Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

AP Başkanı: ‘Türkiye Tek Adam Devleti Olma Yolunda’

 > -

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Türkiye’nin 'tek adam devleti' olma yolunda olduğunu söyledi. Shulz, son gelişmelerden sonra Türkiye'nin Avrupa değerlerinden 'nefes kesici bir hızla' uzaklaştığını söyledi.

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz, Kölner Stadt-Anzeiger gazetesine verdiği demeçte, Türkiye’nin Avrupa değerlerinden nefes kesen bir hızla uzaklaştığını ve 'tek adam devleti' yolunda ilerlediğini söyledi. 

Schulz, “Başbakan Angela Merkel ve AB yönetimleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a politikalarının Avrupa değerleri ile bağdaşmadığını ve bunun AB üyelik sürecini sadece zora sokmadığını, imkansız hale getirdiğini çok net bir şekilde ifade etmeliler“ dedi.

‘AB Türkiye'de gücün tek elde toplanmasına sesiz kalmamalı’

Türk vatandaşlarına vizesiz seyahat hakkının verilmesi için Türk hükümetinin istenilen şartları yerine getirmesi gerektiğini hatırlatan Schulz, AB’nin Türkiye’de gücün tek elde toplanmasına sesiz kalmaması gerektiğini belirtti.

'Geri kabul anlaşmasının iptalinin bedelini sığınmacılar ödemek zorunda kalır'

Geri kabul anlaşmasının iptalinin yanlış olacağını da ifade eden Martin Schulz, “Bunun bedelini sığınmacılar ödemek zorunda kalır. Bizim ihtiyacımız olan iyi bir anlaşma. Bu nedenle Türkiye ile çalışmaya devam etmek zorundayız, fakat daha fazla susmamalıyız” dedi.

'Başbakanlık makamı ortadan kaldırıldı'

Dokunulmazlıkların kaldırılmasını eleştiren ve AK Parti Kongresi'nde 'başbakanlık makamının ortadan kaldırıldığını' savunan Schulz, bu gelişmelerin AB'nin Türkiye ile iş birliği içinde olmasını güçleştirdiğini ifade etti.

DHA ve Deutsche Welle Türkçe

 

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir