Anlamlı Bir Günde Özgür: ABD Ordusunun Belgelerini WikiLeaks'e Sızdıran Chelsea Manning'e Tahliye

 > -
Abone ol

ABD ordusuna mensup Chelsea Manning, 2010 yılında bulunduğu Irak'ta, erişim hakkı olduğu gizli belgeleri ifşa ederek WikiLeaks'e sızdırmıştı. Bu, Amerikan tarihindeki en büyük veri sızdırma olaylarından biri olarak tarihte yerini almış, olayın sonucunda ise Manning 2013 yılında 35 yıl cezaya çarptırılmıştı.

Fakat Obama başkanlığı bırakmadan hemen önce, Manning'i affetmiş ve tahliye edilmesini istemişti. Beklenen haber geldi ve 7 yıl tutukluluğun ardından Er Manning serbest bırakıldı. 

ABD ordusu tarafından Irak'ta 2010'da tutuklanan Manning, 700 binden fazla gizli belgenin sızdırılması suçlamasıyla Ağustos 2013'te 35 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Manning'in sızdırdığı 700 binden fazla gizli belge içinde ABD helikopterlerinin Iraklı sivilleri öldürdüğü görüntüler de vardı.

ABD Başkanı Barack Obama, Manning'i, görevini Donald Trump'a devretmeden 2 gün önce affetti.

Ancak Obama eski CIA mensubu Edward Snowden'ı affedemeyeceğini, ülkeden kaçarak Rusya'ya sığınan Snowden'ın mahkeme karşısına çıkıp yargılanmadığı için affın mümkün olmadığını söylemişti.

Manning iki gün önce Twitter'dan açıklama yaptı: 'Sigortamın peşindeyim.'

Manning, 15 Mayıs'ta Twitter üzerinden yayınladığı mesajında, "Sivil hayatın özgürlüğüne 2 gün kaldı. Artık milyonlarca Amerikalı gibi ben de özel sağlık sigortasının peşindeyim" dedi.

WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange 'Serbest bırakılırsa yargılanmayı kabul edeceğim' demişti.

Yaklaşık 5 yıldır, Londra'daki Ekvador Büyükelçiliği'nde yaşayan Assange yaptığı basın açıklamasında "Söylediğim her şeyin arkasındayım. Bunlar arasında Chelsea Manning’in serbest bırakılması durumunda ABD’ye gitmek de var" demişti.

Bradley Edward Manning ismiyle tutuklanan er, cezaevindeyken cinsiyetiyle beraber ismini de Chelsea Manning olarak değiştirmişti.

Manning, Kansas'ta tutulduğu erkek hapishanesinde iki kere intihara kalkışmış, bir kere de açlık grevine başlamıştı.

Ve Manning, kendisi için anlamı şüphesiz daha derin olan, 17 Mayıs Uluslararası Homofobi ve Transfobi Karşıtlığı Günü'nde tahliye edildi.

'Hür Doğdum, Hür Yaşarım, Kime ne?' Denecek Bir Dünya İçin 10 Maddede LGBTI Hakları - onedio.com
'Hür Doğdum, Hür Yaşarım, Kime ne?' Denecek Bir Dünya İçin 10 Maddede LGBTI Hakları - onedio.com

'Özgürlüğün ilk adımları!!'

Kaynaklar: Sputnik / BBC Türkçe / Deutsche Welle

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir