Cilvegözü Failleri Film Gibi Operasyonla Ele Geçirildi

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Arınç: 'Film Gibi Operasyonlar Yapıldı'

Arınç: 'Film Gibi Operasyonlar Yapıldı'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Cilvegözü Failleri Film Gibi Operasyonla Ele Geçirildi

Basın açıklaması yapan Bülent Arınç Cilvegözü faillerinin yakalanması ile ilgili olarak 'filmlere konu olacak operasyonlar gerçekleştirilmiştir' dedi

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu sonrası basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, PKK tarafından kaçırılan kamu görevlilerinin, yarın akşam saatlerinde veya yetişmezse çarşamba günü sabah saatlerinde Türkiye'ye getirileceğini bildirdi. Cilvegözü patlamasının faillerinin film gibi operasyonla yakalandığına da değinen Arınç'ın konuşmasından satırbaşları:

"Tam bir ay önce Hatay Cilvegözü sınır kapısında gerçekleştirilen eylem sonrası Emniyet Genel Müdürlüğümüz ve Hatay Emniyet Müdürlüğü başarılı bir çalışma yapmıştır. Sürdürülen çalışmalar sonrasında terörist eylemi gerçekleştiren 8 şahıs yapılan operasyonla yakalanmıştır. Operasyonun ne şekilde yapıldığının detaylarını paylaşamam. Buradan İçişleri Bakanlığımızı tebrik ediyorum. Filmlere konu olacak operasyonlar gerçekleştirilmiştir."

PKK'nin tutsakları

Bildiğimiz kadarıyla yarın akşam saatlerinde yetişmezse Çarşamba sabahı BDP'den üç milletvekili ve İnsan Hakları Derneği, Mazlumder Genel Başkanı'nın heyette yer aldığı bilinmektedir. Bunun bir propaganda aracı olarak kullanılması için bir program dahilinde arkadaşlarımızı kucaklamış olacağız. 10 görevli alıkonulmuştu, kucaklaşmayı bekliyoruz.

Tutanakları BDP sızdırdı

BDP üzerinden sızdırılmış olduğunu açıkça ifade ettiler. Yarın grup toplantısında olayı detaylı olarak anlatacaklarını ifade etmişlerdi. Tutanak denilen konuşmalar BDP'den bir şekilde gazeteye intikal ettirilmiştir. Ancak biz bunun üzerinde durmadık. Tertip heyetinin bu arkadaşlarımızı alarak Habur üzerinden Türkiye'ye gireceklerdir.

Haberin Tamamı İçin:

Arınç: 'Hükümetimiz Olarak Bu Olayın Sonuna Kadar Takipçisi Olacağız'

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Almanya'daki yangın faciasıyla ilgili ''Türkiye olarak, hükümetimiz olarak bu olayın sonuna kadar takipçisi olacağımızı tekrar ifade etmek istiyorum'' dedi.

Arınç, Bakanlar Kurulu sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, toplantıda gündemlerindeki konuları görüştüklerini söyledi.

Almanya'daki yangın faciasıyla ilgili de bilgi veren Arınç, Türk ailelerin yaşadığı binada çıkan yangında bir anne ve 7 çocuğunun vefat ettiğini belirterek, ''8 yurttaşımızı bu acı olayda kaybettik. Bundan fevkalade üzüntü duyuyoruz'' diye konuştu.

Olayla ilgili bütün ihtimalleri içine alan bir sürecin takip edildiğini vurgulayan Arınç, yangının çıkış sebebi üzerinde farklı iddiaların olabileceğini bildirdi.

Arınç, yangının teknik bir arızadan çıkmış olabileceği gibi, başka bir maksatla yapılmış acı bir olayla da karşı karşıya kalınabileceğini dile getirerek, Alman makamlarının da ciddi bir soruşturma yürüttüğünü ifade etti.

''Büyükelçiliklerimiz ve görevli bürokratlarımız aracılığıyla bu tahkikatı bizim de yakından takip ettiğimizi ve sonucundan emin olmak istediğimiz karşı tarafa iletmiş bulunuyoruz'' diyen Arınç, Alman makamlarının da konu üzerinde ciddiyetle durduğunu belirtti.

Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi'nin eyalet başbakanı ile aileleri ziyaret ettiğine değinen Arınç, Göçten ve Uyumdan Sorumlu Bakan Maria Böhmer'in, büyükelçiliği arayarak federal hükümetin taziyelerini ilettiğini aktardı.

Arınç, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in de ''derinden sarsıldığı'' yönünde yazılı bir açıklama yaparak, başsağlığı dileklerini ilettiğini belirterek, Merkel'in konunun açıklığa kavuşturulabilmesi için yardım sözü verdiğini vurguladı.

Yangında hayatını kaybedenlerin otopsisinin yarın sabaha kadar bitirilmesini beklediklerini ifade eden Arınç, cenazelerin, yetişirse saat 10.30 gibi Almanya'daki Diyanet İşleri Türk İslam Birliği Camisi'nde cenaze namazı kılındıktan sonra özel bir uçakla Türkiye'ye nakledileceklerini bildirdi.

AA

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAngela MerkelBakanlar KuruluBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanBaşbakan YardımcısıBülent ArınçHatay
Görüş Bildir