Ankara Kulisi: 'Davutoğlu Masaya Dönmek İstiyor'

 > 
21PAYLAŞIM

Barış İsteyenler Grubu'nun Başbakan Ahmet Davutoğlu ile yaptığı görüşmeye ilişkin bazı detaylar basına yansıdı. Toplantıya katılan ve ismi açıklanmayan kaynağın verdiği bilgiye göre Davutoğlu yeniden “çözüm masasına dönülmesi noktasında” istekli olduğu konusunu birkaç kez altını çizerek aktardı. Karşılıklı güven kaybına rağmen hem AKP hem de HDP'de 'sivil çözüm' isteği olduğu belirtiliyor.  AKP’ye yakın Kürt kesimi üzerinden çözüm sürecini başlatmak yönünde izlenimler var. 

İşte detaylar...

Aralarında yazarlar, gazeteciler, hukukçular, insan hakları aktivistleri bulunan 'Barış İsteyenler Grubu'nun bir kısmı önce çatışmaların yaşandığı bölgeye gitti, Sonra HDP, CHP ve son olarak Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu ziyaret etti. 

Çankaya Köşkü’nde gerçekleştirilen toplantıya Oya Baydar, Baskın Oran, Ayşe Erzan, Nesrin Nas, Raci Bilici, Selim Ölçer, Nurcan Baysal, Mebuse Tekay, Gülseren Onanç, Ali Bayramoğlu, Kezban Hatemi, Ahmet Faruk Ünsal ile Tarık Çelenk katıldı.

Toplantıda Davutoğlu’nun yanında İçişleri Bakanı Efkan Ala, AKP Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, Başbakan Başmüşavirleri Hatem Ete, Sevinç Özcan, Yılmaz Ensaroğlu ve Muhsin Kızılkaya vardı. 

Toplantı yaklaşık iki saat sürdü. Ensaroğlu ve Kızılkaya, Başbakan danışmanı sıfatıyla ilk defa bir toplantıya katıldı.

Peki toplantıda neler konuşuldu?

Cumhuriyet gazetesinden Murat Sabuncu Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un davetiyle süren görüşmeye katılan ekipten bir ismin aktardıklarını madde madde yazdı. 

Sabuncu'nun Cumhuriyet gazetesinin bugün manşete taşıdığı yazısından:

"Davutoğlu’nun yeniden 'çözüm masasına dönülmesi noktasında' istekli olduğu konusunu birkaç kez altını çizerek aktarmış"

"Öncelikle çok sıkı “Burada konuşulanlar burada kalsın” diye ricada bulunuldu. O yüzden kaynak “tüm detayları” söyleyemedi. Ancak özellikle Başbakan Davutoğlu’nun yeniden “çözüm masasına dönülmesi noktasında” istekli olduğu konusunu birkaç kez altını çizerek aktardı. Heyetteki bir diğer isimle yaptığım görüşmede bu “isteği” teyit ettim."

Davutoğlu’nun başkanlığındaki toplantıya katılan diğer isimlerin tavrı ne oldu?

"Kaynağım, İçişleri Bakanı Efkan Ala ve AKP sözcüsü Ömer Çelik için kendi aralarında “Erdoğan’ın komiserleri” esprisini yaptıklarını söyledi. 

Toplantı boyunca çok konuşmayan ikilinin “Şahin” tarafta yer aldığını aktardı. Davutoğlu ile birlikte “masaya dönülmeli” konusunun altını çizenin ise yeni danışmanlar; yazar Muhsin Kızılkaya ile bir dönem Mazlum-Der Başkanlığı yapmış Yılmaz Ensaroğlu olduğunu anlattı."

Masada Öcalan da var mı?

Dönülmek istenen masada “İmralı da var mı?”... Yanıt; “En azından başlangıçta değil”.

Peki ilk masada kimler olacak?

"Kaynağın yanıtı şu: AKP’ye yakın Kürt kesimi üzerinden çözüm sürecini başlatmak ve bir süre yürütmek istediği yönünde izlenimler var. Davutoğlu’nun HDP’yi de kapsayacak daha ileri adımlar atmak istediği ancak Erdoğan ile mevcut hükümet içinden kimi isimlerin güvenlikçi politikaların sürmesi yolunda “irade koyduğu” bilgisi de paylaşılıyor."

‘Sivil çözüm’ isteği

"HDP ile AKP arasındaki ilişkiyi ise kaynak şöyle tarif etti: İki taraf birbirine güvenini o kadar kaybetmiş ki tamiri zor. Ama iki tarafta da 'sivil çözüm' isteği var."

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir