Arınç'tan 'Duran Adam' Açıklaması

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Arınç'tan 'Duran Adam' Yorumu

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Arınç'tan 'Duran Adam' Açıklaması

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç gündeme ilişkin açıklama yaptı. Arınç, dünden itibaren yaygınlaşan 'Duran adam' eylemleri ile ilgili "Boyun fıtığı yok demek ki bunların" dedi.

BaşbakanYardımcısı Bülent Arınç, TBMM’de basın mensuplarının sorularını yanıtladı. ’Duran Adam’ eylemleri ile ilgili olarak Bülent Arınç, "Sağlıklarına bir zarar gelmesin, onları seviyoruz. Ama bu eylemleri anlamlıdır. Bu eylem türlerini teşvik etmemiz gerekir. Özünde şiddet barındırmayan ama durdukları halde mesaj veren bir unsurdur" dedi.

(SOSYAL MEDYA) HAKSIZ FİİL İŞLEYENLERE KARŞI YAPTIRIMLARIN YENİDEN DÜZENLENMESİNE İHTİYAÇ OLABİLİR

Bülent Arınç, "Bu sorumsuzluk alanının elbette kısıtlanması, ortadan kaldırılması sözkonusu değil. Ama belki bir denetlenmeye ve haksız fiil işleyenlere karşı yaptırımların yeniden düzenlenmesine ihtiyaç olabilir. Son olaylarda görülen şudur; Elbette tweet atılabilir, Facebook’tan birbirleriyle haberleşmek için istifade edilebilir. Çağdaş dünyanın içinde bulunduğu bir düzenlemedir. Hiçbirimiz bunun dışında kalamayız. Ancak suça teşvik etmek, şiddeti yönlendirmek ve maalesef olayları tırmandırmak amacıyla yapılan bir takım yalan haber üretmelerin ve bunlardan bir tanesi de benim ailem ile ilgili oldu. Pek çok konuda insanlara bilgi kirliliği sunmanın, dezenformasyon yapmanın mutlaka caydırıcı bir yaptırımı da olmalı. Buna ilişkin düzenlemenin mevcut olan kanunlar eğer yetersiz kalmışsa bu kanunlar üzerinde bir çalışma yapmakta Adalet Bakanı’nın görevidir" dedi.

’DURAN ADAM’ EYLEMİ

’Duran Adam’ eylemlerini değerlendiren Bülent Arınç, şunları söyledi; "Dikkatimi çekiyor bir iki günden beri. Bu bir şiddet eylemi değil. Bu göze de hoş gelen eğer bir eylemse eylem türü. Bir barışçı eylem türü, bunu kınıyacak halimiz yok. Gezi Parkı’nda ağaçların kesilmesine yönelik başlayan eylemleri de anlayışla karşıladığımızı ifade etmiştim. Ama sonradan bu eylemler şekil değiştirdi. Maalesef pek çok aracın yakılmasına, canlarımızın kaybına yol açtı. Bunları tasvip etmek mümkün değil. Şimdi eğer siddet eylemlerinden vazgeçilerek bir mesajı insanlar durmak suretiyle veriyorsa bunu da anlayışla karşılamak lazım. Bu çünkü içinde şiddet barındırmayan bir eylem usulüdür. Ama yapanlar açısından şuna dikkat edilmesini arzu ediyorum. Oralarda geliş-geçişleri engelleyecek, toplumun birlikte bulunduğu mahallelerde trafiğe izin ve imkan vermeyecek şekilde kesinlikle olmamalı. Bir de kendi sağlıkları önemli. Bir insan ayakta nasıl bu kadar saat kalabilir, demek ki bel veya boyun fıtıkları yok bunlarda. Sağlıklarına bir zarar gelmesin, onları seviyoruz. Ama bu eylemleri anlamlıdır. Bu eylem türlerini teşvik etmemiz gerekir. Özünde şiddet barındırmayan ama durdukları halde mesaj veren bir unsurdur. 8 saat uzun bir süre. Bence 5 dakika durmalı, 6. dakika işine gitmeli. Bu insanların işi mi yok? 8 saat nasıl ayakta durabiliyor? Çalışmıyor mu bu insanlar, hayatlarını kazanmıyorlar mı?"

"ÇÖZÜM SÜRECİ BAŞLADIĞI GİBİ OLUMLU DEVAM EDİYOR"

Bülent Arınç, "Selahattin Demirtaş’ın sözlerine bakarak Çözüm Süreci’nin gidişatı hakkında bir şey söylemek mümkün değil. Onlar bunları her zaman söylüyor. Çözüm süreci başladığı gibi olumlu devam ediyor, olumlu sonuçlanmaya doğru da evriliyor" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Başbakan YardımcısıBülent ArınçFacebookGezi ParkıSelahattin DemirtaşSosyal MedyaTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir