Anne Karnından Bebeğin 3 Boyutlu Kopyasını Çıkardılar

 > -

Anne Karnından Bebeğin 3 Boyutlu Kopyasını Çıkardılar

Anne Karnından Bebeğin 3 Boyutlu Kopyasını Çıkardılar

Artık bebeğinizi görmek için sadece ultrason fotoğrafına gerek yok. Artık bebeklerin özel yazıcılar sayesinde 3 boyutlu çıktıları alınabiliyor

Japonya 'da hayata geçirilen yeni bir uygulama sayesinde, anne karnında ultrasonla çekilen siyah beyaz fotoğraflar yerini 3D yazıcı ile üretilen model tasarımlara bırakıyor.

Geçtiğimiz ay Pasotec mühendislik şirketi ve Hiroo kadın doğum kliniğinin ortak girişimiyle geliştirilen bu hizmet, ultrasona benzer bir yöntem kullanıyor. X-Ray'in fetüs için zararlı olmasından ötürü kullanılan MRI (vücudun içinin resmini çizmek için yüksek frekanslı radyo dalgalarını kullanan Magnetic Resonance Imaging teknolojisi) taramaları sayesinde anne karnındaki bebeğin bio-texture modellemesi yapılıyor. Görüntüyü 3 boyutlu bir şemaya çeviren bu aşamayı, bir 3D yazıcıya aktaran Japonlar, fetüsün üç boyutlu ve krem rengi plastik bir çıktısını elde edebiliyor.

Sonuç olarak kopyalanan fetüs, annenin karnındaki gibi kremsi bir şeffaflık içerisinde sunuluyor. Elde edilen görüntünün çözünürlüğü çok yüksek olmasa da pek çok anne böyle bir teknolojiden faydalanabildikleri için oldukça memnun.

Aileler bu hizmeti satın alabilmek için yaklaşık bin 275 dolar ve MRI çekimlerinin bedelini ödüyor.

Benzer bir yöntemle vücuttaki organların 3D yazıcıdan alınan plastik çıktıları tıbbi eğitimler için kullanılıyor. Ancak anne karnındaki fetüsün böyle bir çıktısını alma fikri ilk defa Japon firmasının aklına gelmiş görünüyor.

Haberin Tamamı İçin:

Üç Boyutlu Cenin Modeli Yapan Alet

Üç Boyutlu Cenin Modeli Yapan Alet

Doğmamış bebeklerinin ultrason fotoğraflarını göstermekten gurur duyan ebeveynler, yakında bunu yaparken daha da heyecanlanacak. Bir Japon firması ceninin üç boyutlu modelini basan bir yazıcı geliştirdi.

Japon firması Fasotec'in geliştirdiği yazıcı, ultrason ve MR görüntülerinin üç boyutlu modelini kopyalayarak basabiliyor.

Alet, hamile bir kadının ultrason görüntüleri sayesinde amsiyotik sıvının içinde yüzen beyaz bir ceninin çıktısını veriyor.

Kadınların bu dönemlerindeki duygularını ve deneyimlerini unutmak istemediklerini belirten firma yetkilisi Tomohiro Kinoshita, bu nedenle özellikle hamile kadınlardan büyük ilgi gördüklerini söyledi.

Elde edilen üç boyutlu modelin 9 santimetre büyüklüğünde olduğunu belirten yetkililer, ayrıca telefonlara süs olarak takılabilen mini versiyonlarının çıktılarını almanın da mümkün olduğunu kaydetti.

Haberin Tamamı İçin:

Print a 3D model of your unborn baby with the 'Shape of an angel' service http://www.diginfo.tv/v/12-0158-r-en.php DigInfo TV - http://diginfo.tv 3/8/2012 Fa...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

JaponyaSiyah Beyazhamile
Görüş Bildir