Görüş Bildir

‘AP'nin Kararı Kabul Edilemez’

Anasayfa > Gündem

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, 'Papa Franciscus'in açıklamaları ve AP'nin 'Ermeni soykırımı'nı AB üyesi ülkelerin tanımasına ilişkin tavsiye kararı kabul edilemez' dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Avrupa Parlamentosu'nun (AP) 1915 olaylarıyla ilgili kararına ilişkin, 'Papa Franciscus'in açıklamaları ve AP'nin, 'Ermeni soykırımı'nı AB üyesi ülkelerin tanımasına ilişkin tavsiye kararı, iki toplumun barışmasına hizmet etmeyen siyasi tavırlar olması itibarıyla kabul edilemez' değerlendirmesinde bulundu.

Kılıçdaroğlu'nun 'Ermeni soykırımı' iddialarına ilişkin kaleme aldığı açıklamayı, CHP Genel Merkezi'nde Genel Başkan Yardımcısı Murat Özçelik okudu.

Geleceğin barış içinde kurulmasının, geçmişin unutulmasıyla değil, yaşanan trajedilerle 'samimiyetle yüzleşilmesiyle' olacağına işaret eden Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

'Bunun yolu siyasi bir tavır almak uğruna çok boyutlu bir tarihi trajediyi 'soykırım' kavramına hapsetmek değil, tarihi gerçeklerin komplekssiz, objektif biçimde, tarihçilerce bilimsel yöntemlerle ele alınmasını sağlamaktır.

CHP bu doğrultuda bir yandan ırkçılığa, dinin siyasete alet edilmesine ve her türlü ayrımcılığa karşı çıkmaya devam ederken, tarihi gerçeklerin bütün boyutları ile Türkiye ve Ermenistan halkları tarafından tam olarak anlaşılması ve bu travmanın üstesinden gelinmesini sağlayacak tüm adımların karşılıklı olarak atılmasına katkı sağlamakta kararlıdır. Papa Franciscus'in açıklamaları ve AP'nin, 'Ermeni soykırımı'nı AB üyesi ülkelerin tanımasına ilişkin tavsiye kararı, iki toplumun barışmasına hizmet etmeyen siyasi tavırlar olması itibarıyla kabul edilemez.'

AP'nin kararına karşı ortak metin çağrısı

Ayrıca CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu'na çağrı yaparak, 'Avrupa Parlamentosu'nun son aldığı karar dolayısıyla ortak bir metin hazırlayabiliriz' dedi.

Muhabir: Mehmet Tosun | AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Pasif Kullanıcı

Sayın Kılıçdaroğlu, size çok uyuz oluyorum. Bu bir hakaret değil. Yıllardır üzerimde bırakmış olduğunuz duygunun özetidir.