Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Arınç: '4. Yargı Paketi Hazır Değil'

 > -

Arınç'tan 'Terör' Açıklaması

Arınç'tan 'Terör' Açıklaması

Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Terörle Mücadele Yüksek Kurulu, Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarı, istihbarat ve güvenlik güçlerimiz bütün imkanlarını kullanarak adımlarını atıyorlar. Sayın Beşir Atalay diğer alanlarda atılacak adımları yeri geldiğinde bilgilendirecektir" dedi.

Gülseli KENARLI / ANKARA, (DHA)

Başbakan Erdoğan'ın Başkanlığında toplanan yılın son Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi. Yaklaşık 6.5 saat süren toplantının ardınan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç açıklamalarda bulundu.

Suriye'de son günlerde yaşanan vahşetin giderek arttığına dikkat çeken Arınç şu açıklamalarda bulundu:

"Pek çok sayıda insan hayatını kaybetti. Bu fevkalade insanlık trajedisi milletimizi ve tüm insanlığı üzdü. En son bir şehirde fırın önündeki kuyruğa bomba atılması sonucu pek çok kişi hayatını kaybetti. Türkiye her konuda olduğu gibi Suriye'ye insani yardım yapma konusunda 37 bin ton ekmeklik unu hibe edilmesiyle ilgili bir kararname imzaladık. Bu dağıtımı Kızalay üstlenmiştir. 2012 yılının her alanda bir değerlendirilmesi yapıldı. Başarılı alanlar tekrar gözden geçirildi. 2013'e sarkacak konularda ekonomi, sivilleşme, demokratikleşme konusunda hangi adımların atılması konusunda geniş bir bilgi alışverişi yapıldı."

"BAŞSAVCILIK YERİ VE ZAMANI GELDİĞİNDE AÇIKLAYACAKTIR"

Bülent Arınç, "Başbakanın ofisinde dinleme cihazı bulundu, sizin bu konudaki fikriniz nedir? Başka yerlerde de bulunmuş olabileceği iddiaları var?" şeklindeki soruya şöyle yanıt verdi:

"Sayın Başbakanın bir televizyon programında bundan bahsettiğini biliyorum. Sayın Başbakanımızın söyledikleriyle sınırlı olmak üzere bakanlarımızdan biri de açıklama yaptı. Bununla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı bu konuda bir soruşturma olduğunu bilgisini aldım. Başsavcılık yeri ve zamanı geldiğinde açıklayacaktır."

TERÖRLE MÜCADELE

Bakanlar Kurulu'nun gündeminin çok yoğun olduğunu belirten Arınç, 4. Yargı paketinin gündemde yer almadığını belirtti. Arınç sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bir önceki Bakanlar Kurulu'nda bazı hususlarda Adalet Bakanlığımızın bir çalışma yapılması planlanmıştı. Bu çalışmalar henüz tamamlanmadı. Şimdilik bir 4. yargı paketinden bahsedemiyoruz. Terörle Mücadele Yüksek Kurulu, Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarı, istihbarat ve güvenlik güçlerimiz bütün imkanlarını kullanarak adımlarını atıyorlar. Sayın Beşir Atalay diğer alanlarda atılacak adımları yeri geldiğinde bilgilendirecektir."

Bülent Arınç ayrıca, Türkiye'de ki ve batı dünyasındaki insanların yeni yıllarını ve Noellerini kutluladı.

Haberin Tamamı İçin:

Bakanlar Kurulu'ndan Suriye'ye Gıda Yardımı Kararı Çıktı

Bakanlar Kurulu'ndan Suriye'ye Gıda Yardımı Kararı Çıktı

6,5 saat süren toplantının ardından açıklama, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'tan geldi.

Arınç, Suriye'ye 50 bin ton ekmeklik buğday yardımı yapılacağını duyurdu.

Türkiye'nin yardımı en kısa sürede Suriye'ye ulaştırılacak.

Haberin Tamamı İçin:

Suriye'ye Gıda Yardımı Yapılacak

Suriye'ye Gıda Yardımı Yapılacak

Başbakan Yardımcısı Arınç, Bakanlar Kurulu'nda, Suriye'ye insani yardım amaçlı kararname imzalandığını açıkladı.

ANKARA

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu'nda Suriye'ye insani yardım amaçlı kararname imzalandığını, yaklaşık 37 bin tonunun bu ülkeye gönderilmesinin kararlaştırıldığını bildirdi.

Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. AB'ye katılım süreci konusunda AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın sunum yaptığını kaydeden Arınç, Bakan Bağış'ın AB Dönem Başkanlığı'nı devralacak olan İrlanda'ya yaptığı ziyaret hakkında bilgi verdiğini kaydetti.

Suriye'ye un yardımı- Bakanlar Kurulu'nda Suriye'ye gıda yardımına ilişkin bir kararnamenin de imzalandığını açıklayan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Arınç, şöyle devam etti:

''Suriye'de yaşanan insanlık trajedisi. Ekonomik açıdan çok zor durumda. Maalesef Suriye yönetimi, sivil halka yardım ulaştırılmasına engel oluyor. Türkiye her konuda olduğu gibi insani yardım yapma konusunda Suriye'ye 50 bin ton ekmeklik buğday karşılığı unu, yaklaşık 36-37 bin ton ediyor hibe etmek konusunda bir kararname imzaladık.''

Dinleme aygıtı soruşturması- Arınç, Başbakan Erdoğan'ın çalışma odasında dinleme cihazı bulunmasıyla ilgili gelişmelerin hatırlatılması üzerine, bu konunun Bakanlar Kurulu'nda gündeme gelmediğini söyledi. Konuyla ilgili olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nda yapılan bir müracaat olduğunu ve bir soruşturma yapıldığını söyleyen Bülent Arınç, ''Şüphesiz bu soruşturmada, nerede bulunmuştur, kim koymuştur, nasıl bir aygıttır, hangi teknolojik imkanlara sahiptir bunun Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yeri ve zamanı geldiğinde açıklanması öngörülebilir'' değerlendirmesini yaptı.

Akaryakıt kaçakçılığı- Türkiye'nin akaryakıt kaçakçılığı nedeniyle büyük bir vergi kaybıyla ve haksız kazançla karşı karşıya olduğunu ifade eden Arınç, bunun önlenmesi konusunda bugüne kadar getirilen önleyici hükümlerin caydırıcı olmadığını, farklı yollara başvurulmak suretiyle bu kaçakçılığın devam ettiğinin ilgili bakan tarafından ayrıntılı şekilde açıklandığını aktardı.

4. yargı paketi- ''Toplantıda 4. Yargı Paketi'nin gündeme gelip gelmediği''nin sorulması üzerine Arınç, bu konunun gündemde yer almadığı cevabını verdi.

Haberin Tamamı İçin:

Arınç: '4. Yargı Paketi Hazır Değil'

"Toplantıda 4. Yargı Paketi'nin gündeme gelip gelmediği"nin sorulması üzerine Arınç, bu konunun gündemde yer almadığı cevabını verdi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu'nda Suriye'ye insani yardım amaçlı kararname imzalandığını, yaklaşık 37 bin ton unun bu ülkeye gönderilmesinin kararlaştırıldığını bildirdi.

Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Arınç, yılın son Bakanlar Kurulu toplantısında 2012'nin her alanda değerlendirildiğini ve 2013'te hangi çalışmaların gerçekleştirileceği, hangi adımların öncelikli olarak atılacağı konusunda geniş bir tartışma ve fikir alışverişi yapıldığını belirtti.

Bakanlar Kurulu'nda, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı tarafından, Gümrük Kanunu ve bazı kanunlarda değişiklik öngören tasarının sunumunun yapıldığını kaydeden Hükümet Sözcüsü Arınç, akaryakıt kaçakçılığının önlenmesini içeren ve kaçakçılık suç ve cezalarına ilişkin yeni düzenlemeler getiren tasarının TBMM'ye sevk edilmek üzere imzalandığını ifade etti.

Arınç, ayrıca Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından, “Orman Kanunu ve Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Tasarı” taslağının da Kurul üyelerine sunulduğunu, konu üzerinde yeni bazı çalışmalar yapıldıktan sonra imzalanarak TBMM'ye gönderileceğini söyledi.

AB'ye katılım süreci konusunda AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın sunum yaptığını kaydeden Arınç, Bakan Bağış'ın AB Dönem Başkanlığı'nı devralacak olan İrlanda'ya yaptığı ziyaret hakkında bilgi verdiğini kaydetti. Arınç, İrlanda'nın dönem başkanlığında Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecinin hızlanacağını belirtti.

SURİYE'YE UN YARDIMI

Bakanlar Kurulu'nda Suriye'ye gıda yardımına ilişkin bir kararnamenin de imzalandığını açıklayan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Arınç, şöyle devam etti: “Suriye'de yaşanan insanlık trajedisi. Ekonomik açıdan çok zor durumda. Maalesef Suriye yönetimi, sivil halka yardım ulaştırılmasına engel oluyor. Suriye'ye 50 bin ton ekmeklik buğday karşılığı unu, yaklaşık 36-37 bin ton ediyor hibe etmek konusunda bir kararname imzaladık. Toprak Mahsulleri Ofisine yetki verildi. 50 bin tona kadar ekmeklik buğdayın un haline getirilip, karşılığının 37 bin ton olacağını düşünüyoruz. Suriye'ye gönderilmesi ve halkın ekmek ihtiyacının acilen karşılanması konusunda bir insani yardım amacıyla kararnameyi imzalamış bulunuyoruz.”

Arınç, ekmeklik buğday ununun, zarar gören sivil halka ulaştırılmak üzere Türk Kızılayına teslim edileceğini, nakliye ve dağıtım işlemlerinin Türk Kızılayı tarafından yapılacağını bildirdi.

DİNLEME AYGITI SORUŞTURMASI

Açıklamalarının ardından gazetecilerin gündemdeki konulara ilişkin sorularını cevaplayan Başbakan Yardımcısı Arınç, Başbakan Erdoğan'ın çalışma odasında dinleme cihazı bulunmasıyla ilgili gelişmelerin hatırlatılması üzerine, bu konunun Bakanlar Kurulu'nda gündeme gelmediğini söyledi. Konuyla ilgili olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nda yapılan bir müracaat olduğunu ve bir soruşturma yapıldığını söyleyen Bülent Arınç, “Şüphesiz bu soruşturmada, nerede bulunmuştur, kim koymuştur, nasıl bir aygıttır, hangi teknolojik imkanlara sahiptir bunun Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yeri ve zamanı geldiğinde açıklanması öngörülebilir” değerlendirmesini yaptı.

AKARYAKIT KAÇAKÇILIĞI

Akaryakıt kaçakçılığının önlenmesiyle ilgili düzenlemenin ayrıntılarının sorulması üzerine Arınç, konuyla ilgili ayrıntı veremeyeceğini, düzenlemenin çok kapsamlı olduğunu bildirdi.

Türkiye'nin akaryakıt kaçakçılığı nedeniyle büyük bir vergi kaybıyla ve haksız kazançla karşı karşıya olduğunu ifade eden Arınç, bunun önlenmesi konusunda bugüne kadar getirilen önleyici hükümlerin caydırıcı olmadığını, farklı yollara başvurulmak suretiyle bu kaçakçılığın devam ettiğinin ilgili bakan tarafından ayrıntılı şekilde açıklandığını aktardı.

Bülent Arınç, şunları kaydetti: “Bazılarına mükerrer ceza, bazılarına idari para cezası verildiğini, yargının da bu konuda tek bir hüküm ve bu hükmün de kolayca uygulanabilir olmasının gerektiği konuşuldu. Yani mevcut yargıdaki dosyalarla ilgili kamuoyunda ve taraflar arasındaki tartışmaların devam ettiğini biliyoruz. Bunların ortadan kalkması lazım ve akaryakıt kaçakçılığının Türkiye'de mutlaka caydırıcı önlemlerle sonuna gelmemiz gerekiyor.”

4. YARGI PAKETİ

“Toplantıda 4. Yargı Paketi'nin gündeme gelip gelmediği”nin sorulması üzerine Arınç, bu konunun gündemde yer almadığı cevabını verdi.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AkaryakıtAnkaraAvrupa BirliğiBakanlar KuruluBaşbakanBaşbakan YardımcısıBeşir AtalayBülent ArınçEgemen BağışHayati YazıcıİrlandaSuriyeTerörTürk KızılayıTürkiye Büyük Millet Meclisivergi
Görüş Bildir