Arınç: 'Dershane Kanunu Yakında Genel Kurul'a Gelir'

 > 
122PAYLAŞIM

Arınç: Dershane Kanunu Yakında Genel Kurul'a Gelir

Başbakan Yardımcısı Arınç dershanelerle alakalı yasal düzenlemenin Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldığını söyledi.

-Başbakan Yardımcısı ve hükümet sözcüsü Bülent Arınç açıklamalarda bulundu.

Arınç dershaneler ile ilgili yasal düzenlemeleri konuştuklarını ve imzaya açtıklarını belirtti. Arınç yakın zamanda teklifin Genel Kurul'a geleceğini söyledi.

Arınç hükümetin dershanelere yönelik değişikliğin Genel Kurul'a Mart'tan önce gelmesini istediklerini ancak HSYK düzenlemesi gibi bazen de kimi düzenlemelerin durduğunu belirtti.

Arınç, "Son düzenlemenin anlatıldığı gün bu işin paydaşları tarafından büyük bir memnuniyetle paylaşıldı. Düzenlemeye katkı sağlayacaklarını belirtti. Sonrasında başka olaylar yaşadık, sadece dershaneler üzerinde konuşurken bir kısım samimi dileklerini ortaya koymuşlar. Ancak o günlerde işin bu tarafına girmeden hükümeti eleştiren, kötü sonuçlar vereceğini ifade edenler herhalde bundan memnun olmayıp önümüze başka konuları getirdiler. Şu aşamada bile nasıl değişiklikler istediklerini söylerlerse onlarla iş birliği yaparız. Fakat amaçları bu dershane tartışması üzerinden kötü amaçlarını gerçekleştirmek istiyorsa onlara bu fırsatı vermeyeceğiz. Zaten yakında değişiklik önerisi internete verilecektir" dedi.

Arınç bir soruya şu yanıtı verdi; "TÜBİTAK şayet bu şekilde bir rapor verdiyse mahkemeye gider. Mahkemelerde bu delil ile alakalı bir dava varsa mahkeme bu kanıtı rapora göre değerlendirir. Yok şayet mahkeme bittiyse bu duruma göre yeniden mahkemeler görüşebilir."

Bülent Arınç bugün imzaya açılan kişisel verilerin korunmasıyla alakalı kanunun kişisel verilerin üçüncü kişilere verilmemesi ve bu verilerin nasıl korunacağı üzerine olduğunu ifade etti.

Radikal.com.tr

Haberin Tamamı İçin:

Arınç'tan Gökçek'in 'Suikastler Olacak' İddiasına Yanıt

Bülent Arınç, Melih Gökçek'in iddiasıyla ilgili, "Emniyet teyakkuz durumuna geçmiştir ya da geçecektir. Her türlü tedbir alınır." dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç , Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Arınç, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek 'in"Seçimlere 15 gün kala maalesef suikastlar olacak" iddiasına yanıt verdi.

"ALLAH KORUSUN"

Emniyet tarafından her türlü tedbirin alındığına vurgu yapan Arınç, Gökçek'in iddiasıyla ilgili "Allah korusun… Normal görevini yapan bir İçişleri Bakanlığımız var. Hangi seçim döneminde neler yapılıyorsa bu kez gelişen şartlar içinde belki daha çok dikkat edilen konular var. 50 milyona yakın seçmenin oy kullanacağı bir seçime gidiyoruz. Seçim sonuçlarını etkilemek için yasa dışı örgütlerden tutun hoşa gitmeyen oluşumların meydana gelmesi mümkündür. Emniyet teyakkuz durumuna geçmiştir yad a geçecektir. Her türlü tedbir alınır. Seçim döneminde meydana gelebilecek bu tür ihtimalleri istihbaratın da haber alması gerekir. Hiçbir endişemiz yok gereken tüm tedbirler de alınıyor" dedi.

Arınç'ın açıklamalarından satırbaşları;

Dün üzücü bir olay yaşandı. 26 Ocak İstanbul Esenyurt’da MHP seçim irtibat bürosu açılışında seçim otobüsü taşlanmış sonra kavga çıkmış ve Cengiz Akyıldız adlı arkadaşımız vefat etmiştir. İçişleri Bakanımız Sayın Devlet Bahçeli’yi arayarak olayla ilgili bilgi verdi.Üzerinden çıkan kimlikte Cengiz Yücel yazıyor ama Cengiz Akyıldız olduğunu biliyoruz ailesine başsağlığı sevenlerine sabır diliyoruz.

"GÜVENLİK BİRİMLERİNE HABER VERİLMELİYDİ"

Olayla ilgili soruşturma ciddi bir şekilde devam ediyor. Karşıt görüşlü olanları önce taşlayarak sonra da silahlı saldırıyla bu olayı gerçekleştirdiğini biliyoruz. Seçim büroları ya da adaylarımızın ofisleri açılabilir. Süsleme de yapılabilir toplantılar da yapışabilir. Ancak bu yerlerin açılışı ve adreslerinin mülki amirlere bildirilmesi lazım. Buralarda toplantı yapılacağı zaman güvenlik birimlerine de haber verilmesi gerekir.

"3 MADDE DERSHANELERLE İLGİLİ"

Adalet Bakanımız bir sunumda bulundu. Kişisel verilerin korunması kanun tasarısı görüşüldü. Olumlu karşılandı ve imzaya açıldı. Bir diğeri de Milli Eğitim Bakanımız tarafından yapılan sunumdur. Mili Eğitim personeli ve teşkilat yapısıyla ilgili olarak bazı kanun ve KHK’larda değişiklik yapılması öngörülmektedir. Bunun 3 maddesi dersanelerle ilgilidir. Bunların faaliyetlerinin 1 Eylül 2015’e kadar sürdürülmesi ön görülmektedir. Olumlu bulunarak imzaya açıldı. Yakın zamanda da TBMM’ye gönderileceğini düşünüyorum.

SORU&CEVAP

TÜBİTAK RAPORU

Basında yazılıp çizilen bir rapordan bahsediliyor siz bu raporun orijinalindi gördünüz mü?

Böyle bir rapor içeriği itibarıyla yayınlandı mı? Bu konuda TÜBİTAK bir açıklama yapmadı bildiğim kadarıyla. Bunu üzerine genel konularda birkaç cümle söyleyebiliriz. Yeniden yargılama konusunda bir çalışma başlatılmıştı ancak tamamlanmadığını biliyorum. Türkiye’de yeniden yargılama yapılmasına ihtiyaç varsa bu konuda ne yapılabilir Adalet Bakanımız bu konuyu ortaya artanlarla bir çalışma yapacaktı. Ancak sonuçlanmış bir durum mevcut değildir.

BEDELLİ ASKERLİK İDDİALARI

Bu tabir çok yakışıksız bir tabir. Torba Kanun diye bir tabir yoktur. Ama çok maddeli teklifler geldiğinde Meclis'ten birisi buna torba dedi bunun adı da torba kaldı gitti. Bunu adı bazı kanun ve kararnamelerde değişiklik yapılması tasarısı ya da teklifidir.Mecliste bunların tek tek madde medde değil de bölümler halinde görüşülmesi olabiliyor. Çok maddeli bir kanun Meclis’te bu hafta görüşülecek. Ama yeni bir hazırlıktan bahsediyorsanız o konuda herhangi bir bilgim yok.

KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASIYLA İLGİLİ KANUN TASARISI

Dinlemelerle ilgisi yok bunun kişisel bilgilerin üçüncü kişiler tarafından bilinmemesi. İfşa edildiği takdirde cezalarının ne olacağı… Kişisel veriler SGK kayıtlarıyla ilgili olabilir, şirketlerle ilgili olabilir. Milyonlarca insanların bilgilerinin bir yerde saklanması olabilir ama bu bilgilerin gizliliğinin ihlal edilmemesi açısında çok önemli bir kanun. İnsan odaklı demokrasiye uygun bir düzenleme. Kendisine soracaksınız güzel kardeşim.

DERSHANE DÜZENLEMESİ

Meclis gündemine süratle alır komisyondan süratle geçerse bu geçebilir. Ama diyelim ki Mart ayının başında meclis seçim nedeniyle tatile girecekse marttan sonra da bakılabilir. Ama meclise sevk edilir edilmez komisyon ve genel kurul sürecinden geçmesidir.

DÖVİZDEKİ DALGALANMALAR

Dolarda sıcağın düştüğünü hissedebiliyoruz. Gelişmeleri takip ediyoruz MB üzerine düşeni yapıyor. Maliye Bakanımız ve hazine ilgilileri de konuyu yakında takip ediyorlar.

ESENYURT’TAKİ SALDIRI PROVOKASYON MU?

Provokasyon değil. O kadar garip ki. Biri 15 yaşında. Bir ailenin fertleri. Protesto amacıyla ortaya çıkmışlar ama silaha bıçağa sarılmışlar.

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir