Arınç: 'Yeter ki Silahlar Sussun'

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Arınç Görüşmelere İlgili Konuştu

Arınç Görüşmelere İlgili Konuştu

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bursa'da yaptığı konuşmada, İmralı'da ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasını çeken Abdullah Öcalan ile İmralı'da yapılan görüşmeleri değerlendirirken, "Attığımız tüm adımlarda, geldiğimiz nokta iyi bir nokta. Eminiz ki terörle mücadele başarıyla sonuçlanacak ve ülkede artık kardeşlik hakim olacak. Bunun için herşeyi yapmak zorundayız. Bugünlerde yapılanlar da o her şeyi yapmak zorunda olduklarımızdan bir tanesi" dedi.

Bülent Arınç, bugün seçim bölgesi Bursa'ya gelip, MÜSİAD'ın, Uludağ İhracatçılar Birliği'nde düzenlenen 17'nci Genel Kurulu'nda konuşma yaptı. Türkiye'deki son gelişmeleri ve BDP'li milletvekilerinin İmralı'da Abdullah Öcalan ile görüşmesini değerlendiren Arınç, Türkiye'deki istikrarın bozulmaması gerektiğini kaydetti. Ülkenin buna ihtiyacı olduğu görüşünü savunan Arınç, şunları söyledi: "Siyasetteki, ülkedeki, bölgedeki istikrarı, dünyadaki barışı korumamız lazım. O yüzden bugünlerde atılan bir adımdan çokca bahsediliyor. Buna Türkiye'nin ihtiyacı var. Çünkü siz kamu yatırımı yapıyorsunuz. Yüksekova'ya, Silopi'ye havaalanı yapmak için. Sizin iş makinalarınızı yakıyorlar. İşçileri kaçırıyorlar, müteahhitleri tehdit ediyorlar, sorguluyorlar, haraç alıyorlar, vaz geçiriliyorlar. 'Kim yapıyor bunu?' Terör örgütü. 'Niçin yapıyor?' bölgeye yatırım gelmesin diye. İnsanların refahı yükselmesin, devlete düşman olsunlarlar diye yapıyorlar. Biz buralarda iş yapabilmek için çok özel şartlar içersinde çalışıyoruz. İş makinalarını korumaya çalışıyoruz. Müteahhitlere cesaret veriyoruz. 'Biz de geleceğiz. Başında duracağız. Bu işi yap' diyoruz. Ama terör 30 yıldan fazla zamandır Türkiye'nin can damarlarını malesef köreltmeye çalışıyor."

"YETER Kİ SİLAHLAR SUSSUN"

Konuşmasında, terörün Türkiye'ye çok büyük maliyeti olduğunu kaydeden Arınç sözlerini şöyle sürdürdü: "1984 yılından itibaren başlayın isterseniz. Neredeyse 30 sene oldu. 30 yıl içersinde terör yüzünden uğradığımız maddi kayıpları yan yana getirin kaç yüz tane havaalanı, kaç bin tane derslik yapabilirdiniz. Bunların hesapları çok basit. Manevi kayıplarımız çok da, ben maddi kayıplardan bahsediyorum. Bunları bir araya getirseydiniz Türkiye'nin şimdi milli gelirdeki artışı her halde 20 bin doları geçmiş olurdu. Ve Türkiye'nin hiç bir ihtiyacı kalmazdı. Türkiye uçardı. Her gün aldığımız bir haber içimizi kanatıyor. Şehitler, gaziler, yaralılar. Sonra biz terörle mücadele ediyoruz. Terörle mücadeleyi kolay mı zannediyorsunuz? Bu uçaklar ne ile uçuyor? Bu uçakların attıklarının maliyeti ne? Bu tanklar, bu kirpiler, bu sudan geçenler, bu askerlerimizin intikallerinde harcanan paralar ve bizim yeni yeni cihazlarla sadece terörle mücadeleyi önleyebilmek adına yaptığımız milyar dolarlık masraflar. 'Eğer buna ihtiyaç duymasak, biz bunlarla neler yapabilirdik' hiç düşündünüz mü? İstikrar, huzurdur, barıştır. İnsanların bir birini kucaklamasıdır. İstikrar insanların bir birine güven duymasıdır. 'Benim ülkem ne güzel bir ülke. Hiç ayrımcılık yok. Kıyafetimden, inancımdan dolayı bana kimse hor bakmıyor. Benim önüm açık. Kimse benim önümü kapatmıyor. Bu ülkede bu farklılık varsa bu bir zenginliktir' demek ne güzel birşedir, bilebiliyor musunuz siz? O nedenle ihracat şu noktaya ulaştı. Bunlar çok güzel ama, bu hedeflere varmak için, ülkemizdeki terörle mücadeleyi başarılı kılmamız ve ülkeye huzur ortamı mutlaka getirmemiz lazım. Her konuda, çok konuda başarılı olan hükümetimizin bu konuyu da başarması gerekir. Attığımız tüm adımlarda, geldiğimiz nokta iyi bir nokta. Eminiz ki terörle mücadele başarıyla sonuçlanacak ve ülkede artık kardeşlik hakim olacak. Bunun için herşeyi yapmak zorundayız. Bugünlerde yapılanlarda, o herşeyi yapmak zorunda olduklarımızdan bir tanesi. Ümitli olmalıyız. Destek vermeliyiz. Yeter ki silahlar sussun. Yeter ki ateş bitsin, kanayan yaralar artık tedavi olmaya başlasın."

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a yaptığı konuşmanın ardından MÜSİAD yönetimi tarafından kendisine plaket verildi.

DHA

Haberin Tamamı İçin:

Arınç: Sürece Destek Veren Kazanır

Arınç: Sürece Destek Veren Kazanır

Başbakan Yardımcı Bülent Arınç, İmralı ile görüşmelere ilişkin, "Hangi siyasi parti olursa olsun, bu sürece destek veren kazanacaktır" dedi

MÜSİAD İnegöl Şubesi'nin yeni hizmet binasının açılışını yapan Başbakan Yardımcı Bülent Arınç, daha sonra şubenin 16. Olağan Genel Kurul toplantısına katıldı.

Konuşmasında terörle mücadeleye değinen Arınç, ''Birkaç günden beri özellikle basında bazı görüşmelerin yapıldığı, gidip gelmelerin olduğu söyleniyor ve biliniyor. Ben de bazı şeyler biliyorum. Sadece şu kadarını söyleyeyim; bu bir imkansa bunu kullanmamız lazım. Herkesin terörü bitirecek, örgüte silah bıraktıracak ve arkasından başka tedbirlerle artık Türkiye'de eylem yapamaz noktaya gelebileceklerse, buna destek olmamız lazım" dedi.

Süreci engellerseniz halk hesabını sorar

Arınç, yapacakları her şeyin Türkiye'nin birlik beraberliği, gözyaşlarının durması ve kanın artık dökülememesi için olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti: ''Hangi siyasi parti olursa olsun, bu sürece destek veren kazanacaktır. Bugün CHP Genel Başkanı'nın ne amaçla söylediğini bilmem, kalbini yarıp bakmayı da istemem ama 'Bu süreç bir şanstır. Bunun değerlendirilmesi gerekir' kanaatine iştirak ediyorum.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanBaşbakan YardımcısıBülent ArınçBursaCumhuriyet Halk PartisiİmralıTerör
Görüş Bildir