Arkeolog Merve'nin Ardında Bıraktığı Not Ortaya Çıktı: 'Ben Masumum Her Şey Kamerada'

 > 
260PAYLAŞIM

Zeugma Müzesi’nde görevli arkeolog Merve Kaçmış’ın intiharı birçok soru işaretini de gündeme taşıdı. Kaçmış’ın intiharından önce bıraktığı not ortaya çıktı. Soruşturma dosyasına giren notta, 'Ben yapmadım, masumum. Her yerde kameralar var izleyince göreceksiniz' ifadesi yer alıyor. 

Arkeolog Merve Kaçmış'a görevden ayrılan başka personelin zimmetindeki tarihi eserleri zimmetine alması gerektiğinin söylendiği, Kaçmış'ın ise envanter eksikliği olduğu için eserleri zimmetine almadığı gerekçesi ile mobbinge maruz kaldığı iddia ediliyordu.

Hürriyet'ten İdris Emen'in haberine göre, intihar olayı sonrası ailenin vekaletini alan Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Merkezi dün savcılık soruşturmasına vekaletini sundu. Soruşturma dosyasında yer alan evrakların bir örneğini aldıklarını söyleyen ailenin avukatı Aslı Pasinli, Merve Kaçmış tarafından intihardan önce yazılan ve soruşturma dosyasına giren bir not olduğunu belirtti.

"Yazı oldukça bulanıktı"

Pasinli, “Merve’nin intihardan önce bırakmış olduğu notu dosya içinden gördük. Fakat yazı oldukça bulanıktı. Ama notta işyerine bir atıf olduğu açık ifadelerden belli. İlk cümlesi ‘Ben yapmadım, masumum. Her yerde kameralar var, izleyince göreceksiniz’ diye başlayan ve işyerinde yaşanan olaya ilişkin 4-5 cümlelik bir not. Devam eden cümleler okunamıyordu. Yazının çözümlenmesini de talep edeceğiz” dedi.

"Psikolojik otopsi talebinde bulunacağız"

Merve’nin uzun süreli bir mobbing sonucu intihara sevkedilip edilmediği yönünde soruşturmanın genişletilmesi talebinde bulunacaklarını söyleyen Pasinli şöyle devam etti: “Bakanlığa bu konuya ilişkin idari bir soruşturma başlatılmasını Merve’nin bıraktığı intihar notuna da işaret ederek başvuruda bulunacağız. Psikolojik otopsi talebinde bulunacağız. Psikolojik otopsi kişiyi intihara sevk eden sürecin ayrıntılı bir şekilde incelenmesidir. Ve bu dosyanın aydınlatılması için işyerinde kaybolduğu söylenen 150-200 tarihi esere ilişkin Merve’nin çalışma arkadaşlarının da bilgisine başvurulmasını isteyeceğiz.”

Müze müdürü ve 2 uzman açığa alındı

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca başlatılan soruşturma kapsamında müze müdürü E.Ö. ile 2 uzmanın görevden uzaklaştırıldığı öğrenildi.

Envanter sayımı yapılıyor

Merve Kaçmış'a görevden ayrılan başka personelin zimmetindeki 'Pişmiş Toprak Eserler'i zimmetine alması gerektiğinin söylendiği, Kaçmış'ın ise envanter eksikliği olduğu için eserleri zimmetine almadığı gerekçesi ile mobbinge maruz kaldığı iddia ediliyordu.

Kaçmış'ın eksik olduğu için zimmetine almadığı iddia edilen tarihi eserlerin sayımına başlandığı öğrenildi

Ne olmuştu?

Zeugma Müzesinde Neler Oluyor? Genç Arkeoloğun İntiharına 'Mobbing' İncelemesi - onedio.com
Zeugma Müzesinde Neler Oluyor? Genç Arkeoloğun İntiharına 'Mobbing' İncelemesi - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir