafından tertip edilen konferansta konuştu.

Rama, Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilerin yanı gizeme Batı Balkanlar'ın geleceği, yeni tip koronavirüs Kovid-19 ile gayret, Arnavutluk-Yunanistan ilişkileri ve bölgenin Avrupa perspektifi gibi mevzular hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Ülkesinin Yunanistan ve Türkiye ile stratejik ortak olduğunu dile getiren Rama, "Ancak Arnavutluk'un iki ateş arasına olduğunu sezmiyorum." dedi.

Türk -Yunan ilişkileri ve bu ilişkilerin Avrupa için rolü hakkında konuşan Rama, şunları söyledi:

"Yunan-Türk ilişkisinde Avrupa için de verimli olacak bir ilişki potansiyeli olduğuna netlikle inanıyorum. Zira Türkiye, Avrupa'nın güvenliği için kilit bir ülke, Yunanistan Avrupa'nın hudutları için kilit bir ülke. Kuşkusuz diyebilirim ki, Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunan karşıtı bir insan veya bir politikacı değil ve geçmiş kuşkusuz bize gösterdi ki istem olduğunda çözüm de vardır. Diyalog, diyalog, diyalog... Başkalarına vazgeçmeden, başkalarını getirmeden kolayca asıl diyalog. Hiçbir şey basit değil, ancak yapıcı Yunan-Türk ilişkilerinin tüm Avrupa için bir katma kıymet olabileceği netlikle muhtemel ve ben bundan yüzde 100 muhakkağım."

Batı Balkanlar bölgesinin perspektifine de değinen Rama, başka bir seçeneklerinin olmadığını, tek seçeneklerinin Avrupa Birliğinin AB parçası olmak olduğunu kaydetti.

Kuzey Makedonya ve Yunanistan arasında ad meselesinin çözümü için varılan uyuşmanın geçmişin hendeklerini kapattığını belirten Rama, bunun tarihi bir şey ve herkes için ders olduğunu söyledi.

Arnavutluk ile Yunanistan arasındaki sarih meseleler adaletinde Rama, "Deniz alanları hakkında bahsedildiğinde, mevzunun üçüncü bir tarafın arkadaşça desteğiyle veya beynelmilel duruşmaların aracılığıyla çözümü fikrinden yanayım. Bu, adaletli ve nesnel olabilir." ifadelerini kullandı.

Nisan 2018'de Arnavutluk ile Yunanistan arasındaki deniz bölgelerinin hudutlandırılmasına ait görüşmeler resmen başlamasına karşın, taraflar arasında henüz son bir uyuşma olmazken, mülakatlar da geçen zaman içinde askıya alınmıştı.

Rama, Atina temasları kapsamında Yunan mevkidaşı Kiryakos Miçotakis ile de toplanmıştı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir