Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Antik Roma Betonu Daha Sağlam

-

Antik Roma Betonu Daha Sağlam.

Antik Roma Betonu Daha Sağlam.

Uluslararası bilim adamlarından oluşturulan bir araştırma ekibi, 2000 yıl öncesine dayanan antik Roma İmparatorluğu sınırlarında kullanılan inşaat tekniklerinin inceliklerini araştırdı. Ekibin araştırmaları sonucunda elde etikleri bilgiler, modern çağımız inşaat teknolojisinde devrim yaratabilecek nitelikte.

İtalya'yı ziyaret eden turistlerin hemen fotoğraflarını çektikleri antik Roma kalıntıları arasında yer alan su kemerleri, yollar ve tapınaklar gibi yapıların çoğunlukla kullanılabilir durumda ve aradan geçen yüzyıllara rağmen halen sağlam oldukları görülüyor. Geçtiğimiz on yıllık süreçte çalışmalar yapan İtalyan ve Amerikalı bilim heyeti, Akdeniz havzasında yer alan 2000 yıllık 11 antik limanı inceledi ve hayret uyandırıcı bilgiler elde ettiler.

Tuzlu deniz suyunun ve aşındırıcı dalgaların, günümüzde kullanılan çimentonun dahi dayanamayacğı olumsuz etkilerine rağmen limanların pek fazla zarar görmedikleri anlaşıldı. Berkeley 'deki Kaliforniya Üniversitesinden araştırmacı Marie Jackson, günümüz Portland çimentosunun bu ağır doğa şartlarına 50 yıldan uzun süre dayanamıyacağını ve aşınarak erozyona uğrayacağını söylüyor.

Bilim adamları antik Roma çimentosunun günümüzden daha sağlam bir yapıya sahip ve daha üstün olduğunun artık ispatlandığını belirtiyorlar. Heyetin yaptığı incelemeler Haziran ayı içinde Journal of the American Ceramic Society ve American Mineralogist, isimli bilimsel dergilerde makale olarak yayınlandı.

Çeviren: Vedat Şafak Yamı

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBilimİtalya
Görüş Bildir