Arınç'tan ABD ve AB'ye Mısır Eleştirisi

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Arınç'tan ABD ve AB'ye Mısır Eleştirisi

Bursa'da konuşan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Mısır'da ordunun yönetime el koymasıyla ilgili olarak ABD, AB ve Körfez ülkelerini eleştirdi: Neden korktunuz da bu tebrikleri yapmak için bir gün bile beklemediniz... CHP'yi de eleştiren Arınç, ''Muhalefet yarım ağızla darbeyi kınıyor. Kılıçdaroğlu bize aba altından sopa gösteriyor. Ayağınızı denk alın, sizin sonunuz da böyle olur ha demek istiyor'' dedi.

Arınç şunları söyledi

Seçimle gelenler ancak seçimle giderler. Adını darbe koymazsınız ama yapılan iş demokrasiye doğrudan müdahaledir. Yüzde 52 oyla seçilmiş cumhurbaşkanını gözaltına almak darbe niteliğini ortadan kaldırmaz.

Bu, Mısır halkına karşı bir ihanettir.

BU OLAY DARBE Türkiye olarak geçmişteki acı tecrübelerimize baktığımızda Mısır halkını daha iyi anlıyoruz.

Bu olayı bir darbe olarak görebiliriz.

Yönetime gelen ve ant içmesiyle göreve başladığı iddia edilen kişiye şu uyarıları yapmamız lazım: Siyasi tutuklama yapılmaması lazım. Başbakan bir yıla mahkum edildi. Mursi halkın oylarıyla seçilmiştir ve derhal serbest bırakılmalıdır. Gözaltılar son bulmalıdır. Halka karşı şiddet kullanılmamalıdır. Ordu ve silahlı güçler halkına karşı Esad'ın yaptığı gibi şiddet kullanmamalıdır.

MISIR HALKINA: ÇATIŞMAYIN

Mısır halkı sizi çok iyi anlıyoruz.

Şiddete sapmayın, şiddet dışı protesto eylemlerinde bulunabilirsiniz. Çatışmayın. Sizi bunun içerisine sokmak isteyenler olabilir. Siz bu oyunları bozun. Emin olun demokrasi bütüns orunları çözecek kadar güçlü

ABD VE AB NEDEN KORKTUNUZ DA TEBRİK ETMEK İÇİN BİR GÜN BİLE BEKLEMEDİNİZ

ABD başta olmak üzere AB, Körfez ülkeleri neden korktunuz da bu tebrikleri yapmak için bir gün bile beklemediniz.

Darbecilere alkış tutanlar hiçbir zaman iflah olmadı.

Hiçbir darbe şirin gösterilemez.

MUHALEFET DARBEYİ YARIM AĞIZLA KINADI Muhalefetimiz bu darbeyi yarım ağızla kınarken bir taraftan da Mursi’yi eleştiriyor.

Hükümet hata yapmış olabilir, bu hataların hiçbiri insan hayatına mal olmadı.

Siyasetçiler hata yaparsa halk bu hatayı seçimde düzletir.

KILIÇDAROĞLU, Ak Parti'YE ABA ALTINDAN SOPA GÖSTERİYOR

Kılıçdaroğlu burada yaşanan gelişmeleri yorumlarken aba altından AK Parti’ye sopa göstermek istiyor.

Yazık çok yazık. Sizin sonunuz da böyle olur ha ayağınız denk alın demek iktidara gelmesi muhtemel bir muhalefet genel başkanına yakışmıyor.

USLANDIKLARINI SANIYORDUK, KANLARI DEPREŞİYOR Mısır’da yapılanlar nerede yapılırsa yapılsın biz ilkesel olarak yapılan yanlıştır, bu darbedir derdik. Mesele Mısır meselesi değil mesele demokrasiye sahip çıkma meselesidir.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAmerika Birleşik DevletleriAvrupa BirliğiBaşbakanBaşbakan YardımcısıBeşer EsadBülent ArınçBursaCumhuriyet Halk PartisiDarbeKemal KılıçdaroğluMısırolay
Görüş Bildir