Arap Birliği'nden de Başika Kınaması: 'Askerleri Geri Çekin'

 > -

Arap Birliği dışişleri bakanları, Türkiye'nin askeri eğitmenleri korumak için Başika Kampı'na asker yollamasını kınadı. Türkiye'nin Irak'ın toprak bütünlüğünü ihlal ettiğini savunan Arap Birliği, Ankara'ya askerleri çekmesi çağrısında bulundu.

Arap Birliği Dışişleri Bakanları toplantısından Musul'daki eğitmenleri korumak için Başika Kampı'na asker gönderen Türkiye'ye kınama kararı çıktı. Arap Birliği'ne üye ülkelerin Dışişleri Bakanları Mısır'ın başkenti Kahire'de toplandı. Toplantıda Türkiye'nin Başika Kampı'na asker göndermesine kınama kararı çıktı. Ankara'nın Başika'daki Türk askeri eğitmenleri korumak için asker yollaması ise Arap Birliği tarafından 'saldırı' olarak nitelendirildi.

Toplantı sonrası yapılan yazılı açıklamada, "Türkiye'nin asker göndermesi Irak'ın ulusal egemenliğine ve Arap ulusal güvenliğine tehdittir" ifadeleri kullanıldı.

Arap Birliği'nin Genel Sekreter Yardımcısı Ahmed bin Heli ise toplantı sonrası Başika'daki Türk askerlerinin "Bölgedeki karışıklığı artırdığını" savundu.

Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi de Türkiye'nin Başika'daki askerlerle ilgili olarak 'yeniden tanzim' ifadesini kullandığına atıfta bulunarak, "Bu da askerlerin Irak'ın bir bölgesinden başka bir bölgesine kaydırıldığı anlamına gelir. Egemenlik egemenliktir, toprak bütünlüğü de tektir" dedi.

Başika krizinin kronolojisi

2,5 yıldır Musul'da olan Türk birliğinde 4 Aralık'ta nöbet değişimi olmuş, yaklaşık 150 asker, 20 civarında tank eşliğinde Zelikan Kampı'na gönderilmişti. Irak Başbakanı Haydar İbadi, Türk askerlerinin Musul yakınlarındaki kamptan 48 saat içinde çekilmesi çağrısı yapmıştı. İbadi, askerler çekilmezse BM Güvenlik Konseyi'ne başvuracaklarını söylemişti.

Bağdat yönetimi BM Güvenlik Konseyi'ne mektupla başvurarak, Türk askerlerinin Irak'tan "bir an önce, koşulsuz" çekilmesini talep etmişti.

14 Aralık’ta Başika bölgesindeki Türk askerlerinin bir kısmı Zelikan Kampı'ndan ayrılmıştı. Ancak bu, Bağdat yönetimine yeterli gelmedi. 15 Aralık’ta Bağdat yönetimi, Irak'ın Başika bölgesindeki Türk askerlerinin bir kısmının değil, tamamının topraklarından çekilmesini istemişti.

16 Aralık'ta, IŞİD'in Başika'daki eğitim üssüne saldırısında 4 Türk askeri yaralanmış, Türk danışmanların eğittiği bir Iraklı subay ölmüştü. Başbakan Ahmet Davutoğlu, saldırının danışmanları korumak için bölgeye asker gönderen Türkiye'nin 'haklılığını ortaya koyduğunu' söylemişti.

Aynı gün ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile Irak Başbakanı Haydar İbadi, Başika krizini görüşmüştü. Başika'ya IŞİD saldırısını kınayan iki lider, Türkiye'nin Irak'taki askerlerini çekmeye devam etmesini istemişti.

Son olarak ABD Başkanı Barack Obama, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a, Türk askerinin Irak’tan çekilerek Bağdat ile Ankara arasındaki tansiyonun düşürülmesi çağrısı yapmıştı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir