Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Araştırmalara Göre Cinsel Tacize Maruz Kalan Kadınların Beyin Yapısı Bozuluyor Olabilir!

91PAYLAŞIM

Ülkemizde giderek artıyormuş gibi görünen cinsel taciz vakası sayısı malumunuz, kadınlarımızı el üstünde tutmak yerine bu tür ilkel ve iğrenç haberleri görmek zorunda kalıyoruz.

Bu vakalar sonucunda, cinsel tacize maruz kalan insanların uzun zamanlar kendilerine gelemediği, hatta bazen ömür boyu süren travmalar yaşadığı da bilinen bir durum.

Bilim insanları da, bunu laboratuvar ortamında doğrulamak için bir dizi deneyler gerçekleştirmiş.

Kaynak: http://www.nature.com/articles/srep18960

Yalnızca cinsel tacizin değil, her türlü tacizin insan psikolojisini ne kadar kötü etkilediğini bilmek için aslında bilimsel araştırmalara gerek yok.

Nitekim bunu anlayabilmek için böyle bir olayın başınıza gelmesine de gerek yok, bir gram empati yeteneği olan her insan tacizin her türlüsünün kendisini nasıl hissettireceğini anlayabilir.

Fakat bu yine de, bu durumun etkilerini bilimsel olarak da göstermeye engel değil.

Scientific Reports'ta yayınlanan bir araştırma kapsamında, dişi fareler üzerinde çalışmalar yürütülmüş. Rutgers Üniversitesi tarafından yürütülen deneyde ergenlik döneminde olan dişi fareler üç farklı gruba ayrılmış: İlk grupta her dişi fare bir erkek fareyle, ikinci grupta her dişi fare başka bir dişi fare ile, üçüncü grupta ise her dişi fare tek başına bir kafese konmuş.

Fareler, her gün 30 dakika boyunca bölmelere konulmuş ve her seferinde gözlemlenmiş.

Deneyde yer alan erkek farelerin, dişi fareleri seks yapmak amacıyla sürekli sıkıştırdığı not edilmiş.

Deney bitiminde, üç gruptaki dişi farelerin de kan değerleri ölçülmüş ve stresle ilişkili olan kortikosteron hormonunun seviyeleri incelenmiş.

Sonuçlar oldukça netmiş: Erkek farelerle aynı bölmede kalan dişi farelerin kortikosteron seviyesinin çok daha yüksek olduğu görülmüş.

Araştırmacılar ayrıca, aynı dişi farelerin öğrenme yeteneklerini test etmiş. Fareler, her ses duyduklarında gözlerini kırpacakları şekilde eğitime tabi tutulmuşlar. Daha sonra ne kadar başarılı oldukları ölçüldüğünde, erkekler tarafından tacize uğrayan dişi farelerin çok daha başarısız olduğu görülmüş.

Araştırmacılar ayrıca dişi farelerin annelik içgüdülerini de test etmiş.

Yeni doğan iki fare yavrusuyla aynı kafese konan dişi fareler, yavruları yalamak ve tımar etmek gibi davranışları sergilememişler; diğer dişilerse bu davranışları sergilemiş.

Ayrıca dişi farelerin, beyinde bulunan ve hafızayla ve öğrenmeyle alakalı olan hipokampüs bölgelerinde yeni hücre oluşumunun oldukça yavaşladığı ortaya çıkmış. Araştırmacılar bununla ilgili "Geçmişte bu tür travmalarınız çoksa, yaşadığınız ana odaklanmakta sıkıntı yaşayabiliyorsunuz." diyor.

Özetle sonuçlar, tacizin dişi beyni üzerindeki etkilerini göstermesi açısından bir hayli önemli.

Araştırma ekibi, deney sonuçlarının insanlar için de %100 doğru olduğunu iddia edemeyeceklerini; fakat büyük ihtimalle bizim için de aynı durumun geçerli olduğunu söylüyor. Daha net bilgiler elde edilmesi için tekrar deneylerinin de yapılacağını belirtiyorlar.

Her halükarda şu bir gerçek ki; taciz bir insanın psikolojisine yapılabilecek en büyük, en insanlık dışı darbelerden biri...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
pastirmadan-yapilankedi

Buradan çıkardığımız nokta su: Hastalıklı bir beyin etrafındakileri de bozar!

-seyma-

sadece kadınların mıymış acaba. bence her insanda olur ama büyük konuşmıyım bilemiyorum

delirium

Cidden biri beni bu ülkeden alsın. veya ben burda kalayim diğer tüm kendini erkek sanan embesiller Ay'a gönderilsin. Çıplak bir şekilde orada birakilsin ve oksijensiz ortamda nefes alınabiliyormuymuş diye bir deney gerçekleştirilsin. Biz de 3D gözlüklerimizi takıp bu embesillerin uzaydaki beyin patlamalarını izleyelim.

-seyma-

abartma kardeş evet ülkede iğrenç insanlar var ama erkek kadın diye ayırmak doğru değil tüm erkekleri genellemek hiç doğru değil sadece kendi ülkende olduğunu sanman ise asıl doğru olmayan

delirium

Ben ayrımcilik yapmak istememiştim. 'Erkek sanan' derken tacizci ve tecavüzcülere gönderme yapmak istemiştim.

-seyma-

peki o zaman hshshh

ecegece1

demek ki yakında beyin diye birşey kalmayacak bende.

Görüş Bildir