Ankara'ya Yürüyen Somalı Maden İşçisinin Karşısına Jandarma Çıkınca İsyan Etti: 'Öyle mi Alay Komutanı?'

 > 
454PAYLAŞIM

Tazminatlarını 8 yıldır alamadıkları için Ankara'ya yürüyüş başlatan Somalı maden işçileri, jandarma tarafından gözaltına alındı. 

Bir işçi gözaltına alınmadan önce hem devlete hem de jandarmaya tepki gösterdi: 'Bir işverene, tek adama gücü yetmeyen devlet, şimdi gücünü bizde sınıyor. Vallahi de korkmuyoruz, billahi de korkmuyoruz sizden...'

Sözcü'den İlker Kılıçarslan'ın haberine göre, Manisa'nın Soma ilçesindeki Maden Şehitliği önünde 5 gün oturma eylemi yaptıktan sonra Ankara'ya yürüyüş gerçekleştiren madencilerin yolu Salihli ilçesi sınırları geldiklerinde jandarma tarafından kesildi.

Yolları kesilen işçilerden birinin isyanı kameralara yansıdı 👇

Bağımsız Maden İş Sendikası üyelerinin gözaltına alındığı yürüyüşte bir madenci “Bir işverene, bir tek adama gücü yetmeyen devlet, şimdi gücünü bizde sınıyor. Biz bir kere daha bağırıyoruz buradan. Devletin gücünü bizde sınamayın! Yerin 7 kat altında alın teriyle yaşamını devam ettirmek durumunda kalıp, kör edilenler, sakat bırakılanlar, ciğerleri çürütülenlerden hesap sormasın devlet!” ifadelerini kullandı.

Konuşmanın ardınan işçiler gözaltına alındı.

Gözaltında yaklaşık 7 saat boyunca ifade veren 31 somalı madenci daha sonra serbest bırakıldı. Salihli İlçe Jandarma Komutanlığı'nın önünde bekleyen madenci yakınları ise 31 madencinin serbest bırakılmasını alkışlarla kutladı.

İşçinin haykırışı sosyal medyanın da gündeminde...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir