Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ap'nin Macar Milletvekili Marton Gyöngyösi'den Doğu Akdeniz Değerlendirmesi:

0PAYLAŞIM

Ap'nin Macar Milletvekili Marton Gyöngyösi'den Doğu Akdeniz Değerlendirmesi:

BRÜKSEL Anadolu Ajansı - Avrupa Meclisinin AP Macar Milletvekili Marton Gyöngyösi, Doğu Akdeniz'deki meselelerin esasında çözümsüz Kıbrıs meselesinin uyuduğunu, AB içindeki bir hayli yetkilinin bunu göremediğini, AB'nin Kıbrıs meseleyi çözülmeden Rum kesimini azalığa kabul ederek çok büyük kusur yaptığını söyledi.

Macaristan'daki Jobbik Partisinden Avrupa Meclisine seçilen Gyöngyösi, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs mevzularında Anadolu Ajansı muhabirinin sorularını cevapladı.

Yunanistan ve Kıbrıs Rum kesiminin Türkiye'yi tecrit etmek için öbür AB abonelerinden dayanışma beklediğini belirten Gyöngyösi, mevcut meselelerin arka tasarısının AP'deki milletvekillerinin çoğu tarafından anlaşılamadığını aktardı.

Bu sebeple mevzuya abonesi olduğu AP Dış İlişkiler Kurulunda da dikkat topladığını vurgulayan Gyöngyösi, reel sorunun Kıbrıs meseleyi olduğunu kaydoldu. Gyöngyösi, "Doğu Akdeniz'deki deniz hudutları ve enerji paylaşımı meselelerinin çözülebilmesi için evvel Kıbrıs meselesinin çözülmesi gerekir." diye konuştu.

Güney Kıbrıs Rum idaresinin Avrupa Birliği'ne dahil edildiği 1 Mayıs 2004'şan adanın tarihinde kritik ehemmiyete sahip olduğunu ifade eden Gyöngyösi, "AB, o zaman Rum kesimine abone olmadan evvel ön koşullardan biri olarak kavmi meseleleri çözmesi gerektiğini söylemeliydi." yorumunu yaptı.

"AB, basitçe çözebilecekken mesele ithal etti." diyen Marton Gyöngyösi, şöyle devam etti:

"O zamanki BM Genel Sekreteri Kofi Annan, 2004'deri evvel Türkler ve Rumların yönetimi paylaşmaları için çok sarih, stratejik ve usluca bir tasarı önerdi. Bu meseleleri çözebilirdi. Kıbrıslı Türkler pozitif bir yaklaşım sergiledi ve bunu kabul etti. Rumlar ise AB'nin kendilerini kabul edeceğini, Kıbrıs Türklerin de tecrit edileceğini bildikleri için reddetti.

Kıbrıs'ta meseleler çözülmeden Rumların abone olmasına ihtimal tanıyarak AB çok büyük bir kusur yaptı. Bugün hala çözülmemiş meseleler masada duruyor. Ancak aradan 17 sene geçmiş olsa da hala geç kalınmış değil. Ama evvel reel meseleye gitmemiz ve adanın ayrılınmışlık meselesini Annan tasarıyı veya başka bir beynelmilel tasarı esasında çözmemiz gerekli."

Gyöngyösi, mevcut vaziyette Kıbrıs meselesini çözmenin olası olup olmayacağını cevaplarken şu değerlendirmede bulundu:

"Bir Hayli AB yetkilisi ve Avrupalı temsilci Doğu Akdeniz'deki temel meseleyi göremiyor. Bu meseleleri çevreleyen tarihi ve coğrafi reellere olan cahil ve kavrayış seviyesini gördüğümde çok donakalmıştım. Yunanistan ve Kıbrıslı Rumlar, AB içinde dayanışma kartını oynuyorlar. Kulübün içindeler ve Türkiye'yi tecrit etmek için uğraşıyorlar. Bence bu olabilecek en makûs strateji zira ihtilaf ne kadar derinleşirse ve vaziyet ne kadar şiddetlenirse çözmek de o kadar güç olacak.

Umarım daha fazla karar akdikeni, bu meseleye kaynaklık eden tarihi çerçeveyi anlar. Bence AB, BM, NATO gibi müesseseler devreye girmeli zira bu müesseseler uyuşamayan iki ülke arasında ara buluculuk için en iyi platformlar."

AP Milletvekili Gyöngyösi, geçen hafta AP Dış İlişkiler Kurulu buluşmasına katılan Yunanistan Dışişleri Bakan Destekçisi Miltiadis Varvitsiotis'e "Türkiye'nin deniz hudutlarında çok rakamda Yunan adası bulunuyor. Bu vaziyet Yunanistan'a hudutsuz deniz sahası edinme hakkı mı tanıyor?" sualini yönelttiğini ancak Yunan Bakan Dayanakçısının sualini geçiştirdiğini söyledi.

Gyöngyösi, "Yunanistan'ın pozisyonu, bu vaziyetin hiçbir hudut olmadan kendilerine deniz sahası hakkı tanıdığı biçiminde. Böyle olursa Yunanistan münhasır ekonomik bölgelerinin hudutlarını çizerken Türkiye'yi, kendisini çevreleyen denizden tamamen tecrit edebilecek biçimde bunu yapabilir." dedi.

Beynelmilel hukukta "adaların deniz hudutlarının tanımlanmasında hudutlu tesir sahibi olduğuna" müteveccih çok rakamda misal olduğunu andırdıran Gyöngyösi, "Bence bu da Türkiye'nin lehine ve kendisine hudutsuz dehiz sahası verdiği iddiasındaki Yunanistan'ın da aleyhine." ifadesini kullandı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir