Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Araçların Rüzgarı ile Aydınlık Yollar

Anasayfa > Gündem

Yeni teknolojiler ile artık tasarruflu enerji kullanımı her alana girmeye başlıyor

Araç Rüzgarı Enerjiye Dönüyor

Son yıllarda Teknoloji firmaları ve bilim insanlarının enerji üzerinde yaptığı çalışmalar meyvesini vermeye başlamış gibi gözüküyor

EKO-Tasarım firması olarak bilinen TAK Firması tarafından geliştirilen sistem ile otobanlarda araçların oluşturmuş olduğu rüzgar enerjisi enerjiye dönüştürülerek daha aydınlık yollar yapılması planlanıyor.

Özellikle ülkemizde görmeye alıştığımız karanlık otoban yolları için kullanışlı bir buluş olabilir. Çünkü ülkemizde dahil olmak üzere bir çok ülkede otoyolların sadece belirli bir bölümleri aydınlatılmaktadır. Yüksek enerji maliyetlerinden dolayı yolları komple aydınlatmak ülkelerin istemediği bir sistem olmuştur.

Fakat bu sistem ile otoyollara dikilecek rüzgar gülleri ile hem bütün direkler kendi enerjisini üretecek hemde bütün yollar daha aydınlık olacaktır.

Araçlar ve özellikle kamyonların karayollarında oluşturdukları rüzgar enerjisini kullanarak çalışacak sistem şuan için geliştirme aşamasındadır. Önümüzdeki yıllarda özellikle ülkemizde görmek istediğimiz bir teknoloji adımı olarak belirtebiliriz.

Kaynak: http://mysubh.com/makale/3208/araclar...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
10
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?