Ankara'nın Metrosu Kısa Kaldı

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Ankara'nın Metrosu Kısa Kaldı

Ankara'nın Metrosu Kısa Kaldı

Gökçek'in her fırsatta 'Dünya şehri' diyerek övündüğü başkentin metrosu Moskova, Atina, Paris ve Londra metrolarına göre çok yetersiz.

Ankara’nın dört bir yanında devam eden metro inşaatları İnönü Bulvarı’nda yaşanan göçük ve trafik sorunuyla gündemdeki yerini tutarken, Cumhuriyet Ankara, başkentin metrosunu Avrupa metropolleri ile karşılaştırdı. Anakent Belediye Başkanı Melih Gökçek’in “Avrupa’nın ilk üç şehrinden biri” olarak gösterdiği Ankara ile ilgili metro rakamları pek iç açıcı değil.

1996 ve 1997 yıllarında hizmete giren Ankaray ve metro güzergâhlarının toplam uzunluğu 23 kilometre olmasına karşın 11 milyon nüfusa sahip Yunanistan’ın başkenti olan Atina şehrinde bu rakam 46 kilometre. İstasyon bakımından da Avrupa şehirlerinin gerisinde kalan Ankara’nın yeraltı ulaşım sistemi, Moskova, Londra ve Paris metroları ile karşılaştırmak ise imkânsız. 22 istasyon bulunan Ankara’da yılda yaklaşık 50 milyon yolcu taşınırken bu rakam Moskova’da 3.2 milyar, Londra’da ise 1 milyar kişi. Paris’in 14 hatlı metrosunun 9 kilometre uzunluğundaki tek bir hattı ise yılda 62 milyon kişi taşıyor.

İstasyon ve uzunluk çok az

“Toplam uzunluk” bakımından Avrupa başkentlerinin çok uzağında kalan Ankara metrosunun istasyon sayısı da karşılaştırılamayacak kadar az. Londra’da 400, Moskova’da 298, Paris’te 214 kilometre olan metro hatları Ankara’da sadece 23 kilometre. Bu rakama 36 kilometrelik Sincan - Kayaş banliyö hattının eklenmesi bile tabloyu değiştiremiyor. Ayrıca Londra’da 270, Paris’te 380, Moskova’da 182 olan hatlar üzerindeki “istasyon sayısı” Ankara metrosunda yalnızca 22.

Devletin parası deniz!

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraMelih GökçekYunanistan
Görüş Bildir