Apple Youtube'u Attı

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Apple'dan, Google'a YouTube Darbesi!

Apple'dan, Google'a YouTube Darbesi!

Apple'ın en popüler mobil cihazlarında olmazsa olmaz Google ürünü olan YouTube uygulaması, artık gelmeyecek. İlginç gelişme, nereye varacak? Bu yazıda açıklıyoruz.
Apple'ın en popüler mobil cihazlarında olmazsa olmaz Google ürünü olan YouTube uygulaması, artık gelmeyecek. İlginç gelişme, nereye varacak? Bu yazıda açıklıyoruz.

iPhone, iPad ve iPod'larda varsayılan olarak kurulu gelen YouTube uygulaması ile mobil cihaz kullanıcıları, online video izleme ve paylaşma için Google'ın bu servisini kullanıyordu.

Apple tarafında bu gece yaşanan bir gelişme, Google'a belki de en büyük darbelerden birini indirdi. Apple, iOS 6 için Beta 4 sürümünü yayınladı. Bu güncelleme ile beraber YouTube uygulaması, iOS 6 ile beraber, ortadan kalktı.

Haritalardan sonra sıra geldi YouTube'a

Apple ve Google arasında yaşanan soğuk savaş, önce haritalarda başlamıştı. Apple, bundan önce yayınladığı iOS 6 beta sürümünde, Google Maps'i varsayılan haritalardan çıkartıp kendi 3 boyutlu haritasını yerleştirmişti.

YouTube uygualaması ile Google'a indirilen darbenin etkisi, zamanla kendini gösterecektir gibi duruyor. YouTube'a yüklenen videolarda mobil cihazların katkısı çok büyük. Mobil cihazlar arasında ise iPhone başta olmak üzere iPad ve iPod'ların ayrı bir yeri var.

Apple, haritalarda olduğu gibi bu uygulama yerine alternatif bir uygulama getirmedi. YouTube'dan sonra en popüler video paylaşım siteleri arasında Vimeo ve Dailymotion bulunuyor.

İşin bir diğer ilginç yanı ise, varsayılan uygulamalar arasından kaldırılan YouTube uygulamasının App Store üzerinde de bulunmaması.

Kendi sosyal ağına hazırlık mı?

Apple'ın kendi sosyal ağını kurmak istediği söylentilerinin gündemi meşgul ettiği sıralarda Google ile yollarını birer birer ayırması, bu iddiaları güçlendiriyor.

Haritalardan sonra YouTube engeli ile gelen darbelerin en ölümcülü, varsayılan arama motorunun da değişmesi olurdu herhalde. Bu savaşın nereye gittiğini, Apple'ın neler planladığını zamanla göreceğiz.

Haberin Tamamı İçin:

Apple Youtube'u Attı

Apple Youtube'u Attı

Bilişimin liderliği için verilen mücadelede son hamle Apple'dan geldi. Apple'ın Youtube ile yetinmeyeceğini vurgulayan uzmanlar Google'ın başka alanlarda da darbe alabileceğine dikkat çekiyor

Apple'dan yapılan açıklamada iOS işletim sisteminin, iPhone ve iPad'lerde kullanılacak yeni sürümlerinde Youtube'nin yer almayacağı belirtildi.

Video platformu Youtube'ye internet tarayıcıları üzerinden erişebileceğinin belirtildiği açıklamada, "lisans süresinin sona ermesi nedeniyle Youtube uygulamasının bundan böyle iOS işletim sistemine dahil edilmeyeceği" belirtildi. Youtube, iPhone'lerin piyasaya çıktığı 2007'den beri iOS'la birlikte geliyordu.

Youtube tavrının perde arkası

Youtube'un iOS'tan atılması, Google ile Apple arasında artan rekabetin kazandığı yeni boyutu ortaya koyuyor. Google ile Apple uzun yıllar bilişimin liderliği için ortak çalıştı. Hatta Google'nin eski başkanı Eric Schmidt, 2006-2009 yılları arasında Apple Yönetim Kurulu üyeliğinde bulundu. Ancak mobil cihazlarda artan rekabet bu uyuma son verdi.

Apple haziran ayında da Google Maps'ı iOS'tan çıkaracağını duyurmuştu. Apple, sonbaharda çıkması beklenen iOS 6'da, Hollandalı navigasyon sistemi üreticisi TomTom ile birlikte geliştirdiği kendi harita uygulamasına yer verecek.

Google, 12,5 milyar dolara Motorola'yı satın aldı. Google'ın mobil cihazlar için geliştirdiği Android yüklü cihazların piyasa payı yüzde 50'yi aşıyor.

Sıra arama motorunda mı?

Needham piyasa araştırma şirketi analistlerinden Kerry Rice, "Apple ve Google, geleceğin mobil işletim sistemlerine sahipler. Bu yüzden de asıl kapışma burada yaşanıyor" değerlendirmesinde bulunuyor.

Bir başka uzman, ThinkEquity'den Ronald Josey ise, "Youtube'nin iOS'tan çıkarılması mali açıdan Google'yi pek etkilemez. Ancak Apple, Google arama motorunu da sistemden çıkarırsa o zaman bir darbeden söz edebiliriz" diye konuşuyor.

Wall Street Journal gazetesinde yer alan bir haberde ise Google'nin App Store'ye yüklemek üzere bir Youtube uygulaması geliştirdiği belirtildi.

Youtube, aylık 800 milyonu aşan ziyaretçi sayısıyla en popüler internet sitelerinin başında geliyor. Günlük video gösterimi yaklaşık 4 milyon adedi buluyor

Deutsche Welle Türkçe

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AndroidAppleDarbeDeepMindGoogleSavaşYoutubeiOSiPhone
Görüş Bildir