Ankara'nın Merkezinde Atatürk Anısına Planlanan Dev Şehir Parkı Neden Kimsenin Umurunda Değil?

256PAYLAŞIM

Ankara'nın tam merkezinde, uçsuz bucaksız bir şehir parkı planlanıyor ve bilin bakalım ne oluyor?

Ankara'da yaşayanlarla birkaç dakika doğa üzerine sohbet ettiğinizde şehrin merkezindeki yeşil alan eksikliğine gelir konu.

AVM'ler arasında kalan, bitki örtüsü AVM'ye evrilen bir şehir olmaya doğru giden Ankara neden böyle oldu? Aslında Ankara'da da dünyanın her yerinde imrenerek baktığımız o parkların yapılabileceği bir imkan vardı... 

Gelin, önce filmi biraz geriye saralım.

Meydanlarında devasa yeşil alanlar olan şehirlere hep imrenmişizdir.

İnsanların günün sıkıntısını atıp, çimlerinde uzanıp gökyüzünü izleme fırsatı bulduğu, arkadaşlarıyla buluşmak için AVM'ler yerine iç ferahlatan ağaç altlarını tercih ettiği şehirler sizin de ilginizi çekmiyor mu?

Dizi ve filmlerden alışık olduğumuz Central Park örneğin, gökdelenlerle çepeçevre New York'ta insanın huzur bulabileceği tek yer.

Şehrin ücra bir köşesinde de değil bu park, tam anlamıyla merkezde. Hatta şöyle söyleyelim, bu parka adım atanlar da unutmasın, dünyanın en pahalı arazisi burası. Üç bin dönümlük arazide, dev binalar yapmak yerine böyle bir park nasıl kuruldu? En önemlisi, iktidarlar değişirken, başkanlar değişirken nasıl korundu ve geliştirildi?

Ankara'nın hikayesini anlatmadan önce buraya değinmek gerekiyor, sonrasında her şey daha da net olacak.

170 yıl önce şehrin ortasında bir park yapılması tasarlanıyor ve topraklar taşınarak, özel mülkler satın alınarak istenilen plan uygulamaya koyuluyor. Devletin arazisi değil burası yani. Tabii her yıl büyüyor, kimse buradaki araziye göz dikmiyor.

İnsanlarının para hırsıyla yaşadığına inandığımız ABD'de bu kıymetli parka herkes sahip çıkıyor.

Ankara'da da 2302 Sayılı Atatürk Kültür Merkezi Özel Kanunuyla böyle bir parkın yapılması için karar alınmış.

Kanuna göre, şehrin merkezindeki beş bölgeden biri parka dönüştürülmeliydi. Üç kilometrekarelik alanda yapılacak düzenlemeler Cumhurbaşkanı başkanlığında, başbakan ve bakanlardan oluşan kurula bırakılmıştı. Yani bu kurulun elinde olduğu sürece hiçbir yolla imar için kanun çıkarılması mümkün değil.

Tam olarak şu alandan bahsediyoruz. 👇

Ancak bu alan sadece başlangıç. Akköprü'den başlayıp neredeyse Ulus Meydan'a dek uzanan bu alanda yapılacak parkın Ankara'ya aldıracağı nefesi düşünebiliyor musunuz? Alınamayan kararlar, sürekli farklı projeler derken burası atıl kalmaya mahkum olmuş. Her Ankaralının bildiği üzere yanından geçerken dikkatimizi bile çekmeyen bir arazi olarak kalmış...

Aslında geçerli kanuna göre burada halen bir şehir parkı yapılabilir, yapılsa fena mı olur?

Hiç fena olmaz. Ankaralının nefes alacağı bir alan ve Ankara'ya oksijen olacak merkezde dev bir cennet olur. Bakalım, belki bu içeriği okuyanlar parkı mantıklı bulur ve... Neyse, hemen umutlanmayalım.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
serdarvdogan

Bizim milletimiz cahil ve gelişmemiş bir toplum olduğumuz için bu tip projeleri anlamak ve tasarlamak anlamında ümit göstermemeliyiz...

secret-state

Melih başkanın yaptırdığı Ankapark'ın bakımlarını yapmaz israf algısı oluşturmak için çürümeye terkedersen milletin Central Parkına ağzının suyu böyle akar.Sizin yeşille,ağaçla,doğayla işiniz yok gezide çok iyi anladık biz bunuda neyse.Mansur başkanınıza söyleyin saksıya çiçek eksin Ankarayı yeşile kavuşturdu diye prim kasarsınız manayla.

serdarvdogan

İ.Melih başganın aq!

rendan34

İyi iyi yarın o koca alana bi toki inşaatı başlar bu haber sayesinde.

linuxvi

Ankaralının huyudur bir zamanlar bütün büyük parklara yaptıkları gibi suç yuvası hâline gelir. Polis birimleriyle konuşun buranın güvenliği sağlanabilir mi diye sonra karar verin....

tc-ergun-sengit

tunusa 5m$ göndermekle meşgul....

Görüş Bildir