Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Arınç: 'Allah Fitneden Saklasın'

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Arınç: 'Allah Fitneden Saklasın'

Arınç: 'Allah Fitneden Saklasın'

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, sürecin çok iyi ilerlediğini, 3 aydaki sonuçların kimsenin hayal edemeyeceği noktada olduğunu belirterek, "Öcalan'ın 21 Mart'taki mesajı okunduğunda orada geçen cümleleri verilen mesajları kimse aklından geçirememişti. Allah fitneden saklasın; bir arıza, sabotaj, provokasyon olmazsa bu şekilde devam ederse Türkiye bu beladan kurtulacak. Herkes umutlu, umutluyuz. Güzel günler göreceğiz güneşli günler" dedi. Bülent Arınç, sürecin olumsuz neticelenmesi durumunda başa dönüleceğini, asker, polis hükümetin görevini yapacağını anlatarak üzüntülerin devam edeceğini vurguladı. Arınç, sürece şu anda desteğin yüzde 60 olduğunu, suların durulması halinde bu desteğin yüzde 80'e ulaşacağını da bildirdi.

Bursa'da AS TV'de objektif programında canlı yayın konuğu olan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, şehit aileleri ve gazilerin kabul etmeyeceği hiç bir çözümü kabul etmeyeceklerini, milletin daha huzurlu rahat olması karşılığında büyük bir risk aldıklarını anlattı.

"SİYASET MÜSVEDDELERİ VAR"

Gündemle alakalı soruları cevaplandıran Başbakan Yardımcısı Arınç, akil insanları, vatan haini olabileceğini bile söyleyen siyaset müsveddelerinin olduğunu ifade ederek, çözüm sürecine karşı olanların, akil adamlar tartışmasına da karşı çıktığını ifade etti. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun akil insanlarla alakalı "Biz bunlara saygı duyuyoruz" dediğini anlatan Arınç, "Oysa onun konuştuğu saate kadar partisindeki herkes, akil insanları eleştirdi. Onlar için ağızlarından gelen her şeyi söylediler. MHP'de akil insanlar için ağız dolusu hakaretlerde bulundu. Bu sürece destek olunmalıdır. Akil adamlar 62 kişi olarak tespit edildi. Bunun içinde birçok farklı isimler var. Buna yönelik iddiaları veya itirazları, bir kısmını belki yerinde ve samimi görmek lazım ama bir kısmı tamamen ideolojik karşıtlığa dayanıyor. Başta reddediyorlar, hatta çok çirkin ifadelerle onları kötülüyorlar. Kötü adam demek yetmiyor, onların lanetlenmesi gerektiğini, vatan hainleri olduğunu söyleyecek siyasetçi müsveddesi insanlar da fazlasıyla var. Akil adamların hepsi, kendi alanlarında başarılı insanlar ama farklı akılları temsil ediyorlar. Çözüm sürecinin çok önemli olduğunu, artık bu kanın akmaması, silahların terk edilmesi, Türkiye'de terör konusunun, günlük sıkıntı olmaktan çıkmasını isteyenler 7 coğrafi bölgede, 9'ar kişi olarak birleşti. Bölgelere giderek, konuşmalar yapacak" diye konuştu.

"HAYAL EDİLEMEYECEK AŞAMALAR KAT ETTİK"

Akil adamları, herkes kendi alanından baktığında eleştirebileceğini ifade eden Arınç, "Akil insanları herkese beğendirmek zorunda değiliz. CHP zor durumda, inanıyor ama destek vermiyor. Parti içinde farklı düşünen insanlar var. Kemal Kılıçdaroğlu, parti içinde kendi etkisini gösteremiyor. MHP hala bildiği kafada. Zaman tüneli içindeler. 20 sene önce ne söylediyse hala aynı şeyleri söylüyor. Her şey değişti, onlar değişmiyor. Çözüm süreci ile alakalı mecliste kurulan araştırma komisyonuna ise 'Hakikatleri Arama komisyonu' adı verilmesi, doğru değildir. Çünkü bu isim, Abdullah Öcalan tarafından dillendirilmiştir. Onun belirlediği bir adı, bu komisyona vermek doğru değil. CHP'nin asıl amacı bu olduğuna göre, bu komisyona destek vermesi lazım. Hamzaçebi CHP'nin katılmayacağını söyledi. Kendi bilir. Biz de komisyona üye veren partilerle çalışırız. Yola çıkıldı, 3 ayda kimsenin hayal edemeyeceği aşamalar kat ettik. Allah fitneden saklasın. Arıza, sabotaj olmazsa Türkiye bu şekliyle devam ederse Türkiye bu beladan kurtulacak gibi. Herkes bu sürecin başarıyla sonuçlanacağından ümitli" dedi.

"BUGÜNE KADAR NE VERDİK?"

Çözüm sürecine Türkiye genelinde yüzde 60 destek çıkıldığını hatırlatan Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Herkesin kafasının karışık olduğu, şehitler, gazilerin acısı içimizde acısını muhafaza ettiği süreçte bu oran yüzde 60 ise daha rahat bir ortamda bu rakam, yüzde 80'e çıkacaktır. Kafaları karıştırıyorlar. Siyasette hiç bir ağırlığı olmayanlar sadece bağırıyor, ama millet ona gülüyor. Berbat olacaklar, keşke ciddi olsalar. İşi sloganla yürütüyorlar. Bu güne kadar ne verdiğimizi gördüler ki? Hiç bir şey verilmeyecek. Ortada bir gerçek var. 3 aydan beri Türkiye'de bir eylem, karakol baskını, mayın patlaması, canlı bomba var mı ? Yok. peki bundan şikayetçi misiniz? Bu kötü mü oldu? Bugüne kadar silahla yaşamış, insan öldürmekle hayat bulmuş bir örgütün silah bırakması niye sizi üzüyor? Bu rahatlık size sıkıntı mı veriyor? Güzel günler, güneşli günler göreceğiz. Bedeller verilmedi mi? Vatanseverliğimizden mi, inancımızdan mı şüphe edeceksiniz? Allah'tan korkun, neyimizden korkuyorsunuz. Halkımızın, şehitlerimizin kabul etmeyeceği hiç bir çözümü kabul etmiyoruz. Risk alarak bu işe giriyoruz. Her seçimde oyunu artıran bir partinin bu sürece soyunması için aklını yemiş olması lazım. Sen buna nasıl karşı çıkıyorsun? Her gün topu taca atmaktan başka ne yapıyorsun?".

DİYARBAKIR'A TÜRK BAYRAĞI

Sürecin olumsuz sonuçlanması durumunda başa dönüleceğini vurgulayan Bülent Arınç, "Bugünkü noktaya, başa döneceğiz. Dua edelim ki olumlu sonuçlansın. Tersine döndü işler, döndürüldü. Biz görevimizin başındayız. Asker, polis, hükümet görevinin başında. Nerede kalmıştık diye heralde tekrar başlayacağız. Ama üzüntüler devam edecek. O yüzden bütün şartları iyi kullanarak, bu basit sloganlarla acıları kanatmaktan vazgeçelim de, karşımızdaki kitle ile nasıl bu soruna çözüm bulalım. Bugüne kadar güzel geldi. MİT gitti, geldi. Mektuplar gitti geldi. Netice sağlıyoruz. Silahlar susuyor. Kan dökülmüyor. Diyarbakır'a Türk Bayrağı çekilmiş. Bu haber bile önemli hale geliyor. Bu örgüt eylemlerine 1984 Eruh'la başladı. Apocular diye küçümsenen 25-30 kişi ilçeyi bastı, kendi halkını katletti. 29 sene sonra yine aynı yerde, Vali Tugay Komutanı, Belediye Başkanı halay tepiyor, horon oynuyor. Geldiğimiz nokta kötü mü?" şeklinde konuştu

"YÜZDE 60'LARI HEDEFLEYEN BİR PARTİYİZ"

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanBaşbakanBaşbakan YardımcısıBülent ArınçBursaCumhuriyet Halk PartisiDiyarbakırKemal KılıçdaroğluMilliyetçi Hareket PartisiPolisŞehitTerörakil insanlar
Görüş Bildir