Arjantin'de Son On Yılın En Büyük Hükümet Karşıtı Gösterileri

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Arjantin Halkı Sokağa Döküldü

Arjantin Halkı Sokağa Döküldü

Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te enflasyon, suç ve yolsuzluk sebebiyle Devlet Başkanı Cristina Fernandez'i protesto eden halk sokaklara döküldü.

Buenos Aires - Sosyal medyada organize edilen ve ülkede yıllardır yapılan en büyük hükümet karşıtı gösteri sırasında halk, cumhurbaşkanlığı sarayı önündeki Plaza Del Mayo'da (Mayıs Meydanı) ve şehrin simgesel anıtının önünde toplanarak, ''Korkmuyoruz'' şeklinde slogan attı. Her yaştan 30 bin insanın katıldığı gösteri sakin geçti.

Gösteri sırasında katılımcılar ıslık çaldı, Arjantin bayrakları salladı ve ''Arjantinlilerin suça kurban gitmesini durdurun, yolsuzluğa yeter, anayasal reforma hayır'' sloganları attı.

Fernandez, yüksek enflasyon, şiddet suçları ve yolsuzluk yüzünden eleştiriliyor. Devlet Başkanının ayrıca anayasal süre sınırlamalarına son vererek iktidarda kalmaya çalışacağından endişe duyuluyor.

Gösteriye katılan 74 yaşındaki emekli Marta Morosini, ''Buraya, bu yönetime dair hoşlanmadığım her şeyi protesto etmeye geldim. Polisleri öldürüyorlar ve devlet başkanı ağzını bile açmıyor. Bu yönetim sadece bir avuç holigan ve rüşvetçiden oluşuyor'' diye konuştu.

Arjantin'in Cordoba, Mendoza ve La Plata gibi diğer büyük şehirlerinde de benzer gösteriler yapıldı. Gösteriler, Şili'den Avustralya'ya kadar yurt dışındaki Arjantinlileri de sokağa döktü.

Haberin Tamamı İçin:

Arjantin'de Son On Yılın En Büyük Hükümet Karşıtı Gösterileri

Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te binlerce kişi sokaklara indi, Cristina Fernandez de Kirchner yönetimini protesto etti.

Ülkede yükselen öfkenin nedeni ise enflasyon, suç oranlarındaki artış, dolar alımında uygulanan kısıtlamalar ve üst düzey yetkililer arasında görülen yolsuzluk olayları....

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Arjantin
Görüş Bildir