Arınç 'Âkil İnsanlar'ın Nasıl Çalışacağını Anlattı

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Arınç: 'Âkil İnsanlar Heyeti 62 Kişi'

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ''Başbakanımızın ve arkadaşlarımızın her kanaldan teklif ettiği ve kabul edildiği zannediyorum 62 isimle akil insanlar heyeti teşekkül etti'' dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Başkanı Serpil Timuray ve yönetim kurulu üyelerinin kabulünün ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yarın Dolmabahçe'de ''akil insanların'' katılımıyla bir toplantı gerçekleştireceği hatırlatılarak, ''Pek çok liste yayımlandı. Bu kamuoyuna yansıyan isimler midir yoksa sürpriz isimlerle karşılaşabilir miyiz'' sorusuna Arınç, ''Doğrudur. Biz dün akşam da bir toplantı yaptık. Kendilerinden teyit alınan, bizzat kendi istekleriyle veya Sayın Başbakanımızın ve arkadaşlarımızın her kanaldan teklif ettiği ve kabul edildiği zannediyorum 62 isimle akil insanlar heyeti teşekkül etti'' yanıtını verdi.

Heyettekilerin isimlerini bildiğini ancak açıklamayacağını ifade eden Arınç, ''Bunlar Türkiye'de sevilen, tanınan, diyaloğa açık ister sanatçı olarak ister politikacı kimliği ile isterse iş adamı veya sivil toplum kuruluşlarının ve düşünce kuruluşlarında yönetici veya uzman olarak çalışan arkadaşlarımızdan teşekkül ediyor. Sayın Başbakanımız titiz bir çalışmayla bu listeyi hazırladı'' diye konuştu.

AA

Haberin Tamamı İçin:

Akil İnsanlar'ın Nasıl Çalışacağını Anlattı

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, YASED Başkanı Serpil Timuray ve yönetim kurulu üyeleri ile Mezopotamya Eğitim, Bilim, Sanat, Sağlık ve Kültür Vakfı Başkanı Sedat Yurtdaş ve kurul üyelerini kabul etti.

Kabul sonrası gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Arınç, çözüm sürecinde görev yapacak Akil İnsanlar Heyeti'nin daha önce açıklandığı üzere 49 değil 62 kişiden oluştuğunu söyledi:

"Dün akşam bir toplantı yaptık. Bizzat kendi istekleriyle veya Başbakan Erdoğan ve arkadaşlarımızın her kanaldan teklif ettiği ve kabul edildiği zannediyorum 62 isimle bu Akil İnsanlar Heyeti teşekkül etti. Hepsini isimlerini biliyorum. Şu anda tek tek konuşma durumunda değilim. Bunlar Türkiye'de sevilen, tanınan, diyaloga açık ve ister sanatçı olarak ister politikacı kimliği ile ve isterse iş adamı veya STK'ların ve düşünce kuruluşlarının başında veya yönetici ve uzman olarak çalışan arkadaşlarımızdan teşekkül ediyor."

"BAŞBAKAN ERDOĞAN TİTİZ BİR ÇALIŞMA İLE BU LİSTEYİ HAZIRLADI"

Başbakan Erdoğan'ın titiz bir çalışma ile bu listeyi hazırladığını, kendilerinin de bazı isimler konusunda katkı verdiğini anlatan Arınç,"Yarın akşam bu arkadaşlarımızla Başbakan Erdoğan'ın Dolmabahçe'deki ofisinde bir toplantısı olacak. Ben de katılacağım. Orada Türkiye'nin geldiği noktayı, çözüm sürecini, başını, ortasını, sonunu ve kendilerinden rica ettiğimiz katkıları zannediyorum Başbakan Erdoğan değerli insanlara sunmuş olacak" diye konuştu.

"TÜRKİYE'NİN 7 BÖLGESİNDE ÇALIŞMA GRUPLARI TEŞKİL EDİLDİ"

Arınç, heyetin nasıl bir çalışma programı olacağını ise şöyle anlattı:

"1 aylık bir çalışma ile Türkiye'nin tüm bölgelerinde çözüm sürecini tanıtıcı ve halkımızın bu süreç konusunda bilgilendirilmesini aydınlatılmasını amaçlayan bir çalışmayı yapacaklar. Bunun Türkiye için yararlı ve faydalı olacağını düşünüyorum. Şimdiden o arkadaşlarımıza başarılar diliyorum. Gruplandırıldılar. Türkiye'nin 7 bölgesinde çalışma grupları teşkil edildi. Bunlara bir başkan, bir başkan vekili ve sözcü tayin edildi. Arkadaşlarımızın çalışmaları için de her türlü imkanların, bölgeler, valilikler ve diğer kurumlar tarafından karşılanabileceği ifade edildi. Belki bu detayları saydıklarımın dışında Başbakan Erdoğan ayrıca açıklamak durumunda olabilir.

"ORTAK PAYDALARI DEMOKRASİDİR"

Bu kişiler hükümetin tayin ettiği veya Başbakan Erdoğan'ın bizzat görevlendirdiği saygın insanlardır. Ortak paydaları demokrasidir. Bir an önce huzura kavuşulması için onlarla gönül birliği yapılmasıdır. Bu sayının kısıtlı olması gerekiyordu. Yüzlerce insanı böyle bir şemanın içerisine dahil etmek ve bölgelere göndermek mümkün olamaz. Her biri başkan olsun veya olmasın her birisi kişiliği itibariyle değerli insanlardır. İsimleri gördüğüm zaman bu kişilerin Türkiye'ye bu güne kadar yaptıkları katkıları böyle bir görev ile daha güçlü ve daha fazlasıyla yapacaklarına da inandım."

(DHA)

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BaşbakanBaşbakan YardımcısıBilimBülent ArınçRecep Tayyip Erdoğanakil insanlar
Görüş Bildir