Arınç: 'Tutuksuz Yargılanmalılar'

 > -

Başbakan Yardımcısı Arınç, Cemaat operasyonunda, haklarındaki tutuklanma talebiyle ilgili mahkeme kararı beklenen şüphelilerin, tutuksuz yargılanması gerektiğini söyledi.

Hür Dava Partisi'ni (Hüda-Par) ziyaretinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Gülen Cemaati'ne dönük operasyonda gözaltına alınıp mahkemeye çıkarılan kişilerin tutuksuz yargılanması gerektiğini söyledi. Arınç, "Türkiye’nin adaleti ve halkın vicdanını tatmin bakımından tutuksuz yargılanmaların daha doğru olacağını ifade edebilirim" dedi. Arınç'ın sözleri şöyle:

"İlkeli siyaset yapmayı kendisine görev bilen bir insan olarak bu kişilerin neyle suçlandıkları konusunda kısmen bilgimiz olduğunu söylüyorum. Kim ne yapmış, hangi delil ve belgeler var bilmiyorum, bilmeme de gerek yok. Bu davaların benzeri yıllardır konu oldu. Ergenekon, Kafes, Balyoz vs. Bu davalarda bazı askerler, gazeteciler vs. tutuklandılar, mahkemeleri 3-5 sene devam etti. Tutuklulukları 5 yılı aşanlar oldu, vekiller vardı aralarında. Ben avukatım, siyasi ve ceza davaları üstlendim. Ben hep şunu söyledim; tutuklamak istisnadır, tutuksuz yargılamak esastır."

"Geçmişte arkadaş olup olmamamız önemli değil"

"Bir kitap yazmak, TV dizisi yapmak suretiyle vs. gibi olaylarda ya da deliller suçun hukuki vasfını ileride değiştirebilecekse; kaçma, delilleri değiştirme riski yoksa tutuksuz yargılamak esas olmalıdır. Benim bu sözlerim o zaman garip karşılandı ama sonra haklı çıktım. Birçoğu salıverildi. Bir insanı bir gün bile şahsi hürriyetinden uzak tutmak doğru değil. Delilleri vs. bilmiyorum ama konuşulanlardan anladığım kadarıyla, tutuksuz yargılanmalarının şahsen ben daha doğru olacağını biliyorum. İsimleri, geçmişte arkadaş olup olmamamız önemli değil, halk nazarında da tutuksuz yargılamanın esas olması lazım."

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Başdanışmanı Etyen Mahçupyan da eski mesai arkadaşı Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı'nın 'terör'le suçlanmasını doğru bulmadığını söylemişti.

Cemaat operasyonunda Ekrem Dumanlı ile Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca'nın da aralarında olduğu 12 şüphelinin mahkeme sorgusu tamamlanmış, hâkim şüphelilerle ilgili kararını saat 14.00'te açıklayacağını duyurmuştu.

Kaynak: Al Jazeera

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir