Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ankara'ya Göre Türk Askerine Saldırı 'El Bâb Mesajıydı'

 > 
35PAYLAŞIM

24 Kasım’da Fırat Kalkanı Harekâtı kapsamında dört Türk askerinin şehit olmasına yol açan saldırı, Ankara’ya göre rejimin El  Bâb sonrası için ‘Ben de buradayım’ mesajıydı. Al Jazeera'ye bilgi veren bir Türk diplomata göre, Rusya da bu mesajın verilmesini istediği için Suriye jetlerine engel olmadı.

Görsel: AJT

Fırat Kalkanı Harekatı’nın üçüncü ayında, 24 Kasım günü Suriye rejimine ait bir savaş uçağı bölgedeki Türk birliklerini hedef almış, saldırıda dört Türk askeri şehit olmuştu.

Saldırının üzerinden beş gün geçtiği halde konuyla ilgili Ankara'dan detaylı bir açıklama gelmiş değil.

Al Jazeera'den Ece Göksedef'e konuşan ve isminin yazılmasını istemeyen bir diplomatın verdiği bilgiye göre, Ankara bu olayın ardından hem diplomasi alanında hem de sahada çok dikkatli adımlar atmaya özen gösteriyor: 

“El Bâb zaten operasyonun güneydeki doğal sınırı. Çünkü artık sadece IŞİD’in olduğu bölgeden rejimin, İran’ın Rusya’nın, PYD’nin aktif olduğu bölgeye geliyoruz. El Bâb’ı IŞİD’den temizledikten sonra Halep’e doğru ilerlememe konusunda Rusya’yla mutabakat sağlandı.

Ancak güneyde rejimin elinin güçlü olması da önemli bir faktör. Bu, rejimin bize ‘ben de buradayım ve güçlüyüm, tamam ilerliyorsun ama sınırını bil’ mesajıydı. Rusya da rejimin bu mesajı vermesini engellemedi. Bölgedeki her aktörün gücü ve ağırlığı belli… Bu saldırıyı Ruslar’ın yapmadığını, Putin’in ilişkilerin gerilmemesi için Cumhurbaşkanı’nı iki kez aradığını biliyoruz. Ruslar gerekli mesajları görüşmelerimizde veriyor. Ama rejimin de bu şekilde mesaj vermesine engel olmak istemedi, Esed’in de orada olduğunu Türkiye’nin görmesini istedi.

Bu sebeple El Bâb bölgesinde çok temkinli gidiyoruz. Birkaç yüz metre kaldığı halde ilçeye ağır adımlarla ilerlememizin sebebi bu."

Saldırının ardından Genelkurmay Başkanlığı "Saldırının rejim güçlerince gerçekleştirildiği değerlendiriliyor" açıklamasında bulunmuştu.

El Bâb'da Türk Askerine Saldırı: TSK Suriye Rejimini Sorumlu Tuttu - onedio.com
El Bâb'da Türk Askerine Saldırı: TSK Suriye Rejimini Sorumlu Tuttu - onedio.com

Türk birliklerini vuran Suriye rejimine ait jetlerin, Rusya’nın kontrolündeki Halep Havalimanı’ndan kalktığı da basına yansıyan bilgiler arasındaydı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir