Arakan'da Katliamın Gerçek Sebebi Belli Oldu!

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Arakan'da Katliamın Gerçek Sebebi Belli Oldu!

Arakan'da Katliamın Gerçek Sebebi Belli Oldu!

Tüm dünyayı ayağa kaldıran Arakanlı Müslümanların katledilmesinin arkasından petrol rezervleri çıktı. Milyar dolarlık rezervlere sahip olan Arakan'da rant kavgaları ise çoktan başlamış.

Arakanlı Müslümanlar'ın katledilişi haberleri tüm dünyada büyük yankı uyandırmıştı. Türkiye Gazetesi'nden Osman Sağırlı, özellikle İslam ülkelerinde büyük tepkiye yol açan bu katliamların gerçek sebebinin ise dini olmadığının tamamen ekonomik sebeplerle olduğunu kanıtladı.

Arakanlı Müslümanların topraklarında: 1.2 trilyon metreküplük gaz ve 2.1 milyar varillik petrol rezervi tespit edilmiş. Yılda 12 milyar metreküp gaz ve 22 milyon ton petrolün pompalanacağı 2.402 kilometrelik iki ayrı boru hattı inşa ediliyor.

ÇİN CİDDİ ANLAMDA BÖLGEYE YATIRIM YAPTI

Obama'nın bölgeye ziyaretinin de sadece bu sebeble olduğu iddia ediliyor. Arakan eyaletinin başkenti Sittwe'nin (Akyab) 120 kilometre güneyinde bulunan liman şehri Kyaukpyu açıklarında, Güney Koreli petrol şirketi Daewoo 2004'te arama yaptığı iki deniz sahasında toplam 1.2 trilyon metreküplük doğalgaz buldu. Daewoo'dan sonra Çinli CNOOC ve CNPC, Malezyalı Petrogas, Hintli GAIL şirketleri de ruhsat alarak gaz yataklarını geliştirmeye başladı. Çin buradaki petrol ve doğalgaza talip oldu ve projeye ciddi anlamda yatırım yaptı. Myanmar'daki cunta lideri Than Shwe ile pazarlıklara başlayan Çin, Shwegaz ismi verilen projeyi hayata geçirdi. Proje tam kapasite hayata çalıştığında günlük 500 milyon metreküp doğalgaz üretilecek, Çin bu gazın tamamını satın alacak. Çin'in yine aynı yerde varlığı ispatlanmış 2.1 milyar varillik petrol rezervine de talip oldu.

ARAKAN 30 YIL BOYUNCA AKTİF LİMAN OLARAK KULLANILACAK

2010 yılından itibaren biri doğalgaz diğeri petrol olmak üzere Arakan'dan başlayıp Çin'in Yunnan eyaletine kadar uzanan iki ayrı boru hattının yapımına başlandı. Arakan'ın başkenti Akyab'da yapılan derin deniz limanı ve enerji terminalleri sayesinde Arakan petrolünün yanı sıra 30 yıl boyunca Afrika ve Orta Doğu'dan Çin'e giden tankerlerin boşaltılacağı liman haline gelecek. Malaka Boğazı'na alternatif olacak boru hatları, Çin'in Singapur ve Malezya'ya olan bağımlılığını da azaltacak. Myanmar ise bu projeden 29 milyar dolarlık bir gelir elde edecek. 5 bin 620 dönüm yer işgal edecek boru hatları ve çevresi Myanmar hükümeti tarafından askeri bölge ilan edilecek korunacak. Myanmar burada 13 bin 500 asker bulunduracak. Boru hatlarının bulunduğu köyler boşaltılıp kamulaştırılacak.

Doğalgaz boru hattı, yılda 12 milyar metreküp, petrol boru hattı yılda 22 milyon ton taşıma kapasitesine sahip olacak. Doğalgaz boru hattının uzunluğu 793 km'si Myanmar'da 1.727 km'si Çin'de olmak üzere 2.520 km. Hemen parelelinde yapılacak ham petrol boru hattının 771 km'si Myanmar 1.631 km'si Çin topraklarında toplamı 2.402 km uzunluğunda olacak. Çin'in yüzde 50.9, Myanmar'ın yüzde 49.1 ortak olacağı 2013 yılında devreye girecek projelere toplam 7.2 milyar dolar bütçe kullanılacak.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Barack ObamaÇinHindistan
Görüş Bildir