Anne ve Baba Adaylarının Korkulu Rüyası Kan Uyuşmazlığı Hakkında Merak Edilen Soruları Tek Tek Cevaplıyoruz!

-

Anne baba adaylarının, hamile kadınların ya da çocuk sahibi olmak isteyenlerin çocuklarıyla ilgili en çok istediği şey sağlıklı dünyaya gelmeleri. Ancak anne ve babadan kaynaklı olabilecek bir sağlık sorunu ise tam bir kabus olabilir. Evet, Rh kan uyuşmazlığından bahsediyoruz. Anne ve babanın Rh faktörlerinin farklı olması durumunda ortaya çıkabilecek bu hastalığın detaylarını sizin için araştırdık. Merak ettiğiniz, ''Kan uyuşmazlığı nedir? Annenin kan grubu pozitif (+), babanın kan grubu negatif (-) olduğunda ne olur? Kan uyuşmazlığı durumunda bebek ne gibi zararlar görebilir? İkinci gebelikte kan uyuşmazlığı durumunda ne olur?'' gibi soruların cevapları için sizi şöyle alalım...

En temelden başlayalım: Rh kan grubu nedir?

İnsanlarda 4 farklı kan grubu görülür: A, B, AB veya 0. Ayrıca kan hücrelerinin üzerinde Rh faktörü varlığına göre Rh pozitif veya Rh negatif olarak da gruplandırılır. Avrupalıların %85'i, Afrika ve Hispaniklerin %92 - 98'i, Asyalı ve Amerika yerlilerin ise %98-99'u Rh pozitiftir.

Rh Uygunsuzluğu ya da bilinen adıyla Kan Uyuşmazlığı nedir?

Rh uygunsuzluğu, anne ''Rh negatif'', bebek ise ''Rh pozitif'' olduğu durumda gelişir. Gebelik sırasında anne kanına geçen bebeğe ait Rh pozitif kan hücreleri annenin bağışıklık sistemini uyarır ve antikor üretimini başlatır. Bu antikorlar ise bebeğe ait kan hücrelerini parçalar. Bu duruma Rh kan uyuşmazlığı denir.

İlk bebekte sorun olmadıysa, ikincisinde olabilir! İkinci gebelikte kan uyuşmazlığı durumunda ne olur?

Normalde ilk gebelikte herhangi bir sorun olmaz. Ancak, özellikle doğum sırasında bebeğe ait kan hücreleri fazla oranda anne kanına karışır ve annenin bağışıklık sistemi antikor üretimine başlar. Bir sonraki gebelikte Rh kan uyuşmazlığına bağlı sorunlar ortaya çıkar. Ayrıca amniyosentez gibi girişimsel işlemler ve erken gebelik haftalarındaki düşükler de bu duruma yol açabilir.

Kan uyuşmazlığı nasıl ortaya çıkar?

Kan uyuşmazlığı; annenin Rh faktörü (rhesus factor'ü) pozitif (+), babanın Rh faktörü negatif (-) olduğunda ortaya çıkar. A, B, 0 ya da AB kan gruplarıyla konunun uzaktan yakından alakası yoktur. Aynı zamanda babanın pozitif annenin negatif değerleri olması da bir sorun teşkil etmez.

Anne adayının kan grubunun Rh negatif olması, eşinin ise Rh pozitif olması halinde bebek ile anne arasında kan uyuşmazlığı olup olmadığını tespit etmek çok büyük önem taşır.

Gebeliği takip eden uzman doktorunuz basit bir koldan kan alma işlemi talep ederek bebeğin Rh kan grubunu öğrenebilir ve alınan sonuca göre gebelik takibini planlayabilir.

Eğer bebeğin kan grubu Rh negatif olarak tespit edilirse anne ile bebek arasında kan uyuşmazlığı yoktur ve herhangi bir ek tedavi gerekmez.

Anneye kan uyuşmazlığı iğnesi yapılmasına gerek kalmaz. Gebelik bu açıdan risk taşımaz ve normal takibe devam edilir.

Rh kan uyuşmazlığı durumunda ne olur? Kan uyuşmazlığı durumunda bebek ne gibi zararlar görebilir?

Rh kan uyuşmazlığı gelişmesi halinde bebekte sarılık, anemi, beyin hasarı ve kalp yetmezliği görülür. Hatta tedavi edilmediği durumlarda bebeğin ölümüne dahi yol açar.

Kan uyuşmazlığı nasıl tedavi edilir?

Eğer kan grubunuz Rh negatif ve bebeğinizin kan grubu Rh pozitif ise, gebeliğinizi takip eden uzman doktor kan uyuşmazlığı gelişmesini engellemek için genellikle 28. gebelik haftasında ve doğumdan sonra 72 saat içinde kan uyuşmazlığı iğnesi (Rh Ig) yapacaktır.

Eğer sizde Rh antikorlarının mevcut olduğu ve Rh kan uyuşmazlığının zaten geliştiği tespit edilirse, uzman doktorunuz sizden ileri tetkikler isteyecek ve bebeğin sağlık durumunu çok daha yakından takip edecektir.

En detaylı ve doğru bilgi için doktorunuzla görüşmeyi unutmayın.

Kaynak 1, 2

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
egyptianprincess

Annem Rh(-), babam Rh(+) olduğu için annem her babama sinirlendiğinde bana dönüp “BaK kIzIm, AdAmLa KaNıMıZ BiLe UyMuYoR” derdi... evet bu içeriği okuyunca aklıma gelen ilk şey buydu

joliie

Ben pozitif nişanlım negatif 😔

ipekkkyldz

sıkıntı olmuyor sizin pozitif olduğu için

Görüş Bildir