Arafat'ın Mezarı Böyle Açılacak

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Arafat'ın Mezarı Böyle Açılacak

Arafat'ın Mezarı Böyle Açılacak

İngiliz The Guardian gazetesi, zehirlendiği öne sürülen Filistin’in efsanevi lideri Yaser Arafat’ın mezarının Fransız yargıçlar tarafından nasıl açılacağını yazdı. Ramallah’taki mezar, kamera kaydı olmadan açılacak.

FİLİSTİN’in efsanevi lideri Yaser Arafat, Ramallah’taki karargâhında iki yıl İsrail ordusu kuşatmasında zor şartlar altında yaşadıktan sonra 2004 kasımında hayata gözlerini yummuştu. Kimilerinin AIDS olduğunu öne sürdüğü, başkalarının sirozdan öldüğünü savunduğu Arafat’ın İsrail tarafından zehirlendiğine dair iddialar da vardı.

Katar merkezli El Cezire televizyonunda geçen temmuzda yayınlanan bir haberde, İsviçre’de bir laboratuarın, Arafat’ın kişisel eşyaları üzerinde ölümcül bir radyoaktiviteye sahip polonyum-210 maddesi tespit ettiği bildirildi. Aynı zamanda Fransa vatandaşı olan Arafat’ın eşi Süha Fransız sorgu yargıçlarını göreve çağırarak soruşturma açtırdı. Filistin Yönetimi’nin de geçen ay Fransız yargısıyla işbirliği yapacağını açıklamasının ardından artık iş mezarın açılmasına kaldı.

Gazeteciler giremeyebilir

İngiliz The Guardian gazetesi, “Mukata” denen Filistin cumhurbaşkanlığı sarayına giderek son gelişmeleri bildirdi. Buna göre Fransız yargıçlar birkaç hafta içinde saray kompleksi içindeki mezara giderek cenazeyi çıkaracak. Mukata’daki restorasyon nedeniyle kireçtaşı ve camdan yapılan mozole ziyarete bir süredir kapalıydı.

Ölümü araştıran Filistin komitesinin başına getirilen ve iki yıllık İsrail kuşatması sırasında Arafat’ın yanında bulunan Tevfik Tiravi, “Durumun hassasiyeti nedeniyle medya mezarın açılışını haber yapamayacak. Kameralar kayıtta olmayacak. Operasyonun zorluğu yüzünden gazetecilerin girişine izin verilmesi de küçük bir ihtimal” diye konuştu.

Tahliller Ramallah hastanesinde

ARAFAT’ın cenazesi çıkarılınca Ramallah’ta bir hastaneye götürülecek ve doku örnekleri alınacak. Ardından bu örneklerde zehir bulunup bulunmadığının anlaşılması için testler yapılacak. Polonyum hızla bozulan bir madde olduğu için bu testlerin bir an önce yapılması gerekiyor. İsviçre’deki laboratuvarın tahminine göre Arafat’ın zehirlenmiş olma olasılığı yüzde 50.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

FilistinFransaİngiltereİsrailİsviçreKatar
Görüş Bildir