'İzinsiz Gösterilere Göz Yumulmayacak'

 > -

Bülent Arınç'tan Önemli Açıklamalar

Bülent Arınç'tan Önemli Açıklamalar

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi. Başbakanlık Yeni Bina'da yapılan toplantı yaklaşık 6,5 saat sürdü.

Toplantı sonrasında Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç açıklamalarda bulundu.

Açıklamalardan satır başları

 • Hükümet olarak Gezi Parkı’ndaki olaylarla ilgili bir müzakere açtık. Alınması gereken tedbirler sayın Başbakanımız tarafından ilgili arkadaşlarımıza iletildi. Bildiğiniz gibi hafta sonu Ankara ve İstanbul’da legal mitingler yapılacaktır. Bu mitinglerde de sayın Başbakanımız bu olaylar başladığından bu yana geçirdiği safahatı anlatacaktır.

 • Taksim’de ve Kızılay’da gruplar zaman zaman toplanmakta. Bir takım aşırı gruplar ve illegal örgütler de bu toplantıları bahane ederek çevreye zarar vermektedir. Ambulanslardan tutunuz, polisimizin kullandığı araçlara ve özel araçlara kadar büyük bir tahribat gözlenmektedir. Giderek azalmaktadır ama bu sürede can kaybı ve yaralananlar olmuştur. Türkiye bunu yaşamamalıydı. Olaylara neden olan gerçek sebebi az çok biliyoruz.

 • Türkiye’de artık yasadışı eylemlere kesinlikle izin verilmeyecek ve bunlara karşı gerekenler yapılacaktır. Eğer konu insan hakları, çevre duyarlılığı ve demokrasi ise bunları muhataplarıyla konuşmayı gerçekten isteriz. Sayın Başbakanımız bazı gruplara sanırım Çarşamba günü için randevu verdi. Onlara işin gerçeği anlatılacaktır. Halkımızın huzur ve güvenlik içinde olması için gereken mücadeleyi sürdüreceğiz.

Sorular üzerine;

 • Başbakan kimlerle görüşecek bilmiyorum. Ama bir grubun talepte bulunduğunu ve başbakanın onlarla görüşeceğini biliyorum. Taksim Gezi Parkı Platformu adıyla beni ziyaret eden grubun açıklamalarını dinlediniz. Kendilerine bu ismi vermiş bir grup benden randevu istemiş, ben de verdim. Taksim Gezi Parkı konusunda ne düşündüklerini sordum, bana bazı bilgiler verdiler. Ben kendilerine ne yapıp ne yapamayacağımızı açıkça söyledim.

 • Yürütme durdurma kararı verildiğine ve 4 tane de ayrı dava olduğuna göre bu karara uyacağımızı bildirdiğimize göre ilgili tüm paydaşlar bu konu üzerinde görüşebilirler. Onlar mutlaka şu olsun bu olmasın noktasındaydılar. Bu konuda bizden bir karar beklemeyin. Bu konuyu yeni baştan görüşebiliriz ama diğer talepler politik taleplerdir. Patrona Halil isyanı’nda kelle ister gibi şunlar görevden alınsın, gözaltındakiler bırakılsın gibi bir anlayış Ak Parti iktidarında kesinlikle olamaz. Polisimizi öldürenler de bu serbest bırakılacaklar arasında mı?

Haberin Tamamı İçin:

Bülent Arınç'tan Gezi Parkı Açıklamaları

Başbakanlık Yeni Bina'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu sona erdi. Bülent Arınç, açıklama yapıyor...

Yaklaşık 6 saat süren toplantının ardından Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç açıklama yapıyor. Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Taksim Gezi Parkı konusunda hükümetten taleplerde bulunan bazı topluluklarla çarşamba günü görüşeceğini bildirdi.

İşte Arınç'ın açıklamalarından satırbaşları: -İçişleri Bakanlığı ve konuyla ilgili bakanlar Bakanlar Kurulu'na bilgi verdi.

 • Maalesef pek çok iş yerinin tahrip edilmesi gibi pek çok zarar tespit edilmiştir. Vatandaşlarımız hayatını kaybetmiştir. Türkiye bunu yaşamamalıydı. Bu konuda yapılması gerekenleri hükümetimiz tek tek tespit etti.

 • İyi niyetle başladığı söylenen eylemler konusunda, eğer konu çevre duyarlılığı ise eğer konu insan hakları ise eğer konu demokrasi ise bunları konuşmak ve bunları muhataplarımızla tartışmayı gerçekten isteriz.

KANUNSUZ GÖSTERİLERE İZİN VERİLMEYECEK

 • Hükümetimiz görevinin başındadır. Türkiye'de artık yasadışı gösterilere izin verilmeyecek, kanunlar çerçevesinde gereken yapılacaktır. Sayın başbakanımız bazı toplulukların talebi üzerine kendilerine randevu vermiştir. Biz de bu bu talep ve istekleri gerekli olgunlukla karşılayacağız. Halkımızın huzur ve güvenlik içerisinde olmasından büyük mutluluk duyacağımızı söyleyebilirim. Başbakan kimlerle görüşecek bilmiyorum. Ama bir grubun talepte bulunduğunu ve başbakanın onlarla görüşeceğini biliyorum.

 • İşin mali boyutu önemlidir, bunlara zarar verecek eylemlerle mücadelemizi sürdüreceğimizi söylemek istiyorum.

 • Taksim Gezi Platformu adıyla beni ziyaret eden grubun açıklamalarını dinlediniz. Ben o konuda dışarıda sizlere herhangi bir beyanda bulunmadım. İşin gerçeği Taksim Gezi Platformu randevu istedi ben de verdim. Kendileriyle görüştüm. Taksim, Gezi Parkı konusunda ne düşündüklerini sordum. Bana bazı bilgiler verdiler. Ben kendilerine ne yapabileceğimizi, neyi yapamayacağımızı açıkça ifade ettim.

 • Yürütme durdurma kararı verildiğine ve 4 tane de ayrı dava olduğuna göre bu karara uyacağımızı bildirdiğimize göre ilgili tüm paydaşlar bu konu üzerinde görüşebilirler. Onlar mutlaka şu olsun bu olmasın noktasındaydılar. Bu konuda bizden bir karar beklemeyin. Bu konuyu yeni baştan görüşebiliriz ama diğer talepler politik taleplerdir. Patrona Halil isyanı’nda kelle ister gibi şunlar görevden alınsın, gözaltındakiler bırakılsın gibi bir anlayış AK Parti iktidarında kesinlikle olamaz. Polisimizi öldürenler de bu serbest bırakılacaklar arasında mı?

TÜRKİYE BİR KABİLE DEVLETİ DEĞİLDİR

 • Türkiye Cumhuriyeti bir kabile, aşiret devleti değil, hukuk devleti. Herkes yaptığının karşılığını görür. Şunları yaparsanız iyi olur, yapmazsanız ortalığı yakar yıkarız anlayışı doğru bir anlayış değil. Bunların Taksim’deki duyarlılığı ne kadar temsil ettiği de tartışmalı. Bizi arayanlar bu görüşlerin kendi taleplerini yansıtmadığını söyledi. Taksim konusunda duyarlı olmak bizi ziyarete gelenlerle sınırlı değil.

Basın mensuplarının soruları

Zarar gören esnafın masrafı karşılanacak mı?

 • Şüphesiz bu talepleri hükümetimiz görüşecek ve karara bağlanacaktır. Sanırım kendilerine en kısa sürede müjdeyi vereceğiz.
Haberin Tamamı İçin:

Arınç'tan Flaş "Gezi" Açıklaması

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın,Taksim Gezi Parkı konusunda hükümetten taleplerde bulunan bazı topluluklarla çarşamba günü görüşeceğini bildirdi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, yaklaşık 6 saat süren Bakanlar Kurulu toplantısının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu:

İstanbul'da yapılan MYK toplantısında daha sonra Adana ve Mersin'de yaptığı konuşmalarda ve daha sonrası Ankara'ya dönüşlerinde büyük kalabalıklara yaptığı konuşmanın içeriğini hepimiz biliyoruz.

Taksim’de ve Kızılay’da gruplar zaman zaman toplanmakta. Bir takım aşırı gruplar ve illegal örgütler de bu toplantıları bahane ederek çevreye zarar vermektedir. Ambulanslardan tutunuz, polisimizin kullandığı araçlara ve özel araçlara kadar büyük bir tahribat gözlenmektedir. Giderek azalmaktadır ama bu sürede can kaybı ve yaralananlar olmuştur. Türkiye bunu yaşamamalıydı. Olaylara neden olan gerçek sebebi az çok biliyoruz.

Bütün bunlar etraflıca değerlendirdi. Bu konuda yapılması gerekenleri hükümetimiz tespit etti. Vatandaşlarımızın huzur ve güven içerisinde olmalarını diliyorum. Hükümetimiz işin başındadır, güvenlik güçlerimiz işin bilincinde hareket ediyorlar.

Yasa dışı eylemlere kesinlikle izin verilmeyecektir. İyi niyetle başlayan eylemler konusunda konu çevre duyarlığı ise, insan hakları ise bunları muhataplarımızla tartışmayı isteriz. Sayın Başbakanımız bu işi başlatanların talebi üzerine randevü vermiştir. Bir kısmıyla zannediyorum Çarşamba günü görüşecektir.

İşin mali boyutu önemlidir, bunlara zarar verecek eylemlerle mücadelemizi sürdüreceğimizi söylemek istiyorum.

Taksim Gezi Platformu adıyla beni ziyaret eden grubun açıklamalarını dinlediniz. Ben o konuda dışarıda sizlere herhangi bir beyanda bulunmadım. İşin gerçeği Taksim Gezi Platformu randevu istedi ben de verdim. Kendileriyle görüştüm. Taksim, Gezi Parkı konusunda ne düşündüklerini sordum. Bana bazı bilgiler verdiler. Ben kendilerine ne yapabileceğimizi, neyi yapamayacağımızı açıkça ifade ettim.

Siz bütün gözaltılar kaldırılsın, bu insanlar serbest bırakılsın derken, cinayet işleyenler bunların içerisinde değil mi? O kadar ambulans yakanlara bir işlem yapılmasın mı?

Bu eylem yapanlara yargı süreci başlatmak durumda değil miyiz, hepsini konuştuk.

Türkiye Cumhuriyeti kabile ve aşiret devleti değil, bir hukuk devletidir. Şunları yaparsanız, iyi olur, yapmazsınız ortalığı yakar, yıkarız anlayışı kendilerini tenzih ederek söyleyeyeyim ama hukuk dışıdır.

Taksim'deki bu duygu ve duyarlılığı temsil ettikleri de tartışmalıdır. Daha sonra bizi arayanlar 'bu işin muhatabı biziz' dediler.

Zarar gören esnafın durumuyla ilgili müjdeyi en kısa zamanda vereceği.

Dış kaynaklarla ilgili somut deliller var. Bugünden bunları tek tek ifade etmek doğru olmaz. Olayın üzerinde ciddiyetle duruyoruz. Olaylar adeta bir merkezden idare ediliyor gibi. Türkiye'de muhtelif çevrelerin olduğundan daha fazla büyüterek daha çok tahribat için hazırlıkları var.

Olayın güvenlik ve istihbarat boyutu sizlerle paylaşılmayabilir ama biz kamuoyunu aydınlatacak bir çağrıda bulunabiliriz.

Sayın Maliye Bakanımız, sayın Ali Babacan bu olay sebebiyle mali piyasaların durumu hakkında bilgi verdiler. Hamdolsun ki, hiçbir olumsuzluk görünmüyor. Yüzde 10'luk bir borsa endeksinin düşüşünden bahsedilebilir. Borsa 91 bin endeksini gördüğünde hiçbir arkadaşım 'Ne kadar başarılısınız' dememişti.

Ama şimdi iniş olunca 'eyvah borsa düştü' diyenleri kastediyorum. Bu olaylara bağlı olarak kısmen bir düşme hayır yoktur dersek yanlış olur. Toplam düşüş endeks içerisinde yüzde 3'ü bile geçmiyor. Bu da dikkate alınacak bir husus değildir.

Mali göstergelerde hamdolsun hiçbir gerileme sözkonusu değildir.

Gezi Parkı'nda 'içki içilmesin' diye bıçaklanan arkadaşımız Beşiktaş Çarşı Grubu'nun liderlerindendir. Burada içki içilmesin dediği için bıçaklanmıştı. Arkadaşımızın taburcu olurken söyledikleri Türkiye’ye ibret olmalıdır. Bu yaşananları asıl kimlerin provoke ettiğini göstermektedir. Ben de bir Beşiktaşlı olarak Çarşı Grubu bu gösterilerden tamamen çekilmektedir. Galatasaray ve Fenerbahçe taraftarlarının da işin geldiği bu noktadan sonra biz bu iste yokuz diyerek çekildiklerini ya da çekileceklerini düşünüyorum.

Haberin Tamamı İçin:

'Başbakan Eylemi Düzenleyenlerle Görüşecek'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

'İzinsiz Gösterilere Göz Yumulmayacak'

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, bundan sonra kendi ifadesiyle 'yasadışı eylemlere' izin verilmeyeceğini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün alkol satış saatlerine sınırlama getiren yasanın imzalandığını açıkladı.

Gezi Parkı protestolarının bugün masaya yatırıldığı kabine toplantısının ardından bir basın toplantısı düzenleyen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç daha fazla yasadışı eyleme izin verilmeyeceğini, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da Gezi Parkı konusunda bazı topluluklarla görüşeceğini söyledi.

Yaklaşık iki haftadır devam eden protestolar hakkında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Arınç, Taksim ve Kızılay'da toplanan grupların düşüncelerini ifade ettiğini; ama başka grupların bu vesileyle 'etrafı talan ettiğini' belirtti.

Arınç, bu olaylar sırasında vefat eden, yaralanan, gözaltına alınan ve tutuklananların olduğuna dikkat çekti, ve olayların başladığı günden bu yana güvenlik güçlerinin bilinçli hareket ettiğini savundu.

Gezi Parkı eylemlerinin hükümetçe yakından takip edildiğinin altını çizen Arınç, bundan sonra yasadışı eylemlere izin verilmeyeceğini ve kanunların gereğinin de uygulanacağını söyledi. Arınç, bundan yola çıkarak halkın güvende olunması için çalışılacağını da sözlerine ekledi.

Bülent Arınç, basın toplantısı sırasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın belli topluluklara da Çarşamba gününe randevu verdiğini açıkladı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah GülAdalet ve Kalkınma PartisiAdanaAli BabacanAnkaraArda TuranBakanlar KuruluBaşbakanBaşbakan YardımcısıBeşiktaş Jimnastik KulübüBorsaBülent ArınçFenerbahçeGezi ParkıİstanbulMersinRecep Tayyip ErdoğanTürk Kızılayıolay
Görüş Bildir