Apple Sekiz Samsung Ürününü Yasaklatmaya Çalışıyor

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Apple Sekiz Samsung Ürününü Yasaklatmaya Çalışıyor

Apple Sekiz Samsung Ürününü Yasaklatmaya Çalışıyor

Geçtiğimiz hafta alınan 1.05 milyar dolarlık tazminat kararından sonra ezeli rakipler Samsung ve Apple şimdi de cihazların satışının yasaklanması konusunda çarpışmaya hazırlanıyor. Her ne kadar satışların yasaklanmasına dair duruşma 20 Eylül’de gerçekleşecek olsa da Galaxy Tab 10.1’in de aralarında bulunduğu bazı Samsung cihazları için ihtiyadi tedbir alınması söz konusu.

Juri Galaxy Tab 10.1’in Apple’ın ticaret giysisi sayılan iPad D’889’un tasarım patentini ihlal etmediğine hükmederek bu sebeple bir evvelki kısıtlama kararını geçersiz saymıştı. Geçtiğimiz haftaki zaferinin hemen ardından Apple, patent ihlali gerekçesiyle ABD’de satışının yasaklanmasını istediği ürünler hakkında mahkemeye bilgi verdi.

Samsung açısından sevindirici haber bu ürünlerin büyük bir kısmının zaten artık piyasada bulunmaması fakat şüphesiz Samsung yine de bu davada da Apple’a kafa tutacaktır. Apple’ın satışının yasaklanmasını talep ettiği ürünler ise Droid Charge, Galaxy S Showcase, Galaxy Prevail, Galaxy S 4G, Galaxy S2 (AT&T), Galaxy S2 (Skyrocket), Galaxy S2 (T-Mobile) ve Galaxy S2 Epic 4G.

Samsung hukuki savaş sürecinde Apple’a karşı güç kaybetmek istemiyor. San Jose Bölge Mahkemesi Yargıcı Lucy Koh, 26 Haziran’da aldığı kararla Samsung’un Galaxy Tab 10.1 tablet bilgisayarının ABD’de satışına yasak getirmişti. Yargıç Lucy Koh alınan kararı “Apple patent hakları konusunda yaptığı başvuruda son derece önemli deliller sundu. Bu kararın alınmaması durumunda Apple’ın göreceği zarar çok büyük olacaktı” sözleriyle açıklamıştı. Bu süreçte, Galaxy Tab 10.1’in Apple’ın ticaret giysisi ve tasarım patentini ihlal ettiği ve satışlarını etkilediği konusunda yeterince ikna olan Koh Apple’dan satış durdurma duruşması talebi gelmeden karar vermişti. İşte bu sebeple Koh, jürinin kararını bozup Galaxy Tab 10.1’in Apple’ın D’889’unun tasarım patentini ihlal ettiği saptayabilir.

Bunun yanısıra, Galaxy Tab 10.1 çeşitli Apple yazılım patentlerini –en azından ’381, ’915 ve ’163 patentlerini- ihlal eden cihazlar listesinde yer alıyordu. Apple’ın 381 numaralı “ bounce back action ” patenti (yani iCihaz’lardaki çek-bırak özelliği) Samsung’un ihlal ettiği patentlerin başında geliyor. 915 numaralı zumlama ve kaydırma patenti (pinch to zoom) yine Samsung’un ihlal ettiği patentler arasındayer alıyor. 163 numaralı Apple patenti olan “ çift dokunma ile zum ” (double tap to zoom) da Samsung’un tarafından ihlal edilmiş durumda. Özetle Apple temyiz mahkemesinde cihaz hakkında verilen kararın gözden geçirilmesini talep edebilir.

Nihai karar süreci henüz tamamlanmamış olduğundan Galaxy Tab 10.1 hala riskli bölgede duruyor. Galaxy Tab 2 10.1 piyasaya çıktığına göre tazminat ve marka itibarı, Samsung’un dava dosyaları hazırlanırkenki en önemli savunması olacak.

Haberin Tamamı İçin:

Samsung'un 8 Telefonuna Yasaklama Talebi

Samsung'un 8 Telefonuna Yasaklama Talebi

Samsung'u zor günler bekliyor; zira Apple bu kez de Samsung'un telefonlarını yasaklatmak peşinde...

Apple ile olan patent davasını kaybeden ve 1 milyar dolarlık ödeme yapmak durumunda kalan Samsung, bu kez de telefonlarının bazı modellerinin satışının yasaklanması olasılığıyla karşı karşıya.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAppleSamsungSavaş
Görüş Bildir