'Sorun Müzakereyle Halledilecek'

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Annan 3. Kez Şam'a Gidiyor

Annan 3. Kez Şam'a Gidiyor

BM ve Arap Birliği'nin Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan yarın 3. kez Suriye'ye gidiyor.

Suriye Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Cihad Makdisi, Annan'ın yarın yeniden Şam'a geleceğini ve bunun Annan'ın 3. ziyareti olacağını söyledi.

Makdisi ''Annan'ın Suriyeli yetkililerle ülkedeki krizin aşılması için görüşeceğini'' bildirdi.
Annan'ın ''Ateşkes Planı''nın maddelerinin uygulanması için taraflarla bir daha bir araya gelmesinin beklendiği kaydedildi.

Sözcü Makdisi, Kofi Annan'ın üç gün boyunca Suriyeli yetkililerle temaslarda bulunacağını kaydetti.

AA

Haberin Tamamı İçin:

Annan Şam'da Esad'la Görüşecek

Annan Şam'da Esad'la Görüşecek

Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği'nin özel temsilcisi Kofi Annan bugün Şam'da Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'la bir araya gelecek. Görüşmede yeniden Annan'ın barış planının ele alınacağı açıklandı.

Kofi Annan, tarafların bu yılın başlarında onay verdiği barış planının sonuçsuz kaldığını kabul etmişti.

Suriye Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Cihad Makdissi, AFP ajansına görüşmelerin bu plana odaklanacağını söyledi.

Kofi Annan, BM Güvenlik Konseyi'ne sunduğu raporda Suriye'ye ateşkesi denetlemek için gönderilen gözlemcilerin bunun yerine artık siyasi arabuluculuğa ağırlık vermesini önerdi.

Lübnan'da bulunan BBC muhabiri Jim Muir daha önce çatışmaların durdurularak siyasi çözüme ulaşılması hedeflenirken şimdi önceliğin
siyasi çözüm olduğunu vurguluyor.

Suriyeli muhalifler Esad ve yakın çevresinin herhangi bir geçiş hükümetinde yer almamasını istiyor. Esad da istifa etmeye yanaşmıyor.

'ABD, Suriye'de karışıklık yaratmaya çalışıyor'
Esad Alman ARD televizyonuna verdiği mülakatta ABD'yi "çete" dediği bu güçlere destek sağlamak ve ülkede karışıklık yaratmaya çalışmakla suçladı.

Suriye lideri Suudi Arabistan ve Katar'ın Suriye'deki "teröristleri" silahlandırdığını Türkiye'nin de bu güçlere lojistik destek verdiğini savundu. Esad, ABD'nin masum sivillerin ölümünden sorumlu olup olmadığı şeklindeki soruya "Evet, elbette" yanıtını verdi.

İngiltere ve Türkiye'deki gazetelerde son dönemde çıkan haberlerde, Suriye'de silahlı grupların belli koşullar altında Türkiye'den destek aldığına ilişkin haber ve gözlemler aktarılıyor.

Guardian'da geçen ay verilen manşet haberde, ABD'de kimi çevrelerin de araya girdiği girişimler sonununda Suudi Arabistan'dan gönderilen yardımın muhaliflere ulaşmaya başladığı iddia edilmiş; bir süre öncesine kadar mühimmat sıkıntısı nedeniyle yenilgiye yakın olan "muhaliflerin" toparlandığı gözlemi aktarılmıştı.

"ABD, teröristleri şu ya da bu şekilde desteklemeye devam ettiği sürece onların ortağı olacak" diyen Esad, ayrıca, Tunus ve Libya'dan geldiğini ve El Kaide üyesi olduklarını söylediği onlarca kişinin de Suriye'de gözaltına alındığını anlattı.

BBC Türkçe

Haberin Tamamı İçin:

Kofi Annan Şam'da

Kofi Annan Şam'da

BM ve Arap Birliği'nin Suriye özel temsilcisi Annan, Suriye Devlet Başkanı Esad ile bir araya geldi.

Kofi Annan ile Beşşar Esad arasındaki görüşmeye, Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Dışişleri Bakanı Yardımcısı Faysal Mikdat ile Annan'ın sözcüsü Ahmed Fevzi ve Suriye'deki BM gözlemci heyetinin başkanı
Norveçli Tümgeneral Robert Mood da katılıyor.

Görüşmede ülkenin içinde bulunduğu krizin aşılması için yapılması gerekenlerin ele alınacağı öğrenildi.

Annan, Şam'da Suriye Dışişleri Bakanı Yardımcısı Faysal Mikdat ile bir araya geldi. Annan ve Mikdat görüşmeden sonra açıklama yapmadı.

AA

Haberin Tamamı İçin:

Esad'la Görüştü İran'a Gidiyor

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

'Sorun Müzakereyle Halledilecek'

Tahran'da bulunan BM ve Arap Birliği'nin Suriye özel temsilcisi Annan, ''Suriye'deki krizin aşılması için iki taraf da sorunun silahla değil, müzakereyle halledileceğini bilmeli'' dedi.

Suriye konusunda görüşmelerde bulunmak üzere Tahran'da bulunan BM ve Arap Birliği'nin Suriye özel temsilcisi Kofi Annan, Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi ile görüştü.

Görüşmenin ardından yapılan ortak basın toplantısında konuşan Annan, Suriye'deki soruna barışçıl çözüm yolları aradıklarını bu çerçevede İranlı yetkililerle görüş alışverişinde bulunduğunu belirtti.
Suriye'deki krizin sona ermesi, istikrar ve güvenliğin sağlanması için herkese sorumluluk düştüğünü anlatan Annan, ''Altı maddelik barış planın uygulanabilmesi için İran'ın yakın işbirliği ve desteğine ihtiyaç var'' dedi.

Annan şunları kaydetti:
''Suriye'deki krizin aşılması için önce hükümet ve muhalif grupları müzakere masasına oturmaya ikna etmeli. İki taraf da sorunun silahla değil, müzakereyle halledileceğini bilmeli. Sonunda kendi gelecekleri için karar verecek olan bizzat Suriyelilerdir.''
Geç kalınması durumunda Suriye'deki krizin bölgesel ve uluslararası bir boyut kazanabileceği uyarısında bulunan Annan, silahların bir an önce susturulması gerekiğini söyledi.

Salihi: "Temel hak ve hukuktan yararlanmalı"

İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi de Suriye'de altı maddelik barış planının uygulanmasının önemine değinerek, Annan'ın bu yöndeki çabalarını övdü.

Annan'ın, sorunun çözümünde tarafsız ve adil bir yaklaşım sergileme çabasının bazı ülkeleri rahatsız ettiğini belirten Salihi, ''Bu ülkelerin yersiz müdahaleleri, Suriye'deki krizin devam etmesine neden oluyor'' dedi. İran'ın Suriye konusundaki tutumunun açık ve net olduğunu kaydeden Salihi, ''Suriye halkı da diğer halklar gibi temel hak ve hukukundan yararlanmalı'' diye konuştu. Salihi, ''Özgür seçim, çok partili yapı, özgürlük, demokrasi ve bağımsızlık Suriye halkının yararlanması gereken temel haklardır'' ifadesini kullandı.
Salihi, Suriye'deki krizle ilgili olarak diğer ülkelerin de sorunun değil, çözümün bir parçası olması dileğinde bulundu.

Annan, Celili ile görüştü

BM ve Arap Birliği'nin Suriye özel temsilcisi Kofi Annan, İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri ve Nükleer Başmüzakereci Said Celili ile bir araya geldi.
Annan'ın, bu ülkedeki krizin aşılmasında İran'ın oynayabileceği rolün önemine değindiği kaydedildi.
Celili ise görüşmede yaptığı konuşmada, ''Suriye'de sorunun çözümü demokrasidir, silah göndermek ve terörist eylemler değil'' ifadesini kullandı.

AA

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBeşer EsadBirleşmiş MilletlerİngiltereİranKatarLübnanManşetSuriyeSuudi ArabistanTunus
Görüş Bildir