Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Antakya'da Baas İttifakı

-
5 dakikada okuyabilirsiniz

Antakya'da Baas ittifakı

Antakya'da Baas ittifakı

Bolca sol-sosyalist ajitasyonun ve Alevilik propagandasının yapıldığı; “halkların kardeşliği” sloganlarının atıldığı etkinlikte; katliamdan kaçan çaresiz insanlara “Evlerinizi kiralamayın!” şeklinde insanlık dışı ve utanç verici çağrılarda bulunuldu.

25-26 Ağustos tarihlerinde Antakya’ya bağlı küçük bir bir belde olan Yeşilpınar’da “Barışa Çığlık” adı altında iki gün süren bir program düzenlendi. Yeşilpınar Belediyesinin 8 yıldır “Yeşilpınar Defne Kültür Sanat Festivali” olarak düzenlediği festival, bu yıl Suriye’deki gelişmeler nedeniyle bu etkinlik çerçevesinde panel, konferans ve konser organizasyonlarıyla devam etmiş oldu.

Etkinliğe sol-sosyalist çevrelerden bilinen birçok yazar, müzisyen, gazeteci, sendikacı, parti temsilcisi isimler oradaydı. Davetliler arasında ulusalcı-Kemalistlerin yanı sıra “İslamcı” etiketli ya da bir dönem İslamcı camia içinde yer alan kimi isimler de vardı. Beşşar Esed rejimini savunan birçok isme rağmen tek bir muhalif temsilci yoktu. Katılmadı değil, davet dahi edilmedi. Hoş, davet edilseydi dahi böyle bir etkinliğe onurlu hiçbir muhalifin katılmayacağı ortada ancak Yeşilpınar Belediyesi Başkanı durumu şöyle izah ediyor: “Sadece savaş karşıtlarını davet ettik.” AK Parti’den davetli olmamasının da sebebini buna bağlıyor: “Savaşın sorumlusu AKP olduğu için AKP’den kimseyi davet etmedik.”

İlginçtir, savaşa karşı yapıldığı ifade edilen, “Kardeş Kanına Hayır! Barışa Çığlık” adı verilen etkinliğe yaklaşık iki senedir kendi halkının üstüne bombalar yağdıran bir rejimin savunucuları davet ediliyor ve etkinlik boyunca bu rejim için övgüler diziliyor. İki gün boyunca Yeşilpınar Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen etkinliğin moderatörlüğünü Grup Yorum’un eski solisti Hilmi Yarayıcı ile gazeteci Enver Aysever yapmış. Panellere milletvekilleri Süleyman Çelebi, İlhan Cihaner, Hurşit Güneş , şarkıcılar Sadık Gürbüz , Pınar Aydınlar , gazeteci Fehim Taştekin , yazar Alptekin Dursunoğlu ve Kenan Çamurcu , Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy , ÖDP Genel Başkanı Alper Taş , EMEP Genel Başkan Yardımcısı Ender İmrek , Lazkiye Arap Yazarlar Sendika Başkanı Necdet Zereika gibi isimler katıldı. İhsan Eliaçık video konferansla mesaj gönderdi. (Etkinliğe katılanların tam listesini aşağıda bulabilirsiniz.) Paneller sırasında sık sık “Katil ABD, İşbirlikçi AKP”, “Kahrolsun Amerikan Emperyalizmi” gibi sloganların yanı sıra “Allah ve Beşşar” diye devam eden Baas sloganları da atıldı. Etkinlik alanı girişinde ESP, Halkevleri, Kaldıraç ve Mücadele Birliği gibi sosyalist parti ve kurumlar stant açtı. Hilmi Yarayıcı’nın açış konuşmasından sonra forumun ilk konuşmasını CHP milletvekili Hurşit Güneş yaptı. Güneş, "Apaydın kampına giremedik. Apaydın'da ne var, ne saklanıyor?" diye sordu. Alptekin Dursunoğlu: Esed, Direnişe Destek Vermenin Bedelini Ödüyor YDH editörü ve bir dönem eski Selam Gazetesi yazarı Alptekin Dursunoğlu, sık sık alkışlarla kesilen konuşmasında Suriye’nin; Beşşar Esed’in de dediği gibi direnişin yanında yer almasının bedelini ödedidiğini ve bir emperyalist saldırıya maruz kaldığını ifade etti. Esed’den “Suriye Cumhurbaşkanı” olarak bahsetmesi büyük alkış topladı. Hizbullah’ın İsrail’e karşı mücadelesinde Suriye’yi yanında bulduğunu ifade eden Dursunoğlu, “Suriye’ye yönelik savaş, 1400 yıl önce tanık olduğumuz Kur’an’ı mızraklara takan bir siyasetle yönetiliyor.” dedi. Suriye’nin verdiği savaşın onurlu bir direniş olduğunun altını çizen Dursunoğlu, 100 kadar devlete karşı direnen Suriye’nin bu badireyi atlatacağına inandığını söyledi.

İhsan Eliaçık: “Türkiye, Emperyalizmin Taşeronu” “Bölgemiz önemli olaylara gebedir. Dün Irak’ta, Libya’da, Afganistan’da olduğu gibi küresel aktörler Suriye’de de bir plan içindedirler.” diyen İhsan Eliaçık , etkinliğe video konferansla katıldı ve “Amerika, İngilizler ve İsrail tarafından oluşan küresel koalisyon, İslam dünyasında nerede zulüm olduğuna karar verirse bizimkiler de orada zulmün olduğuna karar veriyor.” dedi. Hükümetin dış politikasını eleştiren Eliaçık, sıfır politikanın iflas ettiğini söyledi ve “Türkiye bir koçbaşı gibi, taşeron gibi Ortadoğu’daki emperyalist amaçlar için kullanılmak isteniyor.” dedi.

Muhalifler, Meğer Taştekin’in Verdiği Aklı Dinlememiş!!! Gazeteci Fehim Taştekin, iç savaş patlak vermeden önce muhaliflerin bir panelinde konuşmacı olduğunu ve silahlanmamaları, dış müdahale çağrısı yapmamaları ve mezhepçilik yapmamaları uyarısında bulunduğunu, bunun da muhaliflerin bildirisine eklendiğini söyledi. Taştekin "3 ay sonra bir başka etkinlikte söz aldığımda 'siz bu maddelere ihanet ettiniz' dedim" dedi. Taştekin, TV programlarında muhalifler ya da AKP hükümeti destekçilerinin reklam aralarında "Aslında sen haklısın ama biz bunları söyleyemeyiz" dediklerini de söyledi. Divan adına programın sunuculuğunu yapan Grup Yorum’un eski solisti ve son dönem milletvekili seçimlerinde aday olduğu CHP’den Hatay’da 6. sırada aday gösterildiği için çekilmek zorunda kalan Hilmi Yarayıcı “Eli kanlı katilleri mahallelerimize sokaklarımıza almamalıyız.” diye konuştu. Ev sahiplerine, emlakçılara ve muhtarlara seslenen Yarayıcı, para kazanma hırsıyla evleri kiralama yanlışından vazgeçmeye çağırdı.

“Allahu Ekber Nidaları Atanlar Katildir!” İstanbul Tabip Odası Ali Çerkezoğlu, konuşmasında “Afganistan, Irak’la başlayan işgalci politika yeni değil. Haçlı seferleri Antakya üstünden Kudüs’e gider. Bu işgalciler neo-liberalizmin haçlı seferindeler. El Kaideciler, NATO, ABD el ele bu haçlı seferinde. Katile katil demek gerekiyor, işgalciye işgalci demek gerekiyor. Boğaz keserek Allahu Ekber nidaları atanlara katil demenin adını koymanın yeridir, zamanıdır.” dedi.

Esed, Emperyalizme Karşı Direnen Bir Aslandır! Programın en renkli ve cesur katılımcısı olduğu şüphe götürmeyen Kenan Çamurcu ise “Yavuz hırsız NATO beygirine atlamış Şam’a doğru doludizgin koşuyor. Ama bilmiyor ki orada emperyalizme karşı dik duran bir aslan var. Arap ülkelerinin şeyhliklerin toplanıp Suriye’ye demokrasi getireceğiz demesi en komik karikatürdür.” şeklinde konuştu. Suriye’yle ilgili her detayı bildiğini söyleyen Çamurcu, Hatay’a geldiğinde duydukları karşısında şok yaşadığını ve bu kirli savaşa destek verenleri anlayamadığını söyledi. Aleviyle gurur duyduğunu söyleyen türkücü Alevi Aydınlar ise “barış” iddiasıyla yapıldığı söylenen Bir dizi filmde oynadığı “Balıkçı” rolüyle ünlenen yazar Orhan Alkaya tarafından okunan Barışa Çığlık etkinliğinin sonuç bildirgesinin ardından son olarak sol yumruklar havada "Çav Bella" şarkısı söylendi.

Yapılan Bazı Konuşmalardan Özetler Mehmet Ali Edipoğlu "Bir suç duyurusu yapıyorum. Bu kentin sokakları silahlı insanlarla doldu. Bunlar Suriyeli değil. Libyalı, Çeçenistanlı… Diğer ülkelerden gelen paralı askerler. Bir sorun yaşanırsa sorumlusu Başbakan'dır, Dışişleri Bakanı'dır." Ediboğlu, emperyalizme karşı direnenlerden söz ederken Che'yi, Lenin'i, Mao'yu, Ho Amcayı andı. Semir Aslanyürek Hatay halkının sabrını zorlamayın, Zülfikârı kınından çıkartmayın… Can Yücel’in dediği gibi, artık Türkiye ikiye bölünsün: Namuslular ve Namussuzlar diye... İlhan Cihaner “Evlerimizi lütfen kiralamayalım. Olaylarda adli başvuruları yapalım. Hukuk bürosu kurup takip edelim. Demokratik tepki gösterelim.” Dinç Çoban Bu kentin sokaklarında eskisi gibi barış türküleri söylemek istiyorsanız sokaklarınızı şerden koruyun. Bunun için evlerinizi devrimcilere açın, onlar sizi şerden koruyacaktır… Ömer Ödemiş Hatay El Kaideciler tarafından işgal altında. El Kaidecilere destek vererek buralarda akan her damla kanın sorumlusu AKP’dir. Farklı kültürler arasında bir harç işlevi gören BAAS’a laf edenler dönüp kendilerine baksınlar. Ali Nafile Antakya’nın, barışın ve kardeşliğin sembolü defne… Artık, şeytan ve vicdan arasında tercih yapın… Orhan Alkaya : AKP, Suriye konusunda yalan söylüyor. Barış isteyenler dış ilişkileri kıraathane jargonuyla sürdüremezler… Sadık Gürbüz AKP’nin beslendiği kaynak, düşmanlıktır. Bundan olayı, bunlarda vicdan ne arar, onların Kâbesi insan değildir. Bunlar, sağlığa da, vatana da, insana da düşmandır. Barış için önce AKP gönderilmeli… AKP'nin sadakasını, 'senin sadakan haramdır haramzade!' diye geri çevireceksiniz. AKP tarihin çöplüğüne atılacaktır.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAleviAmerika Birleşik DevletleriBaşbakanBeşer EsadCumhuriyet Halk PartisiDiyetFestivalGrup YorumHatayHizbullahIrakİsrailİstanbulKatilKonserNATOSavaşSuriyeTercihdizi
Görüş Bildir