Arınç'ın Sözlerine Muhalefetten İlk Tepkiler

 > 
21PAYLAŞIM

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın Bakanlar Kurulu toplantısının ardından muhalefet partilerinden ilk tepkiler geldi.

CHP'li Gürsel Tekin: "Saray'a çekilmiş bir resttir"

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Arınç'ın çözüm süreci izleme heyeti kurulacağına ilişkin açıklamasını, "Saray'a çekilmiş bir resttir" sözleriyle değerlendirdi.

Hürriyet'ten Zeynep Gürcanlı'nın haberine göre Gürsel Tekin, "Sayın Arınç'ın açıklamaları, aslında bir resttir. Saray'a çekilmiş bir resttir. Sayın Arınç, 'biz kararlılıkla aldığımız kararları uygulayacağız, lütfedersek arada bir de size bilgi vereceğiz' demiştir". 
Arınç'ın açıklamalarının, Bakanlar Kurulu toplantısından sonraya denk geldiğine dikkat çeken Tekin, "Sayın Arınç söylediği her cümleyi Bakanlar Kurulu'ndan sonra söylüyor. Ben bu cümleleri aynı zamanda Sayın Davutoğlu ve hükümetin cümleleri olarak kabul ediyorum" dedi.

"Gökçek hakkında savcıları göreve davet ediyorum"

Arınç'ın, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek hakkındaki sert sözlerine de değinen Tekin, "İlk kez bir hükümet kendi belediye başkanının yolsuzluklarını kamuoyuyla paylaşmıştır.

Ankara'nın parsel parsel satıldığını itiraf etmiştir." dedi. Tekin şöyle konuştu; "Sayın Davutoğlu umarım bunu ihbar kabul edecektir. savcılar ihbar kabul edecektir. bir soruşturmaya tabi tutulması gerekir. Ana muhalefet olarak da biz Ankara'nın nasıl talan edildiğini sürekli söyledik. Şimdi hükümetin bir bakanı, hükümet sözcüsü bunu söylüyor. Hatta Sayın Arınç açıklamaları sırasında, 'Bir kısım bakan arkadaşlarımız bununla muhattap olma dedi' diyor. Yani bu aynı zamanda Sayın Davutoğlu'nun, tüm hükümetin sözleridir. Sayın Arınç hükümet  sözcüsü olarak konuşuyor. Biz ana muhalefet olarak bu açıklamanın takipçisi olacağız".

"Kirli çamaşırlar cerahat dökülmeye başladı"

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın açıklamalarını MHP, “Cerahat dökülmeye başladı” sözleriyle değerlendirirken, HDP de “”Çatlaklar patlaklar başladı. Artık kirli çamaşırlar dökülüyor” dedi.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, “Şimdi bırakalım da görelim kendi aralarında bu iş nereye varacak? Ama şu bir gerçek ki ‘cerahat’ dökülmeye başladı. Paraleller, tuzluklar, çözüm rezaleti ortada. Meğer her pislik halının altına süpürülmüş. 17/25 ortada. Bunların tümü Adalet ve Kalkınma Partisinin iflas etmiş yönetim anlayışını gösteriyor” dedi.

"Bu kaçınılmaz bir son"

HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan da Arınç’ın Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek’e yönelik sözlerini, “Çatlaklar, patlaklar başladı. Kirli çamaşırlar ortaya dökülüyor artık. Bu kaçınılmaz bir son” diye konuştu.

"Hükümet Dolmabahçe'nin de İzleme Heyeti'nin de arkasında"

Kaplan, Arınç’ın açıklamalarının bir başka boyutunun daha olduğuna dikkat çekti. Kaplan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Cumhurbaşkanı’nın söylemlerini yalanlayan Arınç, aynı noktada durduğunu gösterdi. Açıklamalarını hükümet sözcüsü olarak yaptığını vurgulaması da bunu doğruluyor.  Hükümet Dolmabahçe görüşmesinin de İzleme Heyetinin de yararlı olduğunu düşünüyor ve bunun arkasında duruyor.

Cumhurbaşkanı başka kanala geçti. Yakında ortaya çıkar. Partinin kendi içinde farklı duruş ve söylemleri var. Hükümetle cumhurbaşkanı ve devlet aynı noktada olmadığını gösteriyor. Kantarın topuzunun ne tarafa kayacağını göreceğiz.”

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir