Anneler Dikkat! Yeni Doğmuş Bir Bebeğe Bakmadan Önce Bilmeniz Gereken Hayat Memat Meselesi 14 Gerçek

29PAYLAŞIM

Sonuçta onlar çok masum! 😊

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/kristatorres/17...

1. 12 aylıktan küçük bebeklere asla bal yedirmemelisiniz.

"Bal yedirmemelisiniz çünkü botülizm sporlarının mikrobu bulaşmış olabilir. Daha büyük çocuklar ve yetişkinler bu tarz sıkıntıları atlatma konusunda sorun yaşamazlar fakat 12 aylıktan küçük çocuklar çok hasta olabilirler. Risk düşük olsa da göze almaya değmez."

2. Hiçbir şey, hatta battaniye bile bebeğin beşiğinde bulunmamalı.

Bunun nedeni ise boğulmaların engellenmesi. Kara Fine, eğer ebeveynler çocuklarının üşümesi konusunda endişe duyuyorlarsa bebeklerini uyku tulumuna koyabilirler. Bu ayrıca çocukların ani ölüm sendromunu da düşürür. Ani bebek ölümü sendromu için en büyük risk zamanı 2-4 aylık zamandır. 

"Eğer bebeğin otopsisi ve çevre incelemesinde herhangi bir sebep bulunmuyorsa sebep ani bebek ölümü sendromudur. Genetik sebeplerden veya başka sebeplerden ötürü bebekler savunmasız olabilirler. Fakat burada çevresel faktörler de rol oynayabilir. Bu yüzden bu durumu önlemek için bebeklerin yastıklardan veya battaniyelerden uzak durmalarını öneriyoruz."

3. Bebekleri uyurken hep sırt üstü yatırmalısınız.

"Back to Sleep kampanyasının başlangıcından beri ebeveynler bebeklerini sırt üstü yatırıyorlar ve bu nedenle ani bebek ölümü sendromunda da önemli bir düşüş yaşandı. Bebekler yüz üstü daha iyi uyurlar ama bu da problem yaratır."

4. 1 yaşın altındaki bebeklere inek sütü asla verilmemeli.

Kara Fine bunun sebebinin bağırsak gelişimiyle ilgili olduğunu söyledi.

"Eğer bebeğe anne sütü veya mama yerine inek sütü veriyorsanız bebeğinizin anemi, demir eksikliği ve buna benzer sorunlar yaşama riski artar." 

Bebeklerin katı gıdaya geçiş döneminde ebeveynler yoğurt verebilirler fakat dolu dolu inek sütü içirilmemeli.

5. Bebek 6 aylık olmadan asla su içirmemelisiniz.

View this post on Instagram

📷 @sensational_seven 😍

A post shared by Kids & Baby Inspiration 🇳🇴 (@mini_inspiration_) on

"Bebekler suyu sindiremezler bu nedenle eğer gereken miktarda su verilirse, kanlarındaki sodyum miktarıyla ilgili sıkıntılar yaşanabilir. Ayrıca ekstrem durumlarda daha büyük sorunlara ve hastalık nöbetlerine yol açabilir." 

Şu an piyasada olan ürünlerle gereken miktarda su bebeklere verilebilir. 

"Eğer altı aylıktan küçük bir bebek terliyorsa ve hidrasyondan şüpheleniyorsanız, bebeklere anne sütü veya mama vermek en güvenilir yoludur."

6. Bebeğin bacaklarını asla çok sıkı kundaklamamalısınız.

Fine, bebeğin üst vücudunu sıkı kundaklamakta sorun olmadığını fakat bacakları sıkı kundaklamamak gerektiğini belirtti. 

"Bebeklerin bacakları sıkı bir şekilde kundaklanırsa bebeğin kalça çıkığı ve kalçayla ilgili başka sorunlar yaşama riski artar. Bebeğin bacaklarını hareket ettirmesine izin verecek şekilde kundaklamalısınız."

7. Bebeği eğimli yerlerde uyutmamalısınız.

"Hemen orada durup kontrol ediyorsanız tamam ama uzun süreli uyku buralarda güvenli değildir. Bebekler düzenli olarak arabaların koltuğunda veya salıncaklarda uyumamalı."

8. Son kullanma tarihi geçen bebek araba koltuklarına bebeklerinizi emanet etmemelisiniz.

Bunun sebebi ise araba koltuğunun yapıldığı malzemeler önünde sonunda zayıflayacak ve kaza anında etkililiği kaybedecektir. 

"Eğer bebeğiniz için kullandığınız araba koltuğunun son kullanma tarihi 2 ay önce dolduysa, daha mı az etkilidir? Büyük ihtimalle hayır, fakat güvenlik için bunu göz önünde bulundurmanız gerek. Eğer son kullanma tarihi iki yıl önce olsaydı ve bir kaza anında çocuğunuz yaralansaydı nasıl hissederdiniz, düşünebiliyor musunuz?"

9. 38 derece veya üstü ateşi olan 2 aylıktan küçük bebeklerin acilen doktora götürülmesi gerekir.

"Bu yeni doğan bebeklerde ve 2 aylıktan küçük bebeklerde ciddi bir enfeksiyonun işareti olabilir."

10. Bebeklerin bıngıldağı size, bebeğin susuz kaldığını veya herhangi bir sorunu olduğuna dair bilgi verebilir.

"Bir bebeğin bıngıldağı 23 haftalık olana kadar yavaş yavaş kapanır ve ebeveynlerin özellikle bu durumda bir şey yapmasına gerek yoktur. Bebekliğin başlarında bıngıldak size birçok şey söyleyebilir. Mesela çökük ise dehidrasyonun, şişkinse de başka sorunların belirtisi olabilir. Ebeveynlerin dokunmasında bir sorun olmamakla beraber, bastırmamaları gerekir."

11. 2 aylıktan küçük bebeklere parasetamol, 6 aylıktan küçük bebeklere de ibuprofen asla verilmemelidir.

Genel bir kural: "2 aylıktan küçük bebeklere parasetamol vermeyin ve 6 aylıktan küçük bebeklere de ibuprofen vermeyin.Dozları ve reçetesiz satılmaları da düşünülünce özellikle pediatri birimiyle görüşülmeden bebeklere bunların hiçbir şekilde verilmemesi gerekiyor."

12. Diş çıkarm sürecinde benzokain içeren ürünlerden uzak durmalısınız.

"Benzokain içeren ürünler çok fazla kullanılırsa methemoglobinemi adı verilen bir kan bozukluğuna neden olabilir. Bu yüzden ebeveynlere ağızda diş ağrısı için kullanılabilecek uyuşturucu etkili jellerden uzak durmalarını söylüyoruz." 

13. Bebeğin karnını doyururken şişeyi desteklememelisiniz.

"Eğer şişeyi desteklerseniz, bebeğin gerçekten durması için bir seçeneği yoktur; emmeye devam edecektir. Bebekler rahatlamak için de emerler bu nedenle bebeği gereğinden fazla beslemiş olabilirsiniz. Uzun vadede bu durum bebeğin sağlığı için önemlidir."

14. Sürekli ateşi, burun akıntısı ve öksürüğü olan kişiler bu semptomlar en az iki gün görünmeyene kadar yeni doğanın yanında bulunmamalı.

Fine, el dezenfektanı veya sabunun bebeği tutacak herkes için bir zorunluluk olduğunu belirtti. Buna ek olarak, ebeveynlerin, bebeğin hayatının ilk aylarında onları insanların çıkarırken dikkatli olmaları gerektiğini söyledi.

"Normalde ilk aşılar yapılana kadar beklemek en doğrusu. Bu, markete gidemeyeceğiniz anlamına gelmez,ancak bunu yapacaksanız, bebeği araba koltuğunda tutun, böylece insanlar bebeğe dokunmaya çalışmasınlar."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir