Anlık Mesajlaşma Uygulamaları Ve Rekabet

Mobil-
4 dakikada okuyabilirsiniz

Anlık Mesajlaşma Uygulamaları Ve Rekabet

Anlık mesajlaşma uygulamaları akıllı telefonların olmazsa olmazı konumunda. Bu uygulamalar artık akıllı telefon sahibinin gün içerisinde en çok kullandığı uygulamalar kategorisi halinde. SMS hantallığı ve operatör farklılıkları akıllı telefon kullanıcılarını anlık mesajlaşma uygulamalarını tercih ettiriyor. Çünkü basit bir internet bağlantısı ve kişiye ait bir bilgi anlık ve hızlı konuşmaya başlamak için yeterli durumda.

Büyük bir havuz içinde popüler hale gelmek elbette her içerik sağlayıcı için oldukça zor. Bunu sağlamak için ya eski olmak ya sağlam bir üretici ile yer almak ya da doğru pazarlama dinamikleri ile mümkün. Türkiye’de mobil internetin yaygınlaşmaya başladığı 2009 yıllarından bu güne bakacak olursak karşımızda birkaç öne çıkmış anlık mesajlaşma uygulaması ile karşılaşırız. BBM, Whatsapp, Viber, ChatON, MessageMe, Skype Kik Messenger, Facebook Messanger .

BBM yani Blackberry Messanger, Bir Blackberry cihaza sahip olan herkesin sahip olduğu ve anlık mesajlaşma ile tanıştığı uygulamaydı. Whatsapp ise sürekli olarak rakiplerine karşı kendini yeniliyordu. Aynı zamanda Her işletim sistemine de uyum sağlıyordu. Bu nedenle kümülatif olarak popüleritesini ilerletmişti. Viber yine aynı dönemde popülerlik kazanan bir başka programdı. Diğerlerinden farkı ise sesli görüşme sağlanabilmesi idi. Tabiinternet hızı ve kalitesi bu görüşmelerin kalitesini değiştiriyordu. ChatON da keza BBM gibi güvenilir bir üretici tarafından geliştirildi. Samsung tarafından geliştirilen ChatON, Android ve Bada gibi işletim sistemlerine de uyumluluğu ile geniş bir alt yapıya sahipti. Skype ve Facebook Messanger’ı ise bilgisayar altyapılarından özetlemek mümkün. Ancak MessageMe yarattığı viral etki ile bunlardan sıyrılıyor. Kik Messenger ise isteediğiniz kişiye search edip konuşabileceğiniz, sadece kik kullanıcılarının iletişim kurabildiği bir uygulama. Yazışma kısmında WhatsApp ve FB Messenger uygulamaları ile benzerliği dikkatlerden kaçmıyor, uygulamanın 10 Milyondan fazla kullanıcıya sahip olduğunu da hatırlatalım.

MessageMe, geliştirilmeyen ve ölü bir uygulama olan BBM gibi telefon numarası yerine kişiye özel bir kod kullanıyordu. Whatsapp’in sağladığı her işlemi yapabiliyordu. Ve bunun yanında Instagram, Facebook ve Twitter gibi mecralara olan entegrasyonu ile bu kodun yayılması hız kazandı. Ancak bir balon etkisi yarattı.

Popüler uygulamalar birbirinden ayrıldığı noktada yerini garantiledi. Kullanıcı kazanma ivmelerinin de çok fazla değişmediği nokta oluyor bu nokta. Çünkü Whatsapp’e bilgisayardan erişmezsiniz. Facebook Messanger ile bunu yapabilirsiniz. Ancak sesli ve görüntülü konuşma yapamazsınız. Fakat Skype ile bu mümkün. MessageMe ile telefon numaranı paylaşmaktan kaçınabilirsiniz. ChatON ile basit ve hızlı arayüzün keyfini çıkartabilirsin. Programlar bu şekilde farklılaştığı ölçüde pazar hakimiyetlerini koruyabiliyorlar.

Messenger Programlarının GSM Firmalarına Etkisi Nasıl Oldu?

Mobilde internet kullanımının yaygınlaşması bir çok instant Messenger uygulamasının da yaygınlaşmasına vesile oldu. Bu durumdan zararlı çıkanlar şüphesiz GSM operatörleri. İnternet datası için ücret toplasalar da ciddi bir gelir elde ettikleri SMS’lerin yerini hızlı bir şekilde yukarıda bahsettiğimiz uygulamalar almaya başladı.

BBC’nin Ovum şirketine yaptırdığı araştırmaya göre bu uygulamaların GSM operatörlerini uğrattıkları zarar 2011 yılı için 13.9 milyar dolar oldu. Ancak bizce kayıp bu miktarın da üstünde. Mobil internetin gelişimini sağlayan yegane firmalar olarak bu alanda bir yeniliğin hiçbir GSM operatöründen gelmemesi de manidar. En çok indirilme sayısına sahip Whatsapp’in $1/yıl ücret ile müşterilerin karşısına çıkması, resimli mesaj gönderme, konum paylaşma ve daha bir çok artısı yanında SMS’i ezdiği bir gerçek. SMS’den gelen gelirleri data paket satışları ile kapatamayacaklarını düşündüğümüz GSM firmalarından çok yakın zamanda iş birlikleri haberleri alırsak şaşırmayalım. Ya piyasaya yeni giren oyuncuları satın alma ya da mevcut en büyük uygulamalar ile anlaşmalar gelebilir.

Zaten geçtiğimiz günlerde BTK’nın SMS ücretlerinde %75’lik indirim yapmış olması bu rekabetteki son durumu açıkça bizlere gösteriyor.

Peki Neden Bu Uygulamaları Kullanıyoruz?

Tüm bu uygulamalar aslında insana geniş bir iletişim platformu yaratan bir dinamik. Peki biz tüketiciler bu uygulamalardan hangisini neden kullanıyoruz?

Facebook’un Messenger ’ından başlayacak olursak; bu uygulama hali hazırda elinde bulundurduğu tüketicileri arasındaki iletişimi mobile taşımak için geliştirdiği bu uygulama ile arkadaşlarımız-yakınlarımız ile olan bağımızı mobilken artırmamıza odaklanmış ve bizde iletişimi farklı bir yöne taşımamak için Facebook Messenger üzerinden iletişimimizi sürdürüyoruz.

ChatON Bu uygulamanın en çok sevilen tarafı telefonu telsiz olarak kullanılabilmeyi sağlaması olmuş, mesajlaşma anında telsiz butonuna basıp sesinizi anlık olarak karşı tarafa aktarabiliyorsunuz, yeni nesil uygulamalarda bu işlev artırılsa da ilk çıkarıp en çok kullandıran ChatON olmuş.

WhatsApp: Pazarın en büyük oyuncusu WhatsApp’ın en çok ilgi gören yanı şüphesiz ki “Last Seen” tanımlı son olarak online olduğunuz zamanı gösteren özelliği olmuş. Sevgililer biribirini denetlerken, arkadaşlar-yakınlar da biribirlerinin online-offline durumu hakkında bilgi sahibi olabiliyorlar.

Kik Messenger Kik’te ise uygulamayı kullanan birbirinin nickname’ini arayarak bulabilmeniz ve anlık olarak ekleyebilmeniz olmuş.

BBM Kendi sadık kitlesine sahip bu uygulama sadece BBM kullanıcıları arasında kullanıldığı ve barkod uygulaması sayesinde tutmuş ve geniş kitlelere hitap etmişti.

Viber Hizmetinin daha çoğunu görüntülü konuşma üzerine yoğunlaştırmış bu program hem görüntülü hem de metinsel iletişim açısından entegre bir hizmet verdiği için tüketiciler tarafından seviliyor.

Skype Yine görüntülü görüşme üzerine kurulu bu uygulamada metinsel iletişim de güçlü şekilde mobil üzerinden kullanılıyor, bunun sebebi yine entegrasyonun üst seviyede olması ve kullanıcılara başka uygulama olmadan tüm iletişim süreçlerinde destek sağlaması olarak görünüyor.

Bakalım kullanım oranları gün geçtikçe artan bu uygulamalar birbirinden nasıl farklılaşıp Pazar payı kapmaya çalışacak ve GSM operatörlerinin bu doğrultuda nasıl adımlar atacak.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Akıllı telefonAndroidAveaBlackberryFacebookInstagramSamsungTercihTwittersevgililerwhatsapp
Görüş Bildir