Görüş Bildir

Anlamanız İçin Tekrar Tekrar Kafa Yormanızın Gerektiği 14 Beyin Yakan Film

Anasayfa > Iq > Sinema

Kafa karıştırıcı filmlerden hoşlananlar buraya! Anlamanız için tekrar tekrar kafa yormanızı gerektiren 14 beyin yakan filmi sizin için derledik.

1. Vanilla Sky (2001)

1. Vanilla Sky (2001)

Cameron Crowe'un yönettiği, başrollerinde Tom Cruise, Penelope Cruz ve Cameron Diaz'ın yer aldığı 'Vanilla Sky', 1997 yapımı İspanyol filmi 'Abre los ojos'un yeniden çevrimi. Geçirdiği bir kaza sonucunda hayatı alt üst olan zengin ve yakışıklı bir yayıncının hikayesini anlatan filmin, Cruise'un kendi filmleri arasında favorisi olduğunu da belirtelim.

2. Arrival (2016)

2. Arrival (2016)
www.sinemalar.com

Üniversitede antik diller üzerine ders veren dilbilimci Louise Banks (Amy Adams), bir ders esnasında ABD'ye gizemli bir uzay aracının indiğini öğrenir. Dünyanın farklı ülkelerine, toplam 12 yere bu uzay araçları inmiştir. Amerikan Ordusu'ndan Albay Weber (Forest Whitaker), uzaylılardan alınan ses kayıtlarının çevrilmesi için Banks'ten yardım ister. Banks, matematikçi Ian Donnelly (Jeremy Renner) ve uzmanlardan oluşan ekip, uzay aracının içine girerler. Mesajı anlayabilmek için çalışmalar sürerken uzay araçlarının indiği diğer ülkeler, uzaylılara saldırma hazırlığına başlar. Banks ve ekibinin tüm riskleri alarak tüm dünyayı etkileyecek bir savaşı önleyebilmek için çok az zamanı olacaktır. Ünlü yönetmen Denis Villeneuve'ün yönettiği 'Arrival', Amerikalı yazar Ted Chiang'ın 1998'de yayımlanan Story of Your Life adlı kısa öyküsünden uyarlandı.

3. Mulholland Drive (2001)

3. Mulholland Drive (2001)
www.sinemalar.com

Genç, hevesli bir aktrist büyük umutlarla Hollywood'a varır ancak gelir gelmez kendisini bir cinayetten kılpayı kurtulmuş, geçmişini bilmeyen gizemli bir kadının macerası içerisinde bulur. Bu tuhaf macerada rüya ve gerçek iç içedir. David Lynch'in kendine has sinema dilinin tüm özelliklerini taşıyan filmi, ünlü yönetmene Cannes'da 'En İyi Yönetmen' ödülünü kazandırmıştı.

4. Waking Life (2001)

4. Waking Life (2001)

Farklı animasyon tekniğiyle de dikkat çeken yapım, insanın varoluşunun anlamı üzerine kafa yoran bir karakterin içsel yolculuğuna ortak ediyor bizleri. Film, 'Boyhood'', “School of Rock” ve “Before Sunset” filmleriyle tanınan ünlü yönetmen Richard Linklater’ın imzasını taşıyor.

5. Enemy (2013)

5. Enemy (2013)
www.sinemalar.com

Adam Bell (Jake Gyllenhaal), güzel kız arkadaşı Mary (Mélanie Laurent) ile bile birlikte olama isteği duymayan asık suratlı, dağınık bir tarih profesörüdür. Bir iş arkadaşının tavsiyesi üzerine bir film izleyen Adam, kendini Anthony Clair isimli aktöre benzetir ve adamı takip etmeye karar verir. Benzer adamlar karşılaşır ve hayatları garip ve geri döndürülemez bir biçimde birbirine geçer. Nobel Ödüllü Portekizli yazar Jose Saramago'nun Türkçe'ye 'Kopyalanmış Adam' ismiyle çevrilen 2002 tarihli romanından uyarlanan 'Enemy', listemizdeki ikinci Denis Villeneuve filmi.

6. Memento (2000)

6. Memento (2000)
www.sinemalar.com

Leonard Shelby, pahalı takım elbiseler giyer, son model bir Jaguar kullanır; bunun yanında ucuz, tanınmamış motellerde konaklar ve ödemelerini hep nakit parayla gerçekleştirir. Başarılı bir iş adamı görüntüsündedir... Ancak Leonard'ın tek işi intikam almaktır; karısının ırzına geçip öldüren adamın peşindedir. Şüpheleri polis tarafından dikkate alınmayan Leonard'ın yaşamındaki tek mücadelesi, adalet arayışı uzerine kurulmuştur. Katili belirlemesinde ise büyük bir zorlukla karşı karşıyadır. Leonard'ın nadir görülen, tedavisi olmayan bir hafıza kaybı hastalığı vardır. 'Kaza' oncesi olayları tüm ayrıntılarına kadar hatırlayabilen Leonard, 15 dakika önce ne olduğunu, ne yaptığını, nereye gittiğini ve neden gittiğini bilememektedir. Christopher Nolan imzalı 'Memento', karmaşık ve zeka ürünü senaryosuyla dikkat çeken bir modern kara film.

7. Magnolia (1999)

7. Magnolia (1999)
www.sinemalar.com

San Fernando Valley'de sıradan bir günde ölmek üzere olan bir baba, genç karısı, bir erkek bakıcı, kaybolmuş ünlü bir oğul, aşık bir polis, dahi bir çocuk, eskiden dahi bir çocuk olan bir adam, bir şov programı sunucusu ve yabancılaşmış bir kız bir hikayenin farklı parçalarında yerlerini alacaklardır. Bu insanlar, unutulmaz bir heyecanla sonlanacak bu gün içinde, şans, hareket, geride bırakılan zaman ve rastlantılar yumağında adeta birbirlerinin hayatlarının içinden zikzaklar çizerek geçecek ve birbirlerini çözümleyeceklerdir. Paul Thomas Anderson'ın yazıp yönettiği bu epik dramanın geniş oyuncu kadrosunda Tom Cruise, Julianne Moore ve William H. Macy gibi isimler bulunuyor.

8. K-Pax (2001)

8. K-Pax (2001)
www.sinemalar.com

Prot isimli esrarengiz bir adam, tuhaf tavırları nedeniyle bir psikiyatri kliniğinde stabilize hale getirilmeye çalışılmaktadır. Prot, K-PAX isimli bir gezegenden geldiğini iddia etmekte ve doktorların tüm karşı çıkışlarına rağmen sunduğu bu geçmişinde diretmektedir. Onunla ilgilenen doktor olan Mark Powell ise bu adamın sadece kendisini değil, diğer insanları da anlattığı hikayelerle etkilediğini fark eder. Prot'un tüm anlattıkları insanların kafasını günden güne biraz daha kurcalamaya başlayacaktır.

9. Being John Malkovich (2000)

9. Being John Malkovich (2000)
www.beyazperde.com

Craig kendince yetenekleri olan bir kuklacıdır. Ancak bu meslek ona elbette ki hayatta kalmasını sağlayabilecek bir para kazandırmamaktadır. Bu nedenle önemli bir kararın eşiğinde olduğunu hissetmektedir. Craig'in karısı olan Lotte ise bir pet shop'da çalışmaktadır. Sürekli olarak kendi işinin tuhaf yanlarından dem vuran Lotte, Craig'in canını fazlasıyla sıkmaktadır. Şansı yaver giden Craig bir firmada iş bulur. Şirkette tanıştığı Maxine isimli bir kadın onun ilgisini cezbeder. Ancak Maxine, Craig'le hiçbir şekilde ilgilenmemektedir. Bir gün Craig çalıştığı firmada gizli bir kapıcık bulur. Kapıdan içeri giren Craig, nasıl olduysa, John Malkovich'in bedeninde uyanacaktır.

10. Holy Motors (2012)

10. Holy Motors (2012)
www.beyazperde.com

Cesar o gün her sabah yaptığı gibi işe gitmek için elinde çantası, yaşadığı görkemli malikaneden çıkar, beyaz limuzinine doğru yürür. Çevresindeki korumalar ona eşlik ederken, şoförü Celine kendisine kapıyı açar ve yol boyunca o gün tamamlamaları gereken randevularından konuşurlar. Cesar eline yaşlı bir kadın peruğu alıp onu düzeltmeye başlayıncaya dek her şey normal gibi görünmektedir. Peki gerçekten her şey bu kadar normal midir Fransız sinemacı Leos Carax'ın 13 yıl aradan sonra yeniden yönetmen koltuğuna oturduğu filmi tam bir deneysel sinema süreci. Bir hikayeden diğerine atlayan Cesar karakteri ve onun 'randevu' adı altında büründüğü kılıklar, karakterler arasındaki geçişler ve tüm hikayeler boyunca farklı filmlere yapılan göndermeler seyircilerin akılını kurcalayacak boyutta.

11. Looper (2012)

11. Looper (2012)
www.sinemalar.com

Gelecek zamandayız; 2072'de. Zamanlar arasında yolculuk gerçek olmuş, ama yasa dışı olarak karaborsacıların eline düşmüştür. Teknolojiyi elinde tutanlar ne zaman birinden kurtulmak isterlerse onu 30 yıl geriye, 2042'ye göndererek 'Looper' adı verilen bir grup suikastçıya öldürmesi için 'paketler'. Bu grupta yer alan suikastçılardan biri olan Joe için 2042'de zengin hayatı gayet yolunda gitmektedir; ta ki karşısına öldürmesi için 2072'den gelen yaşlı Joe çıkıncaya kadar...

Rian Johnson'ın yazıp yönettiği bilim kurgu - aksiyon türündeki filmin başrollerini Joseph Gordon-Levitt, Bruce Willis ve Emily Blunt paylaşıyor.

12. Brazil (1985)

12. Brazil (1985)
www.sinemalar.com

Geleceğin tuhaf ve gereksiz derecede karmaşık, fütüristik dünyasındayız. Devlet memuru Sam Lowry (Jonathan Pryce), etrafını saran bu bürokrasi ve teknoloji cenderesinden bunalmış bir istatistikçidir. Kaçışı ve sükuneti, kendisini her şeyden izole ettiği hayallerde bulur. Rüyalarında sürekli olarak aynı kadını kurtardığını görür.Sam'in yaşadığı gerçek dünyayı ise, her şeyi görüp kontrol eden bir bilgisayar idare etmektedir. Jill Layton (Kim Greist) isimli genç kadın terorist olmakla suçlandığında, düzenli olarak hata kontrolleri yapmakta olan Sam bunda bir yanlışlık olduğunu farkeder ve Jill ile tanıştığında onun rüyalarında kurtarıp durduğu kız olduğunu anlar. Terry Gilliam imzalı “Brazil”, bürokrasiyle alakalı orijinal sözler söyleyen, zevkli bir bilim kurgu-komedi filmi.

13. 2001: A Space Odyssey (1968)

13. 2001: A Space Odyssey (1968)

Usta yönetmen Stanley Kubrick'in imzasını taşıyan '2001: A Space Odyssey', tam anlamıyla anlamak için birden fazla seyredilmeyi gerektiren filmler içinde kendine has bir konuma sahip, teknik ustalığıyla da dikkat çeken gerçek bir başyapıt. Bir yapay zekanın yardımıyla dünya dışındaki yaşamı araştıran bir grup bilim adamının hikayesini konu edinen film, üstünden tam 53 sene geçmiş olsa da tazeliğini büyük ölçüde koruyor.

14. I'm Thinking of Ending Things (2020)

14. I'm Thinking of Ending Things (2020)
www.beyazperde.com

Ian Reid’in 2016 yılında yayınlanan aynı isimli romanından ünlü yazar Charlie Kaufman imzasıyla beyaz perdeye uyarlanan “I’m Thinking of Ending Things”, birlikte uzun bir yola çıkan Jake ve kız arkadaşına odaklanıyor. Jake’in gözden uzak bir çiftlikte yaşayan ailesiyle tanışmaya hazırlanan kadın bir yandan da ilişkilerini bitirmeyi düşünmektedir. Jake beklenmedik bir şekilde farklı bir yola sapınca kız arkadaşı zor durumda kalır ve ikili arasında somut bir gerginlik, psikolojik bir kırılganlık ve saf bir korku hissi oluşur.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
29
8
5
4
4
4
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
hi

Tenet ve İnception niye yok hadi İnception yok ama Tenet kesinlikle olmalı

heaydin

Tenet neden yok listede?

Ege Ergün

K Pax filminde zaten sonunda anlaşılıyor onu da anlamayan Recep İvedik falan izlesin