Arka Planında Türklerin Olduğu ve Bütün Dünyada Ses Getiren 7 Bilgisayar Oyunu

4PAYLAŞIM

Bu listede, Türkler tarafından geliştirilen ve piyasaya sürülen oyunlara göz atacağız.

Sizin favori oyununuz hangisi? 6. numaralı oyun bizim favorimiz!

1. Crysis Serisi

Dünyada oldukça popüler olan Crysis oyunu, Giresunlu kardeşler tarafından yapıldı. Crytek şirketi ile oldukça başarılı oyunlara imza atan Cevat Yerli, Faruk Yerli ve Avni Yerli, Türkler'in oyun alanında gururlarından.

Almanya'da kurulan Crytek, oyun piyasasında aktif olarak oyun geliştirmeye devam ediyor.

2. Mount & Blade Serisi

Armağan Yavuz'un CEO'su olduğu TaleWorlds, ülkemizin en önemli oyun geliştirici şirketlerin başında geliyor. Mount & Blade serisiyle birlikte bütün dünyada oyuncu kitlesine ulaşan firma, geçtiğimiz sene serinin 2. oyununu çıkartarak dünya çapında yeniden yükselişe geçti.

Oyunda bir krallık kurarak, diğer krallıklar ile amansız bir savaşa giriyorsunuz. Eğer bu tarz oyunları seviyorsanız, kesinlikle Mount & Blade serisine göz atmanızı öneririz.

3. Far Cry 1

Crysis'in yapımcısı Crytek'in dünya çapında bilinen 2. oyunu olarak Far Cry serisinin ilk oyununu gösterebiliriz. Bu oyun serisi o kadar fazla satış ve popülerliğe ulaştı ki oyun, dünyanın en popüler oyun firmalarından Ubisoft tarafından satın alındı.

2021 yılında Far Cry serisinin 6. oyununun piyasaya sürülmesi bekleniyor.

4. Conarium

H. P. Lovecraft tarafından kaleme alınan Deliliğin Dağlarında isimli eserinden ilham alınarak yapılan Conarium, Türkler tarafından yapılan Macera/korku oyunlarının başında bulunuyor.

2005 yılında kurulan Zoetrope Interactive, 3 Türk tarafından kuruldu. Korku/macera türündeki oyunları Conarium'u 2017 yılında piyasaya süren şirket, oldukça olumlu yorumlar aldı. Oyun ayrıca KristalPiksel tarafından 2017 yılının en iyi oyunu seçildi.

5. İstanbul Efsaneleri: Lale Savaşçıları

1994 yılında Amiga oyun konsolu için geliştirilen ve döneminin iyi oyunlarından olan İstanbul Efsaneleri: Lale Savaşçıları, SiliconWorx tarafından yapıldı.

1994'de yılında İstanbul'da yaşanan cehalettin ardından bu oyunu yapmaya karar veren oyun geliştiricileri, İstanbul'u cehaletten kurtarmayı konuyu alan bir oyun tasarladı. Oyunun geliştirilme sürecini, yukarıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Ah keşke böyle oyun yapımcıları desteklenmeye devam etseydi....

6. İstanbul Kıyamet Vakti

Dünya çapında 1 milyondan fazla kişi tarafından oynanan İstanbul Kıyamet Vakti, 2007 yılında piyasaya sürüldü. 2013 yılında çalışmalarına son veren Sobee tarafından geliştirilen oyun, döneminin en önemli Türk oyunlarının arasında yer alıyordu.

Ya 2013 yılında Sobee kapanmasaydı ve oyun geliştirmeye devam etselerdi?

7. Pusu: Uyanış

Oldukça iyi bir Türkçe dublaja sahip olan Pusu: Uyanış, 2005 yılında piyasaya sürüldü. Cinemedya'nın destek verdiği oyun, 3TE Games tarafından piyasaya sürüldü.

Türkiye'nin ilk 3D Aksiyon oyunu olan Pusu: Uyanış, Windows platformunda Türk oyuncular tarafından büyük beğeniyle oynandı.

Oyun dünyasında halen Türk yapımcılar oyun tasarlamaya/geliştirmeye devam ediyor. Bayraklarımızı asacağımız yeni bir Türk yapımını merakla bekliyoruz!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
r2d2

#3 madde farcry 1 yanlış anlatılmış.. Farcry 1 Crytek'in ilk oyunudur. 2. oyun için anlaşma sağlayamayınca Ubisoft crytek ile ilişiği kesmiş oyunun isim hakkını da almıştır. Sonradan gelen oyunların Crytek ile hiçbir alakası yoktur fakat farcry bir marka olduğu için ismi aynı şekilde kalmıştır. Farcry 2004 yılında çıkmış, crysis ise 2007 yılında çıkmıştır.

r2d2

Pusu ve kabus 22 hemen hemen aynı zamanlarda çıkmıştır. Pusu'nun ticari kaygıları yüksekti. (3 kere aktivasyona izin veren bir koruma sistemleri vardı) kabus 22 ise pusuda ki eleştirileri görünce neredeyse hiç kopya koruma olmadan çıkmıştır. Ayrıca kabus 22 çok daha gönül işi ve hevesli bir yapım süreci geçirmiştir. Pusu şöyle oyun böyle oyun yapıyoruz derken kabus 22 ilk kendisini level dergisinde hem de oynanabilir bir demo ile duyurmuştu. Kadir demir youtube da lorem ipsum adlı bir kanalda bunu anlatıyor.

r2d2

İstanbul Kıyamet Vakti, Metin 2 gibi knight gibi f2p mmorpg idi. İstanbul'da geçmesi tamamen türk olmasının yanında yapımcısı da Mevlüt Dinç idi.. Türk oyunlarından bahsettiğiniz bu içerikte Mevlüt dinç adını geçirmemeniz büyük hatadır.. Kendisi 57 doğumlu ve başından beri oyun sektöründe yer alan bir yazılımcı. İkv ile istediği başarıyı yakalamadı sonrasında kimsenin denemediği bir şey yapıp "I can Football" ile dünyaya açılmak istedi.. Bildiğim kadarıyla 11 vs 11 ilk online futbol oyunu denemesidir bu oyun.. Şu an ne yapar ne eder bilmiyorum en son "hayat bir oyun" adında otobiyografisini anlattığı ve gelirini darüşşafakaya bağışladığı bir kitap yazdı.

kendineassassin

İstanbul Kıyamet Vakti'nde haritası geliştirilip bi' de hikâye modu eklense deli bir potansiyeli vardı gibi gelmiştir hep bana..

annaperenna

#6 İstanbul Kıyamet Vakti, ilk oynadığım MMORPG oyundu. Ne dostluklar kurmuştuk orada. Oyunun çıktığı ilk yıllar güzeldi, sonradan bozdular ama benim için hiçbir oyun İKV'nin yerini tutmadı.

dead-nettle.

Çoğunluk 2000 sonrası tek tük 90 sonları bilgi. Şimdi Bilgisayar denilen alet 2000 lerde çıkmadı. PC yani personel Computer kavramı evlere ilk girdiğinde yıllar 70 lerin sonları idi ve bunlar oyun konsolu değildi. Commodore 64, Sinclair ve ATARI konsol değil klavyesi olan bilgisayarlardı sonrasında AMIGA evlere tam bir çığır getirdi. Döneminde IBM clone 4 renk ses yok bilgisayarlar 4 ayak üstünde yürürken yazdığım bilgisayarlar ekranda 16 ile 256 reng grafik ve 4 kanal ses yetenekleri ile insanları büyülemişti ve ilk türk oyunları bu bilgisayarlarda çok daha fazla vardı. Yabancı büyük oyun firmalarının bile çalışanlarının içinde türkler vardı. CRYSIS ın kurucuları dahada eskiler piyasada...

narutolga

Her ne kadar bir nevi Resident Evil Klonu olsa da "Kabus 22" isimli Türk oyununu oynarken de baya eğlenmiştim.

Görüş Bildir